Ασθένειες Ενα ζευγαρακι lovebirds χανει φτερα

poulis&clara

PB New Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Βόλος
Καλημερα σε ολους. Ειχα στειλει πριν δυο μερες ενα μηνυμα σχετικα με την Κλαρα μου,το πολυαγαπημενο μου Lovebird και ειμαι πολυ ευγνωμων που μου απαντησετε. Στο ιδιο μηνυμα σας ειχα μιλησει και για μια φιλη μου η οποια βρηκε δυο Lovebirds στο μπαλκονι της πεινασμενα και ταλαιπωρημενα και τα μαζεψε,τα ταισε,τα φροντισε και τωρα τα εχει σε ενα κλουβακι αρκετα μικρο οπου ειχε παλιοτερα μια μικρη καρδερινα. Το προβλημα ειναι οπως μου το περιεγραψε πως τσιμπιουνται και τους πεφτουν αρκετα φτερα. Επισης αυτη την εβδομαδα δεν μπορει ουτε σε κτηνιατρο να τα παει αλλα ουτε και να παει να τους αγορασει κλουβακι. Εγω πιστευω πως τα φτερα τους πεφτουν ειτε γιατι ειναι κλεισμενα σε πολυ μικρο κλουβακι ειτε απο την αλλαγη ιδιοκτητη καθως απο οτι φαινεται καποιος τα αφησε επιτειδες να φυγουν, δηλαδη τα εδιωξε. Μπορειτε να μου πειτε τι αλλο ειναι πιθανο να τους συμβαινει;Ειναι ομως και παρα πολυ ησυχα, δεν κελαηδανε πολυκαι τα ταιζει παρα πολυ καλα. Δεν φαινονται αρρωστα, αλλα χανουν πολυ πτερωμα. Μηπως φταιει και η εποχη; Το προβλημα ειναι πως το κλουβακι δεν χωραει ουτε μπανιερα για να κανουν μπανιο τωρα. Σας ευχαριστω προκαταβολικα και με συγχωρειτε για το ιδιαιτερα μακροσκελες μηνυμα μου.
 
Τα πουλάκια προφανώς βρισκονται σε φαση πτερόρροιας Διαχείριση της Πτερόρροιας


Ομως ειναι επιτακτική ανάγκη να αλλαξουν οπωσδήποτε κλουβι, γιατί αν ειναι ετσι οπως τα περιγράφεις, σε λιγο θα αρχισουν να φαινονται σοβαροτερα προβλήματα. Κλουβιά για πουλιά, ποιο είναι το καταλληλότερο;
 
Συμφωνω με την Τζωρτζινα οπως και δηποτε αλλο κλουβι!
Υπαρχουν κλουβια για παπαγαλους αρκετα μεγαλα με 20 ευρω, ας διαθεσει αυτο το ποσο δεν ειναι αρκετα μεγαλο!
 
ευχαριστω πολυ, εχωομως μια απορια!

Διαβασα το αρθρο περι πτερορροιας, αλλα αναφερεται μονο σε καναρινια. Να υποθεσω πως ισχυουν ακριβως τα ιδια και για τα Lovebirds; Κλουβι θα τους αγορασει την επομενη εβδομαδα. Ειναι πιθανον να παθουν κατι μεχρι τοτε;
 
Η πτερορροια συμβαίνει σε όλα τα πουλιά... Όσο για το κλουβί δεν νομίζω να πάθουν κάτι για μια εβδομάδα...
 
Back
Top