Ασθένειες Εμβολιο ευλογιας στα περιστερια

boukefalas

PB Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Αθήνα
αν καποιο ενηλικο ειναι φορεας της ευλογιας και του κανεις εμβολιο
αυτο δε το εμποδιζει να μεταδωσει την ασθενεια σωστα;οποτε γιατι να του κανεις;

διαβαζω πρεπει να ναι 2-3 μηνων καποιο για εμβολιο
αν ναι, ηδη δεν θα ειναι αργα για νεοσσους;
η μπορουμε να κανουμε εμβολιο και σε μικροτερα;
 
Χωρίς να γνωρίζω το θέμα θα έλεγα ότι γίνεται εμβολιασμός σε όλο το κοπάδι ταυτόχρονα ώστε να το προφυλάξεις από την μετάδοση της ασθένειας.
Η σωστή ηλικία εξαρτάται από τον τύπο του εμβολίου και ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή. Επίσης χρειάζεται επανάληψη κάθε χρόνο ή με βάση τις οδηγίες του κατασκευαστή.
 
οποτε γιατι να του κανεις;
Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλουστευμένα αλλά πολυσύνθετα σε ότι αφορά τις ασθένειες.
Έχει γίνει μια συζήτηση σχετικά https://community.petbirds.gr/threads/Εχω-ευλογια-σε-μερικα-καναρινακια.24089/page-2#post-276293 και όπως θα δεις άμα διαβάσεις υπάρχουν πολλές μορφές ευλογιάς και πολλές προσπάθειες για την αντιμετώπισή τους. Αν είχαμε δει "πραγματική" επίθεση ευλογιάς σε κοπάδι πουλιών τότε δε θα συζητούσαμε για το αν πρέπει ή όχι.
Σίγουρα υπάρχει η ευλογιά και επίσης θεωρώ σίγουρο πως τα επόμενα χρόνια θα αυξηθούν και τα κρούσματα μια και η υπεραύξηση των εντόμων (κουνούπια και σκνίπες) που υπάρχει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, βοηθά στην εξάπλωση της ασθένειας.
Καλό είναι να κινηθούμε συλλογικά για να μπορέσουμε να έχουμε το κατάλληλο φάρμακο (δεν εισάγεται στην πατρίδα μας) και να αντιμετωπίσουμε αυτό που προσωπικά φοβάμαι ως πιθανό μελλοντικό "φοβερό" σενάριο..
 
με τα εμβόλια των περιστεριών δεν ξέρω τι γίνεται γιατί στα τα δικά μου δεν τους έχω κάνει κάποιο εμβόλιο αλλά απο όσο ξέρω δεν είναι μόνιμο θέλει κάθε τόσο ξανά
 
με τα εμβόλια των περιστεριών δεν ξέρω τι γίνεται γιατί στα τα δικά μου δεν τους έχω κάνει κάποιο εμβόλιο αλλά απο όσο ξέρω δεν είναι μόνιμο θέλει κάθε τόσο ξανά
Το ίδιο εμβόλιο είναι... με διπλή βελόνα... Και θέλει κάθε χρόνο.
 
μια φορά πριν από δύο χρόνια είχαν περάσει ευλογιά και μιας και δεν είχα φάρμακο μου είπαν να τους βάζω μπεταντίν και να τους βάζω κάθε μέρα να κάνουν μπάνιο σε νερό που έχω διαλύσει λίγη γαλαζόπετρα(σκέτη όχι το φυτοφάρμακο που περιέχει και γαλαζόπετρα μεσα) και όλα πήγαν καλά !

