Φροντίδα Ελεύθερες πτήσεις, "άγριο" lovebird

Γιώργος Π.

PB New Member
Εγγραφή
16 Οκτ 2019
Μηνύματα
76
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι του pet birds,

Πριν τρεις μέρες πήρα ένα cinnamon green αρσενικό λοβακι, από εκτροφέα που διάβασα σε ένα φόρουμ εδώ. Έχω κάνει την μελέτη μου πάνω στα πουλάκια αυτά αλλά έχω κάποιους προβληματισμούς και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Το πτηνό είναι αρκετά φοβισμένο, όταν πλησιάζω το κλουβί τρομάζει και μάλλον οφείλεται στο οτι ο εκτροφέας έβαζε συχνά το χέρι στα κλουβιά για να τα δείξει σε πελάτες. Ξέρω ότι θέλει χρόνο να προσαρμοστεί οπότε είμαι προσεκτικός να μην το ενοχλώ παρά μόνο όταν είναι ανάγκη (αλλαγή ταιστρας, ποτίστρας).
Παρόλαυτά ήθελα να το αφήσω να πετάει μέσα στο σπίτι για να γυμνάζεται. Σήμερα λοιπόν που ήταν δραστήριο μέσα στο κλουβί ετοίμασα το σπίτι (μονόχωρη γκαρσονιέρα) κατάλληλα ώστε να μην πάθει τίποτα και έβαλα μια πατηθρα με millet στο πορτάκι του κλουβιού. Αυτό πέταξε απευθείας έξω μετά από λίγο χωρίς να πάει στο μιλετ και δεν μπορούσε να προσγειωθεί πουθενά ενώ χτύπησε δύο φορές στην κουρτίνα πάνω στην μπαλκονόπορτα☹😖. Νομίζω δεν έχει χτυπήσει...

Τι να κάνω; Ο εκτροφέας μου είπε για να το εκπαιδεύσω γρηγορότερα να κλιπαρω τα φτερά και οτι σε 6 μήνες θα είναι πάλι κανονικά "όπως όταν οι άνθρωποι κόβουν τα μαλλιά τους". Εγώ δεν θα ήθελα να κλιπαρω εκτός αν δεν έχω άλλη επιλογή (κυρίως γιατί δεν ξέρω και γιατί από ό,τι διάβασα δεν είναι απαραίτητο).

Ο τρόπος που σκέφτομαι να το εκπαιδεύσω είναι εκτός κλουβιού και τώρα είμαι μπερδεμένος τι να κανω😕

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το τεράστιο ποστ!
 
Να το χαίρεσαι!
Βιάστηκες να το αφήσεις ελεύθερο στο δωμάτιο, γύρισε μόνο του στο κλουβί ή αναγκάστηκες να το πιάσεις;
Το πτηνό είναι αρκετά φοβισμένο, όταν πλησιάζω το κλουβί τρομάζει
Πρέπει να του δώσεις χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον και να νοιώσει ασφάλεια.
Το πρώτο που πρέπει να καταφέρεις είναι να σε συνηθίσει και να μην φοβάται, θα κάθεσαι κοντά στο κλειστό κλουβί, του μιλάς με ήρεμη φωνή και του δίνεις λιχουδιές - millet.
Το δεύτερο βήμα είναι να βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί με λίγη τροφή και να περιμένεις το πουλάκι να έρθει στο χέρι σου να φάει.
Πάντα ήρεμες κινήσεις όταν βάζεις το χέρι μέσα στο κλουβί.
Ο εκτροφέας μου είπε για να το εκπαιδεύσω γρηγορότερα να κλιπαρω τα φτερά
Δεν συμφωνώ καθόλου ούτε με το ''γρηγορότερα' ούτε με το κόψιμο των φτερών.

Στόχος σου πρέπει να είναι να χτίσεις μια σχέση εμπιστοσύνης και να περνάτε και οι δύο καλά.
 
