Ασθένειες Εμετος απο κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pike
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pike

PB New Member
Εγγραφή
8 Οκτ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αιγάλεω
Αγαπητοι μου φιλοι θελω την βοηθεια σας. Πριν 2 εβδομαδες αγορασα ενα κοκατιλ απο ενα pet shop στο αιγαλεω... Το πουλακι το αγαρασα ημερο. Ολα καλα μεχρι πριν 20 λεπτα που ξαφνικά αρχισε να κανει εμετο... Τωρα που σας γραφω εχει πεσει για υπνο στην αγκαλια της μητερας μου.Λιγο καιρο πριν το ακουγα που φτερνιζοταν. Ετρεξα και το πηγα γρηγορα σε αυτον που το πηρα και μου ειπε επειδη ειναι μικρο (2 μηνων) τρωεει πολυ και το βγαζει.Ισχυει κατι τετοι η ειναι αρρωστο και θελει καποια θεραπεια;

Ανυσηχω αρκετα...

Με εκτιμηση Παναγιωτης...
 
Καλησπερα!
Φτερνιζεται συχνα;
Πριν κανει εμετο που ηταν; Τα κοκατιλ επειδη ειναι περιεργα δοκιμαζουν τα παντα!
Οποτε η εφαγε κατι και το πειραξε η υπαρχει καποιο προβλημα! Ποσες φορες εκανε εμετο;
Αυτο που σου ειπε ο πετσοπας και βεβαια δεν ισχυει😎
Ειναι ζωηρο κινητικο και περιεργο;
 
Πρώτον, καλό είναι να το πας σε πτηνίατρο αν φοβάσαι για κάτι..
Αλλά έχε στο νου σου ότι μπορεί να μην έχει τίποτα:
Πρώτον: Τα κοκατίλ παράγουν πολύ πούδρα οπότε και πολλές φορές φταρνίζονται! Αν φταρνίζεται συχνά τότε όντως υπάρχει πρόβλημα..
Δεύτερον: Όταν κάνει εμετό, μήπως εκείνη την στιγμή το χαιδεύεις ή γενικά ασχολείσαι μαζί του; Αν είναι έτσι, τότε βγάζει τροφούλα για να σε ταίσει, καθώς σε θεωρεί ταίρι του.
Όπως και να έχει, καλό είναι να το δει ένας πτηνίατρος αφού εσύ δεν είσαι σε θέση να κρίνεις τί ακριβώς συμβαίνει.:)
 
φτερνιζεται σχεδον 3 με 4 ημερες μετα απο τοτε που το πηρα... Εμετο εκανε 3 φορες και μονο σημερα και τωρα εχει σταματησει...ηταν πολυ ζωηρο και παιζαμε μαζι...
Επειτα ανεβηκε στο τραπεζι και το ειδα που τσιμπησε μεσα απο το τασακι (οχι σταχτη )αλλα οταν αδειαζουμε το τασακι απο τα τσιγαρα και δεν το εχουμε σκουπισει δεν εχει μεινει στον πατο λιγο μαυριλα:αυτο τσιμπησε και λιγο πριν το ειδα που επαιζε με ενα ναυλον συσκευασιας (strecth film) οπου ξετυλιγα κατι ξυλα... Τωρα πως πρεπει να φερθω:Καποιος Πτηνιατρος που να γνωριζετε...

Ευχαριστω πολυ που με βοηθατε

Με εκτιμηση Παναγιωτης
 
Τωρα πως πρεπει να φερθω:
Στενη παρακολουθηση!
Ελπιζω ως αυριο να εχει συνελθει αφου το ειδες να παιζει, δεν ειναι και του θαναταΑλλα αποδω και μπρος προσοχη στο τι βαζει στο στομα του
Ελεγξε τα παντα και τις κουτσουλιες και το ποσο τρωει και πινει!
Αν δεν το δεις στα καλα του διαλεξε εναν γιατρο και πηγαινε το γρηγορα! https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Περιμενω νεα σου:)
 
Το πουλί δεν θα πρέπει να είναι σε χώρους με καπνούς απο τσιγάρα. Μπορεί να μην βλέπεις τώρα τα αποτελέσματα αλλά αργότερα (που θαναι αργά) θα παρουσιάζει συμπτώματα αναπνευστικού. Γιαυτό καλό θαναι εφόσον το έχεις στο σπίτι να καπνίζεται εκτός σπιτιού για να μην μένει μέσα ο καπνός.
 
Το πουλί δεν θα πρέπει να είναι σε χώρους με καπνούς απο τσιγάρα. Μπορεί να μην βλέπεις τώρα τα αποτελέσματα αλλά αργότερα (που θαναι αργά) θα παρουσιάζει συμπτώματα αναπνευστικού. Γιαυτό καλό θαναι εφόσον το έχεις στο σπίτι να καπνίζεται εκτός σπιτιού για να μην μένει μέσα ο καπνός.


