Γενικά Ελληνικό καναρίνι; (Ελληνικός τραγουδιστής)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα παρακολουθώντας βίντεο στο youtube έπεσα πάνω σε αυτό :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Είναι πλέον αναγνωρισμένη αυτή η ράτσα; Μοιάζουν όμορφα πουλιά πάντως και αν έχουν αυτές τις φωνητικές ικανότητες που αναφέρονται στο βίντεο σημαίνει πως μιλάμε για πολύ δυνατά πουλιά φωνής, πάντως δεν βρήκα κάποιο άλλο βίντεο να ακούσω ☹

Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο για αυτά;
 
Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ:
https://alop.gr/forum/index.php?PHPSESSID=9823dd6f8c808a0f937432e3d1cb8271&topic=215.0
 
Λέει ότι είναι ζευγάρωμα timbrado με malinois, μπαστάρδεψε τις ράτσες και άρχιζε να τις εμπλουτίζει με διάφορα κελαιδίσματα άλλων πουλιών.Άραγε αυτές οι καρδερίνες που πήρε το μάτι μου έχουν δαχτυλίδι🙄;Eπίσης αυτό με το κλείσιμο στο σκοτάδι μου θυμήζει μπαούλιασμα και όχι εκπαίδευση το βρίσκω απαίσιο να κλείνει τα πουλιά στο απόλυτο σκοτάδι. Πάντως ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το πουλί πρέπει να μένει σε μικρό κλουβί όπου ίσα ίσα χοροπηδά, δηλαδή τί θα γίνει άμα μένει σε ζευγαρώστρα;
 
Μακάρι να το στηρίξουν αρκετοί και να έχουμε και εμείς το δικό μας καναρίνι σαν φωνή πάντως στα δικά μου αυτιά με εντυπωσίασε.

Λέει ότι είναι ζευγάρωμα timbrado με malinois, μπαστάρδεψε τις ράτσες και άρχιζε να τις εμπλουτίζει με διάφορα κελαιδίσματα άλλων πουλιών.Άραγε αυτές οι καρδερίνες που πήρε το μάτι μου έχουν δαχτυλίδι🙄;Eπίσης αυτό με το κλείσιμο στο σκοτάδι μου θυμήζει μπαούλιασμα και όχι εκπαίδευση το βρίσκω απαίσιο να κλείνει τα πουλιά στο απόλυτο σκοτάδι. Πάντως ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το πουλί πρέπει να μένει σε μικρό κλουβί όπου ίσα ίσα χοροπηδά, δηλαδή τί θα γίνει άμα μένει σε ζευγαρώστρα;
Όλες οι Ράτσες που επικρατούν αυτήν την στιγμή δημιουργήθηκαν από μπασταρδεματα καναρινιών εκείνης της εποχής στο φόρουμ υπάρχουν πολύ ωραία άρθρα σχετικά με τις μίξεις εκείνης της εποχής.. Και δυστυχώς είναι απαράβατος κανόνας ότι όλα αυτά τα καναρίνια φωνής για να βγουν οι συγκεκριμένες Ράτσες μπαουλιάστικαν από προκειμένου να δημιουργηθούν.. Ακόμα και τα καναρίνια φωνής που προορίζονται για διαγωνισμούς μπαίνουν σε απόλυτο σκοτάδι από τον 8 μήνα αν δεν κάνω λάθος μαζί με το καναρίνι εκπαιδευτή προκειμένου να πάρουν όλες αυτές τις μελωδίες που απαιτούνται χωρίς να αποσπά τίποτα άλλο την εκπαίδευση τους.
 
Πάντως ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το πουλί πρέπει να μένει σε μικρό κλουβί όπου ίσα ίσα χοροπηδά, δηλαδή τί θα γίνει άμα μένει σε ζευγαρώστρα;
Σε κλουβάκι μικρό μπαίνουνε στην διδασκαλία εκμάθηση των τραγουδιών. Δεν κάνει όλο τον χρόνο να είναι σε μικρό κλουβί και επίσης αν ήτανε σε ζευγαρώστρα θα πέταγε δεξιά αριστερά και δεν θα αφοσιωνότανε στο ρεπερτόριο και στους ήχους που θέλουνε να εκπαιδευτούν.
 
δηλαδή, φίλε Νίκο; ανέλυσε το μας, σε παρακαλώ πολύ..
Προσπάθησε κάποιος γνώστης των φωνών και των αγρίων πουλιών, να φτιάξει αυτό το καναρίνι, ''μπολιάζοντάς το'' με φωνές τσιχλονιού, τουρλιού, καρδερίνας, παπαδίτσας, αηδονιού. Γενικά με φωνές αγρίων. Όμως δούλευε μόνος του. Τέτοια εγχειρήματα έχουν πικρό ποσοστό επιτυχίας και συνέχειας, όταν γίνονται από ένα άτομο (όσο άξιο και γνώστης κι αν είναι) κι όχι από ομάδα έμπειρων ατόμων που θα διατηρήσουν και θα σταθεροποιήσουν ένα νέο υποείδος.
Δυστυχώς, χρειάζονται χρόνια δουλειάς για να ''μείνουν'' οι νέες φωνές στο πουλί πρότυπο, αλλά και να μεταφερθούν στα γονίδια των απογόνων ώστε να υπάρχει συνέχεια. Άνθρακες λοιπόν ο θησαυρός...
 
Σήμερα παρακολουθώντας βίντεο στο youtube έπεσα πάνω σε αυτό :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Είναι πλέον αναγνωρισμένη αυτή η ράτσα; Μοιάζουν όμορφα πουλιά πάντως και αν έχουν αυτές τις φωνητικές ικανότητες που αναφέρονται στο βίντεο σημαίνει πως μιλάμε για πολύ δυνατά πουλιά φωνής, πάντως δεν βρήκα κάποιο άλλο βίντεο να ακούσω ☹

Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο για αυτά;
δεν γνωρίζω κατι παραπάνω, αλλά το δικό μου καναρίνι είναι κοινό ελληνικό σας στέλνω βιντεάκι που έχω τραβήξει το δικό μου!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σε κλουβάκι μικρό μπαίνουνε στην διδασκαλία εκμάθηση των τραγουδιών. Δεν κάνει όλο τον χρόνο να είναι σε μικρό κλουβί και επίσης αν ήτανε σε ζευγαρώστρα θα πέταγε δεξιά αριστερά και δεν θα αφοσιωνότανε στο ρεπερτόριο και στους ήχους που θέλουνε να εκπαιδευτούν.
οσο ειχα τους νεοσσους σε κλουβα φουσκωναν τον λαιμο και σαλιαριζαν καπια.
μολις αρχισαν οι εντονοι καβγαδες πιρα τα δυο πουλια που σαλιαριζαν και τα εβαλα σε μονα κλουβακια.
απο εκεινη την ημερα και δυο εβδομαδες τωρα δεν ξανα σαλιαρισαν.
 
Back
Top