Και γω δεν συμφώνησα Γιάννη και του το είπα. Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Όταν προσγειώθηκε στο πάτωμα του έφερα το κλουβί πολύ κοντά και μπήκε μέσα. Δεν το έχω αγγίξει καθόλου.

Δεν θα βάλω το χέρι μου μέσα, αλλά ναι σε καμία βδομάδα θα του δίνω μιλετ από έξω σίγουρα. Τώρα συνηθίζει το χώρο και εμένα.

Θέλω το κλουβί να είναι ένας χώρος ασφαλείας απαραβίαστος. Αν ξέρεις αγγλικά δες αυτό το βίντεο και θα καταλάβεις τι εννοώ:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρει να προσγειώνεται πουθενά...
 
Όταν προσγειώθηκε στο πάτωμα του έφερα το κλουβί πολύ κοντά και μπήκε μέσα. Δεν το έχω αγγίξει καθόλου.
Είναι πολύ καλό που δεν χρειάστηκε να το πιάσεις και μπήκε μόνο του στο κλουβί.
Πρέπει να του αφιερώνεις αρκετό χρόνο και αυτό με την συμπεριφορά του θα σου δείχνει πότε είναι έτοιμο για το επόμενο βήμα.
Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρει να προσγειώνεται πουθενά...
Αυτό να μην σε αγχώνει, όταν έρθει η ώρα που θα αρχίσεις να το αφήνεις ελεύθερο στο χώρο θα μάθει σιγά σιγά.
Διάβασε τα άρθρα που αφορούν την ασφαλή πτήση των πουλιών σε εσωτερικούς χώρους.
 
Να το χαίρεσαι! Από παπαγάλους δεν ξέρω, αλλά σχετικά με τις πτήσεις θα να κάνω μια δυο "παρατηρήσεις" εμπειρικά, φυσικά ίσως να τα έχεις ήδη σκεφτεί🙂:
Πρόσεξε αν έχεις διακοσμητικά στους τοίχους μήπως υπάρχουν καρφάκια που προεξέχουν. Προσπάθηκε να τα κρύψεις τυλίγοντας τα με λευκοπλάστ, να μην είναι αιχμηρά.
Αν έχεις κανένα μεμονωμένο ράφι επίσης, βάλε προσωρινά κάτι (μια πετσέτα πχ) που να έχει λίγο "πάχος" και να προεξέχει από το ράφι, για να καλύψει τις γωνίες του.
Γενικά κάλυψε αιχμηρές γωνίες μέχρι να συνηθίσει το χώρο.
Επίσης τυχόν γυάλινα διακοσμητικά, καλό θα είναι να μπουν σε θέσεις που δε θα υπάρχει κίνδυνος να τα χτυπήσει καταλάθος και να σπάσουν.
Και τέλος, πρόσεξε κούπες-ποτήρια-κηροπήγια βαζάκια ακόμα και άδεια να είναι, μην θελήσει να τα εξερευνήσει και βρεθεί σφηνωμένο μέσα... Και πιάτα επίσης όταν έχουν φαγητό με ζουμί...ή τα γυρνάς ανάποδα ή τα σκεπάζεις ακόμα και αν είσαι στον ίδιο χώρο. Ο καρδερίνος μου, που κυκλοφορεί χρόνια και ξέρει τι κάνει υποτίθεται, πριν λίγες μέρες θέλησε να εξερευνήσει την κούπα με τον καφέ που είχα πάνω στο γραφείο μου και κρατούσα με το ένα χέρι, στο τσακ τον πρόλαβα να μην κάνει βουτιά...
 
Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρει να προσγειώνεται πουθενά...

Δεν ειναι αυτό το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι ότι είναι φοβισμένο. Δεν του χρειάζεται να βγει για να γυμναστεί όπως λες, όχι προς το παρόν τουλάχιστον. Του χρειάζεται ηρεμία, ασφάλεια κι εμπιστοσύνη. Κι αυτά θα τα πετύχεις ευκολότερα όσο είναι μέσα στο κλουβί. Αφού ήθελες ένα ήμερο πουλάκι γιατί δεν πήρες ήμερο; Η απορία μου είναι ειλικρινής, βλέπω πολλά μέλη να παίρνουν άγρια πουλιά και να περιμένουν θαύματα τις πρώτες μέρες ή εβδομάδες.
 