Να ένα κύριος που στον πρώτο μήνα της ζωής του έπαθε ευλογιά
2015-05-22 15.43.41.webp
πλέον είναι δυο χρονών υγιέστατος και απο τα καλύτερα πουλιά του κοπαδιού :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
@George98 το πουλι σου ηταν τυχερο μαλλον δουλεψε το ανασοποιητικο του γιατι το betadine δε σκοτωνει την αρρωστια,
(η αρρωστια δε τα σκοτωνει ολα ενα 50%-70% περιπου)

γενικα υπαρχει μεγαλη ασχετοσυνη στο θεμα ακομα και απο κτηνιατρους.
δυσκολο θεμα και απαντησεις ασαφεις,
στους νεοσσους 1 μηνος τελικα να κανεις εμβολιο η οχι;(με το σκεπτικο οτι η ασθενεια χτυπησε πριν λιγο;)
και επειδη δε βρισκω ξερει κανεις κανενας που το πουλαει εντος αττικης;
επισης καπου διαβασα οτι αν ειναι αρχικο σταδιο η αρρωστια και κανεις τοτε το εμβολιο μπορει να βοηθησει. αλλα δε ξερω αν ισχυει,
 
δε βρισκω ξερει κανεις κανενας που το πουλαει εντος αττικης;
Δεν υπάρχει στην Ελλάδα...
Εισαγωγή γίνεται από Ιταλία (κυρίως) με φοιτητές ή κάτι παρόμοιο... και σε ειδικές παγοκυψέλες.
 
Δεν υπάρχει στην Ελλάδα...
Εισαγωγή γίνεται από Ιταλία (κυρίως) με φοιτητές ή κάτι παρόμοιο... και σε ειδικές παγοκυψέλες.
το εμβολιο για καναρινια ξερω δεν υπαρχει για περιστερια υπαρχει.
 
το εμβολιο για καναρινια ξερω δεν υπαρχει για περιστερια υπαρχει.
Δεν το ήξερα...
Ούτε πως είναι διαφορετικό από αυτό των καναρινιών.. Ευχαριστώ.
Αν έχεις κάποια φωτογραφία για να το συγκρίνουμε...
 
Αν όντος υπάρχει το εμβόλιο μπορείς να το βρεις σε εξειδικευμένα σε περιστέρια pet shop υπάρχουν αλλά είναι δυσεύρετα καλύτερα ρώτα στην σύλλογο της περιοχής σου και θα σου πουν αυτοί που υπάρχουν τέτοια μαγαζιά

@George98 το πουλι σου ηταν τυχερο μαλλον δουλεψε το ανασοποιητικο του γιατι το betadine δε σκοτωνει την αρρωστια,
(η αρρωστια δε τα σκοτωνει ολα ενα 50%-70% περιπου)
εμένα μου αρρώστησαν γύρο στα 7-8 πουλιά και με την ίδια θεραπεία (γαλαζόπετρα, μπεταντίν καλή διατροφή και άσκηση) γιατρεύτηκαν όλα ούτε ένα δεν πέθανε αν δεν κάνω λάθος η ευλογιά δεν είναι θανατηφόρα ασθένεια... Νομίζω πως απλά με την θεραπεία βοήθησα να καταπολεμίσουν μονα τους τα πουλιά το μικρόβιο φυσικά και δεν σκοτώνει το μπεταντίν το μικρόβιο της αρρώστιας
 
Αν όντος υπάρχει το εμβόλιο μπορείς να το βρεις σε εξειδικευμένα σε περιστέρια pet shop υπάρχουν αλλά είναι δυσεύρετα καλύτερα ρώτα στην σύλλογο της περιοχής σου και θα σου πουν αυτοί που υπάρχουν τέτοια μαγαζιά


εμένα μου αρρώστησαν γύρο στα 7-8 πουλιά και με την ίδια θεραπεία (γαλαζόπετρα, μπεταντίν καλή διατροφή και άσκηση) γιατρεύτηκαν όλα ούτε ένα δεν πέθανε αν δεν κάνω λάθος η ευλογιά δεν είναι θανατηφόρα ασθένεια... Νομίζω πως απλά με την θεραπεία βοήθησα να καταπολεμίσουν μονα τους τα πουλιά το μικρόβιο φυσικά και δεν σκοτώνει το μπεταντίν το μικρόβιο της αρρώστιας

δεν γνωριζω κανενα εξειδικευμενο pet shop. Πιο ευκολα βρισκεις βελονα στα αχυρα. ευχαριστω για βοηθεια

Αν όντος υπάρχει το εμβόλιο μπορείς να το βρεις σε εξειδικευμένα σε περιστέρια pet shop υπάρχουν αλλά είναι δυσεύρετα καλύτερα ρώτα στην σύλλογο της περιοχής σου και θα σου πουν αυτοί που υπάρχουν τέτοια μαγαζιά