Συμφωνω μαζι σου αλλα να φαντασταστεις οτι εγω κανω 5 τσιγαρα ολη την ημερα... Εχεις δικιο και σιγουρα δεν ειναι σωστο...
Τωρα επειδη ειμαι εκτος σπιτιου μιλησα με την μητερα μου και μου ειπε πως ηδη πηγαινει σαν τρελλο μεσα στο κλουβι του για να βγει εξω... (Ξαναβρηκε την ζωντανια του...). Σιγουρα θα το παρακολουθουμε να δουμε αντιδρασεις και πιο προσοχη σε τι βαζει στομα του... Θα σας ξαναπω νεα μου... Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειξατε.Α και κατι ακομα εαν εγω εχω καποια ιωση μπορει να κολλησει και ο παπαγαλος; Το γευμα του το βραδινο να ειναι παλι η ξηρα τροφη που του βαζω;

Με εκτιμηση Παναγιωτης
 
Το έγραψα αυτό με τα τσιγάρα γιατί ξέχωρα το οτι κάνει κακό στο αναπνευστικό του και το δικό σου ☹ μπορεί να του αλλάξει και την διάθεση. Μερικές φορές αν δεν είναι καλά αερισμένο το σπίτι/δωμάτιο ακόμα και στον άνθρωπο μπορεί να του προκαλέσει ζαλάδες, δύσπνοιες και γιατί όχι και εμετούς. Και εγώ έχω την κακιά συνήθεια☹ αλλά πιάνω μπαλκόνι, ποτέ μέσα στο σπίτι και μακρυά πάντα ο καπνός απο το πουλί όταν είμαι στο μπαλκόνι. Εμπειρία με παπαγάλους δεν έχω σε οτι αφορά την τροφή αλλά υπάρχουν πολλά θέματα εδώ μέσα που θα σε βοηθήσουν για το ποιες τροφές μπορείς να του δώσεις πέρα από την ξηρά τροφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Παιδια σημερα ολα καλα! Δοξα τον θεο... Το πουλακι απο εχθες βασικα εχει ξαναβρει την ζωντανια του. 🙂 Παντως θα επισκευτω και εναν πτηνιατρο να το δει για καλο και για κακο και θα σας πω παλι νεα...

να ειστε καλα!
 
Χαιρομαι που ολα καλα. 🙂
Εστω και προληπτικα να το δει καλο ειναι κακο δεν ειναι 😉
Περιμενω ξανα ευχαριστα...
 
Λοιπον φιλοι μου σημερα πηγα το πουλακι στον κτηνιατρο... Ολα τελεια... Το ακουσε με το στηθοσκοπιο,το ζυγισε,του ειδε τα ματια με εναν φακο, τον ποπο του και του πηρε και κοτσυλιες για εξεταση. Μου ειπε πως η εξεταση αυτη θα δειξει εαν εχει χλαμυδια ( την λεγομενη νομιζω ψιττακωση...Αυτο δεν το θυμαμαι και με πολυ σιγουρια)και θα παρω τα αποτελεσματα της καλλιεργιας την παρασκευη. Μου ειπε πως τα πνευμονια του ακουγονται καθαρα και δεν εχει καποιο προβλημα, μου ειπε να κοιταω το χρωμα απο τις μυξες που βγαζει και εαν βγαζει οταν φτερνιζεται... (εαν ειναι με χρωμα και οχι διαφανες θα πρεπει να δωσουμε αντιβιωση )τον εμετο τον δικαιολογησε ως υπερφαγια η κατι να το πειραξε εφοσον τα κακα του δεν ηταν στην μορφη διαρροιας και δεν ειχαν χρωμα οι μυξες του. Μου εδωσε βιταμινη και καναμε μια μεγαλη κουβεντα γενικα οσον αφορα το ειδος του παπαγαλου.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οταν τον ρωτησα εαν κανει να του δωσω αυγο, δεν μου ειπε ξεκαθαρα οχι αλλα δεν με παροτρινε να το κανω γιατι μου αιτιολογησε πως οι συσκευασμενες τροφες που τους δινουμε εχουν ολα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα.. Σε λιγο καιρο θα πρεπει να το ξαναπαω να του καψει και τα φτερα και μου ειπε να ειμαι σε επαφη μαζι του σε οτι χρειαστω...

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ ελπιζω να βοηθησει (αχρειαστο να ναι ) σε οσους μπορει να εχουν αντιμετωπησει η αντιμετοπιζουν τετοιου ειδους προβληματα...

Με εκτιμηση Παναγιωτης.
 
Ωραια τουλαχιστον τωρα θα αντιμετωπιστει οτι και να εχει αφου θα το δειξουν οι εξετασεις. :)

Για την υπερφαγια σε παπαγαλο πρωτη ακουσα μιας και τα πουλια απ'οσο γνωριζω δεν ειναι τοσο λαιμαργα σαν ζωα. Ειναι παχυ σαν πουλακι;

Σε λιγο καιρο θα πρεπει να το ξαναπαω να του καψει και τα φτερα

"κοψει" θα εννοεις φανταζομαι και οχι "καψει"...
 
οχι Μαλιστα του τονισα κι ολας πως πιανω το κοκκαλακι του πιο εντονα σε σχεση απο οταν το αγορασα.Αυριο θα σας ανεβασω και φωτο να το δειτε... 😉
Α! Και κατι που ξεχασα... Του εριξε στον σβερκο μια σταγονα απο ενα σαν παρασικιτιοκτονο... Κτηνιατρος ειναι σιγουρα ξερει τι κανει αλλα το παρατηρησα να ξυνεται (με το ποδι του) στο ιδιο σημειο κανα 2 φορες... Και σαν να αραιωσαν σε εκεινο το σημειο λιγο τα πουπουλα του... (Ισως και να το βλεπω τωρα και απο το ανχος που με διακατεχει) τεσπα...
 
Back
Top