Δεν ειναι αυτό το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι ότι είναι φοβισμένο. Δεν του χρειάζεται να βγει για να γυμναστεί όπως λες, όχι προς το παρόν τουλάχιστον. Του χρειάζεται ηρεμία, ασφάλεια κι εμπιστοσύνη. Κι αυτά θα τα πετύχεις ευκολότερα όσο είναι μέσα στο κλουβί. Αφού ήθελες ένα ήμερο πουλάκι γιατί δεν πήρες ήμερο; Η απορία μου είναι ειλικρινής, βλέπω πολλά μέλη να παίρνουν άγρια πουλιά και να περιμένουν θαύματα τις πρώτες μέρες ή εβδομάδες.
Γιατι απλούστατα δεν είχε τότε ήμερο ο εκτροφέας αυτή την περίοδο.
Εψαχνα να βρώ καλό εκτροφέα καιρό. Αλλιως θα έπαιρνα ενα ήμερο από petshop.

Δεν είπα ποτέ ότι δεν θα κάνω υπομονή να ημερέψει. Πριν απο το lovebird είχα πάρει άγριο καναρίνι και το είχα ημερέψει οπότε καταλαβαίνεις ότι είμαι της υπομονής. Μπορεί να έκανα λάθος που το έβγαλα τόσο νωρίς, το αναγνωρίζω.
[automerge]1578507349[/automerge]
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,

Δυστυχώς δεν μου είπατε όμως, πως ακριβώς θα το εξοικειώσω με εμένα πρώτα, αν δεν θέλω να βάλω το χέρι μου στο κλουβί;
 
Ο ΙΩΑΝΝΗΣ@ σου έγραψε κάποια πράγματα σε προηγούμενο μήνυμα του:
"Πρέπει να του δώσεις χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον και να νοιώσει ασφάλεια.
Το πρώτο που πρέπει να καταφέρεις είναι να σε συνηθίσει και να μην φοβάται, θα κάθεσαι κοντά στο κλειστό κλουβί, του μιλάς με ήρεμη φωνή και του δίνεις λιχουδιές - millet.
Το δεύτερο βήμα είναι να βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί με λίγη τροφή και να περιμένεις το πουλάκι να έρθει στο χέρι σου να φάει.
Πάντα ήρεμες κινήσεις όταν βάζεις το χέρι μέσα στο κλουβί."
 
Γιώργο διάβασε και το παρακάτω:
[automerge]1578512258[/automerge]
και αυτό:
 
Γιατι απλούστατα δεν είχε τότε ήμερο ο εκτροφέας αυτή την περίοδο.
Εψαχνα να βρώ καλό εκτροφέα καιρό..
Γιώργο, η δική μου λογική λέει ότι όταν βρω έναν εκτροφέα που θεωρώ ότι πληροί κάποιες προδιαγραφές κι άρα τον χαρακτηρίζω ως "καλό" περιμένω στη συνέχεια μέχρι να έχει κι ένα πουλί/ζώο που να ταιριάζει σε αυτό που ψάχνω. Δεν παίρνω ότι υπάρχει εύκαιρο. Αυτό μπορείς να το σκεφτείς σε επόμενη φορά.

Στο δια ταύτα σου έδωσαν μερικές κατευθύνσεις ήδη. Υπομονή, ηρεμία και επιμονή. Ένα μόνο του δεν είναι ακατόρθωτο να το εξημερώσεις ειδικά αν είναι μικρό.
 
Για την προσγείωση:
πέρα του ότι ήταν τρομοκρατημένο, γενικά αρχικά δεν το πολυέχουν. Το μαθαίνουν με εμπειρία.
Αν τα πάτε καλά, θα προσγειώνεται και απευθείας στο δάχτυλο ή στον ώμο σου.