εμένα μου αρρώστησαν γύρο στα 7-8 πουλιά και με την ίδια θεραπεία (γαλαζόπετρα, μπεταντίν καλή διατροφή και άσκηση) γιατρεύτηκαν όλα ούτε ένα δεν πέθανε αν δεν κάνω λάθος η ευλογιά δεν είναι θανατηφόρα ασθένεια... Νομίζω πως απλά με την θεραπεία βοήθησα να καταπολεμίσουν μονα τους τα πουλιά το μικρόβιο φυσικά και δεν σκοτώνει το μπεταντίν το μικρόβιο της αρρώστιας
Δεν το ήξερα...
Ούτε πως είναι διαφορετικό από αυτό των καναρινιών.. Ευχαριστώ.
Αν έχεις κάποια φωτογραφία για να το συγκρίνουμε...

ναι ειναι διαφορετικο. των περιστεριων εχει αδεια, των καναρινιων δεν εχει και γι αυτο δεν κυκλοφορει νομιμα
αν πατησεις στο google εμβολιο ευλογιας για περιστερια θα το δεις
 
ναι ειναι διαφορετικο. των περιστεριων εχει αδεια, των καναρινιων δεν εχει και γι αυτο δεν κυκλοφορει νομιμα
αν πατησεις στο google εμβολιο ευλογιας για περιστερια θα το δεις
τοτε μήπως μπορείς μέσω ιντερνετ να το παραγγείλεις; το σίγουρο είναι πως κάπου στην περιοχή σου υπάρχει σύλλογος για περιστέρια και εκεί μπορείς να απευθυνθείς για αν ρωτήσεις απο πού τα παραγγέλνουν για να πάρεις και εσύ
 
@George98 δεν υπαρχει συλλογος για περιστερια, εψαξα αλλα δε το βρηκα ακομη, οσο για την χαλαζοπετρα σε 4 petshop που πηγα μου παν πρωτη φορα την ακουν και το κεντρικο στην Κοτζια(πουλαει περιστερια, λαγους κα) μου ειπε οτι μαλλον επικινδυνο ειναι και β...Αλλα μαλλον εχεις δικιο,
μεσω ιντερνετ δυσκολο δεν εχω πιστωτικη καρτα
@lazaros 34,50euro με μεταφορικα χμμ αν δε βρω αλλου(αλλα θελω 5 οχι 50δοσεις ασε που δεν εχει αποθεμα)
θα συνεχισω Αυριο ερευνα
ευχαριστω για info
 
δύσκολα τα πράγματα τότε... αλλά δεν μπορώ να πιστέψω πως ολόκληρη Αθήνα δεν έχει σύλλογο για ταχυδρομικά περιστέρια! Δεν κάνουν αγώνες εκεί; τι να πεις...
 
δύσκολα τα πράγματα τότε... αλλά δεν μπορώ να πιστέψω πως ολόκληρη Αθήνα δεν έχει σύλλογο για ταχυδρομικά περιστέρια! Δεν κάνουν αγώνες εκεί; τι να πεις...
πρεπει να εχει.
αν βρεις καμμια διευθυνση πεσε μου
 
κάτι βρήκα εδώ για δες

πάντως στην Θεσσαλονίκη πρέπει να έχει τους πιο πολλούς συλλόγους περιστεριών στην Ελλάδα
 
Βρήκα και τηλέφωνο! Δες εδώ στο τέλος του κειμένου έχει πληροφορίες και τηλέφωνο για Αθήνα http://peristeriaclub.blogspot.gr/
 
αν εννοεις το τηλ. Τάκης Μπέρδος, 6973 0032757
πηρα βγηκε ενας που ειπε οτι ειναι δικο του το τηλ. αλλα δεν εχει σχεση με περιστερια και 2 χρονια τον περνουν τηλ. Για περιστερια και εχει τρελαθει! Με παρακαλεσε αν βρουμε αυτον που βαλε το τηλ. εκει να το κατεβασει. Παρτον αν θες για συμπαρασταση.
αναζητηση συνεχιζεται...
 

Σχετικά θέματα

Back
Top