Ασθένειες Εμετός κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panoz07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panoz07

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2021
Μηνύματα
78
Πόλη
Λιβαδειά
Γειά σας φίλοι μου. Το κοκατίλ μου ο Ρίκι παρουσιάζει περίεργα συμπτώματα τις τελευταίες μέρες. Χτες το βράδυ ενω καθόταν στο σταντ του αρχισε να κουνάει το κεφάλι του πέρα δώθε και να πετάει σποράκια αμάσητα. Αποφάσισα εφόσον ήταν αργά να τον βάλω για ύπνο και να τον δω την επόμενη μέρα. Σήμερα λοιπόν το βράδυ πριν από λίγο έκανε πάλι το ίδιο πράγμα ενώ ήταν στον ώμο μου. Χτες και σήμερα η διάθεσή του είναι πολύ καλή και γενικα πετάει, τραγουδάει, τρώει και πίνει. Το ξέρω πως είναι καλά στο να κρύβουν αρρώστιες αλλά δεν είμαι σίγουρος για το τι είναι. Η διατροφή του χτες ήταν σπανάκι, σπόρια και σήμερα σπόρια και ένα τσαμπί κεχρί. Ο ύπνος τους δεν έχω δει να διαταράσσεται ούτε υπάρχει αλλαγή στις συνήθειές του. Αφου έκανε εμετό καθόταν με τα μάτια μισόκλειστα και φουσκωμένος αλλά τώρα είναι πάλι στον ώμο μου και καθαρίζει τα πούπουλά του. Οι κουτσουλιές του από ότι έχω δει είναι στερεές όπως οι συνηθισμένες. Τι μπορεί να είναι/ φταίει ? Μήπως παράφαγε ? Είναι άρρωστο ?
 
To έκανε δηλαδή μόνο δύο συνεχόμενες ημέρες και μόνο το βράδυ; Στη θέση σου θα καθάριζα το κλουβί του πριν το βάλω για ύπνο και θα παρατηρούσα για σημάδια εμετού (απ'οτι φαίνεται) στο χαρτί. Παρατήρησε τον ακόμη μια-δυο μέρες κι αν συνεχιστεί καλό θα ήταν να βρεις έναν γιατρό. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Η δική μου άποψη είναι λίγο διαφορετική.☺
Πιστεύω ότι από την στιγμή που το κάνει παρουσία σου, και όταν βρίσκεται στον ώμο σου είναι αναγωγή τροφής από τον πρόλοβο του, και όχι εμετός. (εξού και οι αμάσητοι σπόροι).
Είναι κάτι που συμβαίνει στους παπαγάλους, και δείχνει ότι σε θεωρεί ταίρι του και θέλει να μοιραστεί την τροφή μαζί σου.
Είναι φυσιολογικό έως ένα βαθμό, άλλωστε είναι κάτι που γίνεται και στο φυσικό τους περιβάλλον.
Άν θέλεις να το σταματήσεις θα πρέπει στην αρχή, όταν τον βλέπεις να ανεβοκατεβάζει τον λαιμό του και αρχίζει να φουσκώνει να τον απομακρύνεις από πάνω σου και να προσπαθείς να του αποσπάσεις την προσοχή του με κάτι άλλο π.χ με κάποιο παιχνίδι, ή να φεύγεις από το οπτικό του πεδίο.
 
