Ασθένειες Ελλειψη νυχιου σε κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sunny
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sunny

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2014
Μηνύματα
194
Πόλη
Βόλος
καλησπερα παιδια! σημερα απεκτησα ενα ακομα κοκατιλ. το παρατηρησα στο πετ σοπ πριν το παρω. Ολα καλα. Οταν εφτασα στο σπιτι και το εβαλα καραντινα παρατηρησα οτι λειπει ενα νυχι. Δεν υπαρχει αιμα ή καποια πληγη, ειναι σαν να γεννηθηκε ετσι. τι παιζει;
 
καλησπερα παιδια! σημερα απεκτησα ενα ακομα κοκατιλ. το παρατηρησα στο πετ σοπ πριν το παρω. Ολα καλα. Οταν εφτασα στο σπιτι και το εβαλα καραντινα παρατηρησα οτι λειπει ενα νυχι. Δεν υπαρχει αιμα ή καποια πληγη, ειναι σαν να γεννηθηκε ετσι. τι παιζει;
να σου πω την αλήθεια δε ξέρω για το συγκεκριμένο θέμα να σου απαντήσω αλλά θεωρώ πως το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε κτηνιατρο
 
Να σου ζήσει! Βάλε μια φωτογραφία του ποδιού του, μήπως μπορέσει κάποιος να σου απαντήσει.
 
Το πιθανοτερο ειναι το πουλακι να εχασε το νυχι του ή και κομματι απο το δαχτυλο του καποια στιγμη παλιοτερα και η πληγη εχει θρεψει και το δαχτυλο ειναι κανονικα λειτουργικο. Συνηθως δεν υπαρχει προβλημα με τετοια θεματα. Βαλε ομως και μια φωτογραφια. :)
 


μπορειται πιστευω να διακρυνετε καθαρα οτι τα και στα δυο ποδια τα μεγαλα δαχτυλα δεν εχουν νυχια
 
Ναι δεν εχουν νυχια, δεν εχουν ομως και πληγη και ειναι πληρως επουλωμενα και το πουλι στηριζεται κανονικα οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. 😉

Το κλουβακι αν και δεν διεκρινα καλα απο αυτες τις φωτογραφιες, μηπως ειναι λιγο μικρο γι'αυτο το πουλι;
 
ωραια! Ειναι ζευγαρωστρα απλα δεν φαινεται ολοκληρη.
 
Προσωπικά δεν μου αρέσει η εμφάνιση των ποδιών του. Στο δεξί δεν ξέρω αν φταίει κάποια σκιά της φωτογραφίας, μοιάζει σαν να υπάρχει έκζεμα ή πληγή στην ένωση των δακτύλων.
Επίσης είναι αρκετά χοντρά. Τουλάχιστον το δικό μου έχει πιο λιανά ποδοδάκτυλα.
Σου είπα και στις παρουσιάσεις ότι οι πατήθρες είναι απολύτως ακατάλληλες και παιδεύονται τα πόδια του.
Καλό είναι να αλλάξεις τις πατήθρες με στρογγυλές πιο χοντρές και ξύλινες, σχολαστική καθαριότητα και πάρε μια αλοιφή epithol από petshop να του κάνεις επαλείψεις στα πόδια για καμιά δεκαριά μέρες προσεκτικά και μαλακά με μασάζ σε όλο το πόδι μέχρι το μπούτι, προσέχοντας να μην λερώνονται τα φτερά του.
 
πατηθρες πηγα να παρω χτες αλλα δεν ειχε αυτες που ηθελα και τις παρειγγειλα. Θε με αφηνει να πλησιασω θα του βαλω και αλοιφη;:?:?:
 
Αν δεν είναι ήμερο δεν θα σε αφήνει. Θα τον πιάνεις με μία πετσέτα μαλακά, με την οποία θα τον έχεις περιορισμένο, προσέχοντας πάντα πως θα τον πιάσεις μην του στραπατσάρεις τα φτερά πτήσης. Θα αφήνεις τα πόδια έξω ελεύθερα και θα κάνεις την επάλειψη που πρέπει. Θα στρεσσάρεται αλλά τι να γίνει, πρέπει να γίνει καλά :)
 
μα δεν εχει κατι. ειναι πολυ μεγαλος σε μεγεθος και συναμα και τα ποδια του
 
Τι να σου πω ίσως με ξεγελάει η φωτογραφία. Μου φαίνονται κάπως πρησμένα τα πόδια του και στο δεξί σου έγραψα και πιο πάνω σαν να έχει κάτι στην πτυχή των δύο δακτύλων. Επίσης δεν είναι πολύ ομαλή η επιδερμίδα του. Τώρα κρίνω σε σύγκριση με το δικό μου. Εσύ σε σχέση με το άλλο που έχεις πως το κρίνεις;
 
η φωτο ειναι και οι σκιες σε σχεση με το δικο μου τωρα... η σανυ οταν την πηρα ηταν καπως ετσι στην αρχη και η μυτη και τα ματια λιγο σκασμενα. μετα που προσαρμοστηκε εφτιαξαν ολα. ελπιζω οτι θα γινει το ιδιο.
 
Back
Top