Γενικά Ενδιαφέρεται κανείς για το green cheek conure μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kleos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kleos

PB Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
480
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τον δωσω τον μικρο γιατι οπως εχω ξαναπει εχουμε θεμα με τις δαγκωνιες του και θα δωθει σε καποιο εμπειρο μελος που ξερει απο αυτα για να το διαχειριστει καταλληλα και να μην εχει θεμα οπως εχουμε εμεις. Δεν ειναι 100% σιγουρο ακομα για αυτο και γραφω εδω και οχι στις αγγελιες του φορουμ για να δω κιολας αν ενδιαφερεται κανεις και μετα θα αποφασισουμε. Ειναι υγιεστατο αρσενικο τον Μαιο κλεινει 2 ετων και αν δωθει θα δωθει στην τιμη που αγοραστηκε απο τον εκτροφεα (ως αγριο) στα 60 ευρω και οποιος θελει το κλουβι του συν 20 ευρω επιπλεον. Οποιος ενδιαφερεται ας γραψει σχολιο. Ευχαριστω.
 
@Kleos νομίζω αν τελικά αποφασίσεις να το δώσεις καλό θα ήταν να βρεις κάποιο μέλος του φόρουμ με εμπειρία και να πάει το πουλάκι σε καλά χέρια!! Νομίζω θα είναι η καλύτερη λύση για όλους, και εσείς θα ηρεμήσετε απο τις δαγκωνιες και ο παπαγάλος θα έχει κάποιον που θα μπορέσει να τον διαχειριστεί
 
@Kleos αποφάσισες τελικά τι θα κάνεις; Η @Ledagcc έδειξε ενδιαφέρον και ως ήδη κάτοχος κονουρας και άτομο με πολλές γνώσεις και εμπειρία νομίζω θα ήταν ιδανική για να μην ανησυχείς και για το μικρακι σου, γιατί μπορεί να μην έδεσε η συμβίωση σας αλλά σίγουρα το αγάπησες και θέλεις το καλύτερο για αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Kleos Κλεάνθη επειδή θες το καλύτερο για το παπαγαλάκι σου αυτό που σκέφτηκες είναι πολύ ώριμο από μέρους σου. Νομίζω ότι αφού η Λήδα ενδιαφέρεται, είναι η ιδανική επιλογή για το παπαγαλάκι σου. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δεις την Μabel κ το σπίτι της (Mabel) ! Κ θα είσαι ήσυχος ότι φρόντισες για το κονουρακι σου όπως του αξίζει.
 
@Ledagcc δεν ξερουμε ακομα τι θα κανουμε για αυτο και εγραψα σε ερωτηση στο φορουμ και οχι σε αγγελια πωλησης, για να δω και τους ενδιαφερομενους και αν αποφασισουμε να το δωσουμε να το κανουμε με σειρα προτεραιοτητας ωστε να μην χρονοτριβουμε. Σιγουρα παντως αν αποφασιστει θα εισαι το πρωτο μελος που θα στειλω για να προχωρησουμε. Του δινω και λιγο χρονο ακομα γιατι εδω και 2 μερες ειναι αρκετα καλος και ισως να επηρεαζε και η αναπαραγωγικη περιοδος. Βρηκα και ευκολο τροπο να τον βγαζω απο την τουαλετα χρησιμοποιωντας ενα μαυρο γαντι το οποιο φοβαται (επειδη ειχε φτασει σε σημειο να θεωρει το μπανιο δικο του μερος και οσες φορες εμπαινε καποιος του εκανε επιθεση στα ποδια αλλα οταν του βαζω το γαντι φευγει). Τελος παντων, αν αποφασιστει θα εισαι η πρωτη που θα στειλω για να προχωρησουμε.
 
@Kleos να το σκεφτείτε καλά ώστε να είναι η καλύτερη απόφαση για όλους σας🙂 ένα έχω να πω μόνο πάντα με καλή πρόσθεση μην παρεξηγηθείς
χρησιμοποιωντας ενα μαυρο γαντι το οποιο φοβαται
Αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο! Δηλαδή είναι αρκετά λάθος να χρησιμοποιούμε τον φόβο του πουλιού ως μέσο για να τον κουμανταρουμε. Χάνεται η εμπιστοσύνη οπότε πάλι θα αγριεψει και θα δαγκώνει κτλ και είναι ένας φαύλος κύκλος μετά.. ελπίζω να γίνομαι κατανοητή
 
@meniam δεν υπαρχει αλλη λυση ομως μεχρι να βγαλει το κολλημα με το μπανιο. Και τωρα τελευταια απο οσο βλεπω πηγαινει λιγοτερο
 