To έκανε δηλαδή μόνο δύο συνεχόμενες ημέρες και μόνο το βράδυ; Στη θέση σου θα καθάριζα το κλουβί του πριν το βάλω για ύπνο και θα παρατηρούσα για σημάδια εμετού (απ'οτι φαίνεται) στο χαρτί. Παρατήρησε τον ακόμη μια-δυο μέρες κι αν συνεχιστεί καλό θα ήταν να βρεις έναν γιατρό. https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC-%CE%9A%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B9.1091/
Θα το κοιτάξω για άλλες λίγες μέρες και θα κρίνω ανάλογα, ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1678879109[/automerge]
Η δική μου άποψη είναι λίγο διαφορετική.☺
Πιστεύω ότι από την στιγμή που το κάνει παρουσία σου, και όταν βρίσκεται στον ώμο σου είναι αναγωγή τροφής από τον πρόλοβο του, και όχι εμετός. (εξού και οι αμάσητοι σπόροι).
Είναι κάτι που συμβαίνει στους παπαγάλους, και δείχνει ότι σε θεωρεί ταίρι του και θέλει να μοιραστεί την τροφή μαζί σου.
Είναι φυσιολογικό έως ένα βαθμό, άλλωστε είναι κάτι που γίνεται και στο φυσικό τους περιβάλλον.
Άν θέλεις να το σταματήσεις θα πρέπει στην αρχή, όταν τον βλέπεις να ανεβοκατεβάζει τον λαιμό του και αρχίζει να φουσκώνει να τον απομακρύνεις από πάνω σου και να προσπαθείς να του αποσπάσεις την προσοχή του με κάτι άλλο π.χ με κάποιο παιχνίδι, ή να φεύγεις από το οπτικό του πεδίο.
Ναι αλλά δεν το είδα να ανεβοκατεβαζει τον λαιμό του. Το είδα να κάνει το κεφάλι του αριστερά δεξιά και να πετάει σπόρια παντού. Μετά από αυτό φούσκωσε και τον έβαλα για ύπνο. Τώρα που έχει ξυπνήσει καλά τον βλέπω αλλά έχω αγχωθει.
 
Τελικά ένας γνωστός που έχει εμπειρία με πτηνά (κυρίως καναρίνια) μας είπε πως πρέπει να έχει κοκκιδίωση και μου πρότεινε το φάρμακο Baycox (3ml στο λίτρο για 5 ημέρες, παύση, για 7 ημέρες νερό και άλλες 2 πάλι και μετά τέλος). Θα του ξεκινήσω το φάρμακο από αύριο και ελπίζω να πάνε όλα καλά..
 
@Panoz07 όχι μην το κάνεις, για να πάρει bycox σαν θεραπεία πρέπει να υπάρχει διάγνωση μετά από έλεγχο κοπράνων με μικροσκόπιο. Καλό θα ήταν πρώτα να κάνεις εξετάσεις και μετά να δώσεις κάποιο φάρμακο.
Επίσης η αγωγή γίνεται μόνο για δύο ημέρες 1ml/1lt.
 
@Panoz07 Δεν γίνονται έτσι οι διαγνώσεις και οι θεραπείες. Αυτή η προσέγγιση είναι τελείως λάθος. Εαν υποψιάζεσαι κοκκίδια, στείλε δείγμα στο εργαστήριο που στέλνουν πολλοί απο εδώ στο φόρουμ (αυτό της Κομμοτηνής).
 
@Panoz07 Δεν γίνονται έτσι οι διαγνώσεις και οι θεραπείες. Αυτή η προσέγγιση είναι τελείως λάθος. Εαν υποψιάζεσαι κοκκίδια, στείλε δείγμα στο εργαστήριο που στέλνουν πολλοί απο εδώ στο φόρουμ (αυτό της Κομμοτηνής).
@Panoz07 όχι μην το κάνεις, για να πάρει bycox σαν θεραπεία πρέπει να υπάρχει διάγνωση μετά από έλεγχο κοπράνων με μικροσκόπιο. Καλό θα ήταν πρώτα να κάνεις εξετάσεις και μετά να δώσεις κάποιο φάρμακο.
Επίσης η αγωγή γίνεται μόνο για δύο ημέρες 1ml/1lt.
Το ξέρω αλλά δεν ξέρω άμα προλαβαίνω να κάνω κάτι τέτοιο. Τελικά όμως επειδή αγχώνομαι να πάρω ρίσκο χωρίς εξέταση θα το πάω σε έναν κτηνίατρο στη περιοχή μου το απόγευμα για να είμαι σίγουρος.
 
