Ασθένειες Εμβόλιο σε παπαγάλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kassi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kassi

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2016
Μηνύματα
32
Πόλη
Τρίκαλα
Καλησπερα σε όλους. Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με κάποιον φίλο που έχει μπατζι και μου πε ότι τώρα που απέκτησα παπαγάλο πρεπει να ψάξω και να του κάνω εμβόλιο. Ισχύει αυτό; κι αν ναι τι ακριβώς πρέπει να κάνω;
 
Αυτός ο φίλος σου τους έχει κάνει εμβόλια; Όχι δεν υπάρχουν και δεν χρειάζεται να κάνουμε εμβόλια.
Χρειάζεται να διατροφή, καθαριότητα και προληπτικές φροντίδες υγείας και να είμαστε πολύ παρατηρητικοί και οποιαδήποτε σημάδια αλλαγής της συμπεριφοράς τους.
Ένα παλαιότερο παρόμοιο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Κανουμε-εμβολια-στους-παπαγαλους.15156/.
 
Παιδιά ευχαριστώ. Κι εγώ δεν ήξερα κάτι κι όταν μου το είπαν έπεσα από τα σύννεφα. Προσπαθώ όσο γίνεται να υπάρχει τέλεια καθαριότητα στο κλουβί. Το νερό καθαρό καθε μέρα. Το υπόστρωμα αλλαγή επίσης κάθε μέρα. Η πατήθρες με το που λερώνονται σκούπισμα και μια ή δυιο φορές την εβδομάδα πλύσιμο. Ανά δύο μερες αλλαγή της τροφής. Ηθελα να μου πείτε τα φρούτα να τα βάζω σε ταίστρα; Μέχρι τώρα μόνο στο μήλο έχει ανταποκριθεί το οποίο τρώει απο το χέρι μου και μετά το βάζω ανάμεσα στα κάγκελα. Από το πετ μου είχαν δώσει βιταμίνες τις οποίες ούτε καν που ακούμπησε... Επίσης να σας πω οτι τελικά άλλαξα κλουβί και η μεταφορά έγινε γρήγορα και χωρίς καμία δυσκολία...
 
Ηθελα να μου πείτε τα φρούτα να τα βάζω σε ταίστρα
Κατ' αρχήν να προτιμάς χόρτα και λαχανικά και σπάνια φρούτα.
Θα δοκιμάσεις που αρέσουν στο πουλί να τα τρώει και εκεί θα τα βάζεις.
 
Ολα τελεια μπραβο σου.. Οπως στα λεει κ η μαρια απλα να μην γινεσε και υπερβολικη με την καθαριοτητα ολα παντα με μετρο.. Κ η υπερβολικη καθαριοτητα και προσοχη καμια φορα κανει τα ζωακια μας κ πιο ευαισθητα και επιρρεπη 🙂οταν εχουμε μετρο πανε ολα ρολοι 👍😛🙂
 
Τα χόρτα άνετα κρεμιούνται από την οροφή με μανταλάκι και δεν λερώνουν τίποτα.
Αυτα διαβαζω και...🤬... Ο δικος μου βαζει στοχο και το μανταλακι!Η θα το ριξει κατω με την τροφη η θα διαλυσει το μανταλακι 🙄
 
Back
Top