Φροντίδα Εμπειρίες από το υπόστρωμα κάνναβης;

δεν εχω συγκεκριμενη εμπειρια απλα παλιοτερα ειχα χρησιμοποιησει ζεολιθο και τσαμπα λεφτα απο το πεταγμα των πουλιων ο ζεολιθος κατελειξε να βρισκεται στην αυλη παρα στο πατωμα των κλουβιων.
 
απο το πεταγμα των πουλιων ο ζεολιθος κατελειξε να βρισκεται στην αυλη παρα στο πατωμα των κλουβιων.

Εντύπωση μου κάνει αυτό.. Κι εγώ ζεόλιθο χρησιμοποιώ (όπως και αρκετοί άλλοι εδώ) αλλά δεν έχω τέτοια θέματα.. Κάνα ψίλοπετραδάκι ίσως αλλά αμελητέο.. Τόσο πολύ;
 
εολιθος κατελειξε να βρισκεται στην αυλη
Σε κάθε υπόστρωμα μπορεί να γίνει άνετα αυτό και να διασκορπιστεί παντού.
Είναι το αντάλλαγμα της προστασίας που παρέχει.. είναι το κόστος ας πούμε.

Απλά πρέπει να βρεις το υπόστρωμα που συμπεριφέρεται καλύτερα στον εκτροφικό εξοπλισμό σου κυρίως στους κλωβούς σου.
Γιατί άλλο "ταψάκι" είναι ρηχό, άλλο βαθύ άλλος πάτος έχει μεγάλη απόσταση από τη σχάρα, άλλος μικρή κλπ...
Συνεπώς κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί για την καταλληλότητα ενός υποστρώματος παρά μόνο αν γίνει η επιλογή του μετά από δοκιμές στην πράξη για το συγκεκριμένο κλωβό και όχι για όλους τους κλωβούς και όλες τις περιπτώσεις.
Γι αυτό άλλωστε πιστεύω πως διαβάζουμε καλά ή κακά σχόλια για το ίδιο υλικό. αφού θεωρούμε ως δεδομένη την καλή απορροφητικότητά τους.
 
Προφανώς έχει να κάνει και με το μέγεθος του κόκκου
Κι όχι μόνο Δημήτρη...
Πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και τη συμπεριφορά των πουλιών...
Αν τα πουλιά πετούν τρελαμένα σε κάθε πλησίασμα στον κλωβό τότε θα είναι θαύμα αν παραμείνει το υπόστρωμα στη θέση του.
Αν είναι ήρεμα και ήσυχα δεν θα φανεί ούτε σκόνη ούτε τίποτε...
 
Back
Top