Τελικά όμως επειδή αγχώνομαι να πάρω ρίσκο χωρίς εξέταση θα το πάω σε έναν κτηνίατρο στη περιοχή μου το απόγευμα για να είμαι σίγουρος.
Τι σου είπε ο γιατρός; Έχει εμπειρία σε πτηνά; Τα κοκκίδια (και άλλα παράσιτα του γαστρεντερικού) ενίοτε φαίνονται με μικροσκοπική εξέταση στα κόπρανα των πτηνών....Αν ο γιατρός δεν έκανε τέτοια εξέταση μήπως πριν να δώσεις το όποιο φάρμακο, να επικοινωνούσες τηλεφωνικά με το εργαστήριο της Κομοτηνής που σου ανέφεραν πιο πάνω, να λάβεις οδηγίες λήψης δειγμάτων (και αποστολής), και να πάρεις και μία ας πούμε πιο εμπεριστατωμένη γνώμη, αντί να πηγαίνεις στα τυφλά, δίνοντας ένα φάρμακο που τελικά θα μπορούσε είτε να μην είναι το κατάλληλο είτε όχι στη σωστή δοσολογία είτε που δυνητικά θα μπορούσε να είναι μη χρήσιμο μεν, αλλά να επιβαρύνει και την υγεία του πουλιού; Π.χ. θα μπορούσες ίσως ακόμα να συζητήσεις και την πιθανότητα να πάρεις δείγμα από το στόμα του πουλιού ή από πιο μέσα....(λέω εγώ τώρα...)
 
Τι σου είπε ο γιατρός; Έχει εμπειρία σε πτηνά; Τα κοκκίδια (και άλλα παράσιτα του γαστρεντερικού) ενίοτε φαίνονται με μικροσκοπική εξέταση στα κόπρανα των πτηνών....Αν ο γιατρός δεν έκανε τέτοια εξέταση μήπως πριν να δώσεις το όποιο φάρμακο, να επικοινωνούσες τηλεφωνικά με το εργαστήριο της Κομοτηνής που σου ανέφεραν πιο πάνω, να λάβεις οδηγίες λήψης δειγμάτων (και αποστολής), και να πάρεις και μία ας πούμε πιο εμπεριστατωμένη γνώμη, αντί να πηγαίνεις στα τυφλά, δίνοντας ένα φάρμακο που τελικά θα μπορούσε είτε να μην είναι το κατάλληλο είτε όχι στη σωστή δοσολογία είτε που δυνητικά θα μπορούσε να είναι μη χρήσιμο μεν, αλλά να επιβαρύνει και την υγεία του πουλιού; Π.χ. θα μπορούσες ίσως ακόμα να συζητήσεις και την πιθανότητα να πάρεις δείγμα από το στόμα του πουλιού ή από πιο μέσα....(λέω εγώ τώρα...)
Τελικά το πήγαμε σε έναν έμπειρο γιατρό στον οποίο είχα πάει και το καναρίνι της αδερφής μου. Μου είπε πως αφού δεν έχει αλλά συμπτώματα και έχει μόνο εμετό να το αφήσω χωρίς φαι για 48 ώρες (δηλαδή να του ξαναδώσω αύριο απόγευμα). Εσάς ποια είναι η γνώμη σας για αυτό ?σίγουρα φαίνεται το πουλί καλύτερα και δεν δείχνει συμπτώματα αρρώστιας αυτή τη στιγμή αλλά κλαίει συνέχεια για φαγητό 🙁
 
έχει μόνο εμετό να το αφήσω χωρίς φαι για 48 ώρες
δηλαδη αν εχει καποιος ανθρωπος πολλους εμετους η λυση ειναι να μην φαει τιποτα για 48 ωρες? ειναι λυση που θα αποδεχοταν καποιος?
Εχει λογικη?
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
δηλαδη αν εχει καποιος ανθρωπος πολλους εμετους η λυση ειναι να μην φαει τιποτα για 48 ωρες? ειναι λυση που θα αποδεχοταν καποιος?
Εχει λογικη?
Από ότι κατάλαβα αυτό γίνεται για να αποτοξινωθει το στομάχι μήπως έφαγε Καίτη που το πείραξε. Εγώ βέβαια δεν θα το αφήσω για τόσες ώρες, θα του δώσω σε λίγη ώρα καθώς ήδη από χτες φαινόταν καλύτερα και λυπάμαι να το ταλαιπωρήσω έτσι. Πόσο μάλλον αν έχει φόβο να πάθει κάτι η υγεία του από ασσυτια
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται να κάνεις είναι να στείλεις ένα δείγμα στο εργαστήριο της Κομοτηνής όπως σου ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω, ακόμα καλύτερο θα ήταν να το εξετάσει κτηνίατρος με ειδίκευση στα εξωτικά ζώα-πτηνά και όχι απλώς κάποιος κτηνίατρος. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να το πας, το εργαστήριο είναι μονόδρομος

Επίσης όπως σου προείπαν να ελέγχεις αν συνεχίζεται ο εμετός κυρίως όταν δεν είσαι παρών, αυτό προυποθέτει να έχεις καθαρό το κλουβί του για να μπορείς να είσαι σίγουρος για τα ευρήματα.

