Γενικά Ελεύθεροι παπαγάλοι στην Ελλάδα

fortunatos

PB Known Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.083
Πόλη
Αθήνα
Στο δρόμο για Αθήνα έπεσα σ' αυτό το άρθρο του guardian. Είναι στα αγγλικά. Ενδιαφέρον το ότι θα γίνει επιστημονική μέτρηση του αριθμού τους και του ρυθμού πολλαπλασιασμού τους σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κρήτη, Ρόδο και αλλού.
https://www.theguardian.com/cities/...ed-migrant-surge-prompts-greek-parakeet-count
 
Έχουμε κατακλυστεί(με την καλή έννοια φυσικά) από παπαγάλους διαφόρων ειδών! Πραγματικά θα έχει ενδιαφέρον η καταμέτρηση του πληθυσμού τους. Σε ευχαριστούμε πολύ που μας το παρέθεσες! 🙂
 
Στο ρέμα Χαλανδρίου υπάρχει κανονική αποικία από ρινγκνεκ, εχω μαλιστα ανεβάσει και καποιες φωτό καθώς συχνά κάνουν "έρευνες" στα καρποφόρα δέντρα της περιοχής όταν είναι η εποχή των φρούτων για να τα καταβροχθίσουν και έρχονται και στο σπίτι μας.
 
Πήγα σήμερα κέντρο Αθήνα για καφέ και είπα να δω αν ισχύει όντως αυτό που διάβασα, οπότε πετάχτηκα μετά τον καφέ στον εθνικό κήπο...
Ιδού μια φωλιά-πολυκατοικία:D ▼
folia.webp
 
Αυτό το βίντεο εδώ το έχω τραβήξει στο πάρκο Τριτση, σούρουπο 🙂
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πήγα σήμερα κέντρο Αθήνα για καφέ και είπα να δω αν ισχύει όντως αυτό που διάβασα, οπότε πετάχτηκα μετά τον καφέ στον εθνικό κήπο...
Ιδού μια φωλιά-πολυκατοικία:D ▼
View attachment 59885
Και εγώ έχω βρεθεί αρκετές φορές στο Εθνικό κήπο και οι πληθυσμοί τους είναι πάντα μεγάλοι, αναλογικά με το μέγεθος του πάρκου. Και υπάρχουν πολλές φωλιές τους και είναι αξιοσημείωτο το πώς κατορθώνουν και τις κατασκευάζουν!
 
Πήγα σήμερα κέντρο Αθήνα για καφέ και είπα να δω αν ισχύει όντως αυτό που διάβασα, οπότε πετάχτηκα μετά τον καφέ στον εθνικό κήπο...
Ιδού μια φωλιά-πολυκατοικία:D ▼

Εκει μιλαμε για μεγαλο αριθμο... Αν κατσεις λιγο και δωσεις βαση στην φασαρια που κανουν ειναι σε εκνευριστικο βαθμο! 😛
 
Back
Top