Αναπαραγωγή Εμπειρίες, συμπεράσματα από προγράμματα αναπαραγωγής

galanisnikos

PB Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2006
Μηνύματα
67
Πόλη
Βόλος
Φιλοι γεια σας. Διαβαζοντας την ενοτητα για το "Προγραμμα Προετοιμασιας Ζευγαρωματος"μπηκα στον πειρασμο να σας περιγραψω την ιστορια μου.Ασχολουμε με την εκτροφη πουλιων απο το 1982.Χωρις ιδιετερες γνωσεις και κρατοντας τα ζευγαρια ολο το χρονο μαζι χωρις συμπληρωματα στη διατροφη χωρις βιταμινες η αλλα φαρμακα ειχα μια αρκετα καλη παραγωγη. Το 2005 απεχτησα προσβαση στο internet και παρακολουθοντας καποιες συζητησεις αποφανθηκα πως ημουν λαθος και πως επρεπε να αλαξω τον τροπο ετροφης. Το 2006 πρωτη χρονια που εφαρμοσα τις καινουριες για μενα τεχνικες η παραγωγη ηταν μειωμενη καπως αλλα σχετικα καλη. Θεωρησα οτι χρειαζομαι περισοτερες γνωσεις και προσπαθια και συνεχισα μεχρι τον περασμενο Ιουλιο που απογοητευμενος απο μια εντελος καταστροφικη χρονια [45 πουλια απο 35 ζευγαρια] τα εριξα σε μια κλουβα και τα παρατησα. Σημερα που σας γραφω και παρα το γεγονος οτι η κλουβα ειναι εξω χωρις φωτισμο και μονο με καιλαηδινη εχω 4 φωλιες φιαγμενες με οτι υλικα βρηκαν στην κλουβα και με πιασμενα αυγα. Πεστε μου τωρα εσειςπιο ειναι το σωστο και πιο το λαθος. Τα αφηνω ετσι η τα χωριζω και ξεκιναω Προγραμα Προετοιμασιας Ζευγαρωματος΄
 
να σου πω την αληθεια και εγω για χρονια δεν εκανα καμια προετοιμασια. Οταν ειναι φθινωπορο, τα πουλια εχουν πιο μικρη δραστηριοτητα, και με εχτρα τροφες γινοταν παχεια. Αποτελεσμα, λιγοτερα μικρα. Αν δε τα καρατας σε χωρο, οπου κρατας τη μερα μεγαλη με φωτα, αστα μονα τους. Ξερουν τι κανουν
 
Φιλε μου γεια σου πιστεύω σε αυτά που λες αλλά να σου θυμίσω πως όταν τηρείς ένα πρόγραμμα για προετοιμασία αναπαραγωγικής περιόδου πρέπει να την τηρείς κατά γράμμα και να δίνεις της ανάλογες ποσότητες από βιταμίνες "αβγοτροφη"και τα λοιπά. Στην θέση από την στιγμή που φτιάχνουν φωλιές και έχουν γίνει ζευγάρια από μονα τους στην κλούβα απλά θα τους έδεινα κάποιες βιταμίνες κανένα αβγουλάκι μηλαράκη. Επίσης θα τους έδεινα αν χρειάζονται φωλίτσες και νήμα και θα προσπαθούσα να τα προστατεύσω από το κρύο.Από εκεί και πέρα για την επομενη χρονια θα προσπαθούσα βία τηρήσω κάποιο πρόγραμμα αλλά με πιο λίγα ζευγάρια και όχι 35 .φιλικά Δημήτρης.
 
Καλησπερα φιλε

καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα οπως σε ολα
παν μετρον αριστον

εφοσον εχεις δοκιμασει και μονος θα προτεινα να κανεις μια μιξη της προσωπικης σου πλεον εμπειριας με ενα προγραμμα προετοιμασιας πανω στα δικα σου δεδομενα

εσυ δηλαδη τι περιμενεις να βγει εαν συνεχισουν ολα τα πουλια στην κλουβα με κελαιδινη οπως εχουν τωρα

το οτι τα αυγα ειναι σποριασμενα δεν λεει και πολλα για το τελικο αποτελεσμα σε νεοσσους, θα γινει το ελα να δεις εκει μεσα οταν θα ερθει η ωρα του κανονικου ζευγαρωματος

μιλαμε παντα για μεγαλο αριθμο πουλιων αφου τα ζευγαρια που αναφερεις ειναι αρκετα


εγω προσωπικα φιλτραρω οσα διαβαζω
δοκιμαζω και βλεπω
εαν κατι μου παει ηδη καλα
δεν το αλλαζω εκτος εαν σιγουρευτω για την αναγκαιοτητα της αλλαγης με επιχειρηματα

ολοι καπου τρελενομαστε να κανουμε το καλυτερο και χανομαστε στο τελος

αντε καλη επιτυχια σε οποια μεθοδο διαλεξεις

ΜΦΧ
Πανος
 
Ειναι πολυ δυσκολο να ζευγαρωσουν τοσα πολλα ζευγαρια μαζι. Καλυτερος τροπος σιγουρα ειναι το καθε ζευγαρι χωριστα αλλα οταν υπαρχει προβλημα χωρου ψαχνουμε αλλες λυσεις.
ενας τροπος που εχω εφαρμοσει με επιτυχια ειναι σε μια κλουβα 2Χ2Χ1,5 ειναι
3 αρσενικα και 5 θυλικα μαζι και η φωλιες παντα εξωτερικες για να μην μπορουν να εχουν ευκολη προσβαση τα υπολοιπα πουλια, οσο για την διατροφη τους επειδη τα εχω εξω ειναι παντα πλουσια και καλης ποιοτητας και απο τα μεσα φλεβαρη αυξανουμε σιγα-σιγα την αυγοτροφη τους και με λιγη τυχη ολα θα πανε καλα.
 
