Διατροφή Εμπλουτισμός αυγοτροφής για παπαγαλάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk1980
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk1980

PB Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2016
Μηνύματα
890
Πόλη
Αγία Βαρβάρα
Καλησπέρα. Σ' αυτό το θέμα γράφουμε με τι υλικά εμπλουτίζουμε την αυγοτροφή που δίνουμε στα παπαγαλάκια μας (budgies,parrotlets,lovebirds) είτε αυτή είναι σπιτική είτε του εμπορίου.
 
με τι υλικά εμπλουτίζουμε την αυγοτροφή
Για πες τι κάνεις εσύ :)
Εγώ την συμπληρώνω μόνο με αποξηραμένα βότανα, όπως ρίγανη, βασιλικό, τσουκνίδα, θυμάρι και σκόνη κανέλας.
Δεν κάνω μαγειρέματα, τα αποφεύγω γιατί φοβάμαι την υγρασία και τους μύκητες.
 
Εγώ την αυγοτροφή (κυρίως μαλακή) που δίνω στα πάρροτλετ μου την εμπλουτίζω με αποξηραμένα βότανα. Συγκεκριμένα αυτή που δίνω τώρα είναι εμπλουτισμένη με χαμομήλι, τσουκνίδα και ρίγανη. Παλιότερα έβαζα και μεμονωμένους σπόρους όπως νίζερ, περίλλα κ. Α. αλλά σταμάτησα.
 
Κ εγω βοτανα βαζω πηρα ιδεα απο την αυγοτροφη της @alicedros κ μετα προσθεσα κ αλλα.. Απο βοτανα τσουκνιδα γαιδουραγκαθο δυοσμο ριγανη βασιλικο εχινατσεα θυμαρι χαμομηλι κ. Αλλα πολλα αναλογα τι εχω.. Βαζω γυρω στα 7 με 8 βοτανα περιπου συν σπορους τσια σουσαμι λιναροσπορο κανελα κευλανης γυρη μελισσων.. Κ μπορει ν προσθεσω και κινοα βρασμενο🙂
 
Κ εγω βοτανα βαζω πηρα ιδεα απο την αυγοτροφη της @alicedros κ μετα προσθεσα κ αλλα.. Απο βοτανα τσουκνιδα γαιδουραγκαθο δυοσμο ριγανη βασιλικο εχινατσεα θυμαρι χαμομηλι κ. Αλλα πολλα αναλογα τι εχω.. Βαζω γυρω στα 7 με 8 βοτανα περιπου
😀 όλοι έτσι ξεκινάμε με 2-3 βότανα και μετά τα αγοράζουμε όλα! Μα πόσο τυχερός ο μικρός σου! :D
 
Κ εγω βοτανα βαζω πηρα ιδεα απο την αυγοτροφη της @alicedros κ μετα προσθεσα κ αλλα.. Απο βοτανα τσουκνιδα γαιδουραγκαθο δυοσμο ριγανη βασιλικο εχινατσεα θυμαρι χαμομηλι κ. Αλλα πολλα αναλογα τι εχω.. Βαζω γυρω στα 7 με 8 βοτανα περιπου συν σπορους τσια σουσαμι λιναροσπορο κανελα κευλανης γυρη μελισσων.. Κ μπορει ν προσθεσω και κινοα βρασμενο🙂
Σε τι αναλογία περίπου τα βάζεις όλα αυτά;Εγώ για παράδειγμα βάζω τρεις κουταλιές της σούπας από κάθε βότανο ανά 500 γραμ. αυγοτροφής. Γι αυτό και βάζω μόνο τρία βότανα τη φορά.
 
Σε τι αναλογία περίπου τα βάζεις όλα αυτά;Εγώ για παράδειγμα βάζω τρεις κουταλιές της σούπας από κάθε βότανο ανά 500 γραμ. αυγοτροφής. Γι αυτό και βάζω μόνο τρία βότανα τη φορά.
Βασικα εγω τωρα εχω φτιαξει μιγμα μονο με τα βοτανα αλεσμενα κ κουακερ κ σουσαμι συν τους σπορους τσια λιναροσπορο βαζω 1 με 2 κουταλιες απο το καθενα κ τα αλεθω ολα μαζι κ τα προσφερω καθε μερα μονιμα στο κλουβι κ αυγοτροφη εχω ξεχωριστη 1 φορα τη βδομαδα.
 
Back
Top