Να το χαίρεσαι.
 
Γιώργο, η δική μου λογική λέει ότι όταν βρω έναν εκτροφέα που θεωρώ ότι πληροί κάποιες προδιαγραφές κι άρα τον χαρακτηρίζω ως "καλό" περιμένω στη συνέχεια μέχρι να έχει κι ένα πουλί/ζώο που να ταιριάζει σε αυτό που ψάχνω. Δεν παίρνω ότι υπάρχει εύκαιρο. Αυτό μπορείς να το σκεφτείς σε επόμενη φορά.

Στο δια ταύτα σου έδωσαν μερικές κατευθύνσεις ήδη. Υπομονή, ηρεμία και επιμονή. Ένα μόνο του δεν είναι ακατόρθωτο να το εξημερώσεις ειδικά αν είναι μικρό.
Δεν το πηρα τυχαία. Διάλεξα το πιο ήσυχο. Δυστυχώς όλα ήταν πολύ φοβισμένα. Από την άλλη δεν θα έπαιρνα καν ταϊσμένο στο χέρι όσο το σκέφτομαι, και ας είχε διαθέσιμο. Τα πουλιά ανήκουν στα πουλιά και οι άνθρωποι στους ανθρώπους. Είναι πιο ηθικό για μένα η μητέρα του πουλιού να το μεγαλώσει. Ακόμη και στις συνθήκες αυτές που μιλάμε για εξημερωμένα οικόσιτα είδη προσπαθώ όσο γίνεται να το κρατήσω κοντά στο φυσικό. Λάθος, σωστό δεν ξέρω και ούτε εσύ μην βιαστείς να κρίνεις. Η διαφορά μας είναι ότι εσείς είστε ιδιοκτήτης παπαγάλου και γώ προσπαθώ να γίνω φίλος και φροντιστής ενός.
Για τις οδηγείες που μου δόθηκαν τους ευχαριστώ όλους και προπάντον για την καλή διάθεσή τους απέναντί μου. Καλή διάθεση που εσείς με εκπληκτική φειδώ θα δίνατε, όπως φαίνεται.
Τέλος πάντων, τις συμβουλές αυτές τις ήξερα παρ' όλα αυτά. Το θέμα ακόμα παραμένει: Πως θα εξημερώσω το πτηνό χωρίς να βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβι;
... Μάλλον θα το βάλω κοντά στην πόρτα και ας έρθει μόνο του...
Υ. Γ. είναι γεννημένος 3-11-2018 οπότε δεν το λες μικρό.
 
Η διαφορά μας είναι ότι εσείς είστε ιδιοκτήτης παπαγάλου και γώ προσπαθώ να γίνω φίλος και φροντιστής ενός.
Για τις οδηγείες που μου δόθηκαν τους ευχαριστώ όλους και προπάντον για την καλή διάθεσή τους απέναντί μου. Καλή διάθεση που εσείς με εκπληκτική φειδώ θα δίνατε, όπως φαίνεται.
Με το «καλημερα σας» έβγαλες τόσα συμπεράσματα για εμενα; 🙄Καλή συνέχεια!
 
Με το «καλημερα σας» έβγαλες τόσα συμπεράσματα για εμενα; 🙄Καλή συνέχεια!
Δεν θέλω να έχω άσχημες σχέσεις με κανέναν και ειδικά με staff members. Ούτε έχω όρεξη να λογομαχώ με αγνώστους στο ίντερνετ και οπουδήποτε βασικά. Καλή συνέχεια και ελπίζω να αλλάξει η ιδέα σου για μένα όπως θα αλλάξει κι η δική μου για σένα ελπίζω..
 
Λοιπόν και εγώ πριν ένα μήνα μου χάρισαν δυο lovebirds ζευγάρι ήδη και μόλις με βλέπανε φεύγανε. Λοιπόν τότε έβαλα φωλιά κι τωρα κλωσσαει ήδη η θυλάκια κι το αρσενικό ξαφνικά τρώει από χέρι μου μέσα από το κλουβι
 
Back
Top