Πεστε μου τωρα εσειςπιο ειναι το σωστο και πιο το λαθος. Τα αφηνω ετσι η τα χωριζω και ξεκιναω Προγραμα Προετοιμασιας Ζευγαρωματος΄
Αυτό που καταλαβαίνω από την περιγραφή σου είναι ότι μας λες πώς όταν τα πουλιά ήταν αφημένα στη μοίρα τους τα αποτελέσματα στην αναπαραγωγή ήταν πολύ καλά. Όταν άρχισες να εφαρμόζεις με τον τρόπο σου κάποιο από τα προγράμματα αναπαραγωγής που βρήκες στο ίντερνετ, τότε τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά.

Το συμπέρασμα που βγάζω από αυτή την περιγραφή, είναι ότι υπήρχε προφανώς κάτι που πήγαινε στραβά ή τουλάχιστον που δεν εφαρμοζόταν με το σωστό τρόπο. Μια μέθοδος "λίγο απ' όλα" ίσως, που είχε να κάνει με κάποιο συνδυασμό της πολύχρονης πρακτικής εμπειρίας σου και της άπειρης εφαρμογής ενός οργανωμένου προγράμματος.

Μπορεί ακόμη ο λόγος της αποτυχίας να οφείλεται απλώς σε ένα αποτυχημένο πρόγραμμα, το οποίο ακόμη και αν εφαρμόστηκε σωστά, να έδωσε απλώς αυτά που μπορούσε.

Αυτό που έχω να σου προτείνω εγώ, δεδομένης της αποτυχίας εφαρμογής της δεύτερης μεθόδου, είναι να συνεχίσεις την προ του 2006 μέθοδο, από τη στιγμή μάλιστα που είσαι ικανοποιημένος με τα αποτελέσματα της.
 
Φιλοι μου. Οσο τηρουσα το προγραμμα το τηρουσα κατα γραμμα. Με ελεγχο της θερμοκρασιας της υγρασιας του φωτισμου της διατροφης. Ειχα κανει καταληψη σε ενα δωματιο του σπιτιου.Λιγο ελειψε να με χωρισει η γυναικα μου. Οσο για την κλουβα ειναι αρκετα μεγαλη[4,5χ3χ2,8Υ]και μεσα στη βδομαδα θα βγαλω απο μεσα τα διαμαντοπεριστερα και τα finches οπωτε θα μεινουν μεσα 18 ζευγαρια αγριοπουλια και καναρινια. Εχω σκοπο να τα αφησω στην κλουβα φετος. Ειναι το πρωτο Σαββατοκυριακο που καθησα σπιτι μετα απο πολυ καιρο γιατι εχω ενα πολυ φορτωμενο προγραμμα τελευταια και ειδα οτι τα πουλια μου ειναι ετοιμα χωρις να ξερω το πως και το γιατι. Σημερα εβαλα υλικο φωλιας και πεσαν και οι καρδερινες. Δεν μπορω να καταλαβω τι τα ξεκινησε τοσο νωρις. Το μονο που αλαξα στη διατροφη τους τελευταια ειναι οτι προσθεσα 1 κιλο καναβουρι και 1 κιλο νιζερ στα 10 κιλα κελαιδηνης. Δινω μηλο και μπροκολο 2 φορες την εβδομαδα.Βλεπουμε!
 
-Το θέμα είναι ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.
Τοποθετόντας μέσα στην κλούβα
μερικά αρσενικά και μερικά θηλυκά άτομα,
θα έχουμε κάποια στιγμή νεοσσούς.Χαριτομένους, δυνατούς,
όμορφους,ίδιους ή και καλύτερους
απο τους γεννήτορές τους. Αυτό μας αρκεί;
Η κουβέντα τελείωσε... Να μας ζήσουν...

-Αν όμως έχουμε "ερωτευθεί" κάποιο συγκεκριμένο είδος,
και θέλουμε να προσπαθείσουμε να αναπαράγουμε κι'εμείς
κάποια πουλάκια που να είναι κοντά στα πρότυπα της φυλής τους,
τότε ο τρόπος αυτός είναι άχρηστος.
-Δεν μας επιτρέπει ουδέ καν, να αποκλείσουμε τα ανεπιθύμητα
ζευγαρώματα. Δεν μας δίνει την δυνατότητα να παρακολουθήσουμε
την συνέχεια της αναπαραγωγής και τα "αίματα" σε βάθος χρόνου.
Ολα θα στηρίζονται στην τύχη και σε συμπτώσεις.
 
" εχω 4 φωλιες φιαγμενες με οτι υλικα βρηκαν στην κλουβα και με πιασμενα αυγα.", δεν καταλαβα, εκνααν φωλια κι εσυ επιασες αυγα και τα εβαλες στις φτιαγμενες φωλιες;
το μονο που θα σου ελεγα ειναινα αντικαταστησεις την κελαηδινη με μια καλη τροφη και να βαζει ςπ ου και που αυγοτροφη η βρασμενο αυγο και παντα σουπιοκοκκαλο καιαμμο. Καλη επιτυχια
 
Back
Top