Ακόμα ίσως βοηθήσει να περιορίσεις τη διατροφή του μόνο σε σπόρους για λίγες μέρες και φυσικά να αποφεύγεις το τσαμπί κεχρί καθώς δε του δίνει απολύτως τίποτα.

Όπως έγραψε και ο @Vada πιστεύω ότι είναι αναγωγή και όχι εμετός, επειδή όμως διάγνωση δεν μπορούμε και δεν είμαστε ειδικοί να κάνουμε το πουλάκι θα χρειαστεί τη βοήθεια της επιστήμης.
 
Προσωπικά δεν ξέρω τι να απαντήσω....εφόσον ο γιατρός είναι γιατρός και με βεβαιότητα συνιστά ασιτία, προφανώς έχεις και τους λόγους του να το κάνει....διάφοροι φίλοι μου ας πούμε ισχυρίζονται ότι όταν έχουν εμετούς δεν τρώνε απολύτως τίποτα για τουλάχιστον ένα 24ωρο, και η όλη κατάσταση περνά...ο ίδιος αναρωτιέμαι αν ούτως ή άλλως η κατάσταση θα περνούσε τρώγοντας ή όχι....
Πραγματικά δεν ξέρω στη θέση σου τι θα έκανα. Προφανώς δεν σου είπε να το αφήσεις και χωρίς νερό...οπότε στο νερό του θα έβαζα almora για να παίρνει ηλεκτρολύτες ή ζάχαρη ή δεξτρόζη για να έχει ενέργεια. 48 ώρες μου φαίνεται πολύ, αλλά γιατρός δεν είμαι.
Μάλλον τείνω προς τη λύση του εργαστηρίου της Κομοτηνής, το οποίο θα έπαιρνα τηλέφωνο σήμερα (κι ας είναι Σάββατο, παρότι δεν γνωρίζω αν είναι ανοιχτό), ρωτώντας τους τόσο την άποψη περί 2ήμερης ασιτίας, όσο και τι δείγματα πιστεύουν ότι θα χρειάζονται ώστε να διενεργήσουν τις κατάλληλες εξετάσεις (και το κόστος θα ρωτούσα επίσης)
 
Έγινε κάποια αλλαγή στην διατροφή του; μήπως είναι δηλαδή αλλεργική αντίδραση σε κάποιο συστατικό μιας και είναι υγειές χωρίς άλλα συμπτώματα. Έχει καταρροή στα μάτια/ρουθούνια;
 
Φίλοι τελικά το πουλάκι είναι μια χαρά. Ωστόσο δεν το τάισα σήμερα απόγευμα που έπρεπε αλλά χτες αργά το απόγευμα. Είναι μια χαρά τώρα από ότι φαίνεται. Κόντεψε να μου φάει το δάχτυλο 😂
Έγινε κάποια αλλαγή στην διατροφή του; μήπως είναι δηλαδή αλλεργική αντίδραση σε κάποιο συστατικό μιας και είναι υγειές χωρίς άλλα συμπτώματα. Έχει καταρροή στα μάτια/ρουθούνια;
Ίσως το σπανάκι που του είχα βάλει να μην ήταν καλό ; Κάποια αλλαγή όμως δεν έκανα.
 
Ωστόσο δεν το τάισα σήμερα απόγευμα που έπρεπε αλλά χτες αργά το απόγευμα.

Πάνο, χωρίς να καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με την παραπάνω προταση, να τονίσω ότι τα πουλιά δεν πρέπει να μένουν ποτέ χωρίς πρόσβαση σε τροφή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Πάνο, χωρίς να καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με την παραπάνω προταση, να τονίσω ότι τα πουλιά δεν πρέπει να μένουν ποτέ χωρίς πρόσβαση σε τροφή.
Έπρεπε σύμφωνα με τον γιατρό να περάσει από μια διήμερη δίαιτα χωρίς να τρώει τίποτα. Αλλά εγώ επειδή φοβήθηκα μην υπάρχουν επιπτώσεις στη υγεία του λόγω ασσιτιας του έκανα μονοήμερη δίαιτα.
 
Back
Top