@meniam δεν υπαρχει αλλη λυση ομως μεχρι να βγαλει το κολλημα με το μπανιο. Και τωρα τελευταια απο οσο βλεπω πηγαινει λιγοτερο
Αφού έχει τρομοκρατηθει.... Θα φέρω ένα παράδειγμα, όπως δεν χτυπάς ένα σκυλί ή ένα παιδί όταν κάνει κάτι που δεν πρέπει έτσι αντίστοιχα δεν τρομάζεις το πουλί 😅 το ξέρεις ότι μέχρι και στον τόπο μπορεί να μείνει έτσι κάποια στιγμή;; Θα σου πεθάνει στα χέρια από το σοκ😥😥. Άλλη λύση πρέπει να βρεθεί ή να το προσελκύεται με κάποια λιχουδια ή απλά να μην μπει ποτέ στο μπάνιο. Οκευ καταλαβαίνω σας παίρνει από πίσω αλλά δεν πηγαίνει ομαδικά στο μπάνιο 😅 όταν θα πηγαίνει ένας κάποιος άλλος θα ασχολείται με τον παπαγάλο και θα κρατάτε κλειστή την πόρτα, η πιο εύκολη λύση και καθόλου τρομαχτική για τον παπαγάλο
 
Άλλο ένα θέμα που δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Όποιος θέλει να πουλήσει ή να χαρίσει ένα πουλάκι ΟΤΑΝ το αποφασίσει ανοιγει το αναλογο θεμα στην καταλληλη ενοτητα,δεν κανει γκάλοπ πιθανων αγοραστών βάζοντάς τους σε μια διαδικασία χωρίς λογο.
Τα ίδια με τα κοκατιλ...τα ίδια με την κονουρα...
 
@Tony Forpus πρωτον με τα κοκατιλ δεν ηταν το ιδιο, τα ειχα βαλει κατευθειαν σε αγγελια πωλησης οπου μαλιστα ο χρηστης που σου πατησε like με ειχε στησει κιολας, και καλα το ηθελε το πουλακι (γιατι στην αρχη ειχα βαλει μονο για το ενα κοκατιλ αγγελια) μου αφησε ημερομηνια συναντησης και οταν ηρθε η ημερομηνια αυτη μου το ακυρωσε λογω δηθεν μετακομισης, ωσπου τελικα τα εδωσα σε φιλο μου. Δευτερον αμα πιστευεις οτι το θεμα δεν εχει λογο υπαρξης γιατι μπαινεις στην διαδικασια να σχολιασεις φιλε μου καλε; πολυ απλα μην σχολιαζεις και προχωρα στα επομενα θεματα. Αλλα βεβαια πως αλλιως μερικοι θα βγαλετε το δηλητηριο να μου πεις.
 
Από την στιγμή που ανοίγεις το θέμα μπορεί οποίος θέλει να διαφωνήσει μαζί σου ακόμη και για την ίδια την ύπαρξη του θέματος!
Βάζεις σε μια άσκοπη διαδικασία αυτούς που ενδιαφέρονται να περιμένουν και να αγωνιούν ίσως για το τι θα αποφασίσεις!
 
@ΜΑΡΙΑαα γιατι να αγωνιουν κοπελα μου; για το αν θα δωσω τον παπαγαλο; εγραψα πιο πανω οτι το κανω για να δω τους ενδιαφερομενους και αμα αποφασιστει να τον δωσω θα το παω με σειρα προταιρεοτητας ετσι ωστε αμα το ακυρωσει καποιος να παω στον επομενο. Δεν επιτρεπεται δηλαδη; σε οποιον δεν αρεσει ας προχωρησει στο επομενο ποστ τι να πω. Αλλα λιγο σεβασμος δεν βλαπτει κατα την γνωμη μου, γιατι μου εχει τυχει αρκετες φορες ατομα απο εδω να μιλησουν αποτομα χωρις καποιον εμφανες λογο.
 
@ΜΑΡΙΑαα γιατι να αγωνιουν κοπελα μου;
Εσύ σέβεσαι τώρα; ειλικρινά μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί το φόρουμ γιατί ως δημόσια πλατφόρμα ο καθένας έχει το δικαίωμα να σχολιάσει και δεν παραβιάζεται κανένας από τους κανόνες! Αυτό που εννοεί η κυρία Μαρία ( λίγο σεβασμός δεν βλάπτει) είναι ότι μπορούσες κατευθείαν να βγάλεις αγγελία γιατί κάποιος που μπορεί να ψάχνει πουλάκι και να έπεσε πάνω στην ανάρτηση τώρα θα πρέπει να περιμένει τι θα κάνεις
 
@meniam οκ δε σεβαστηκα επειδη ειπα "κοπελα μου". Εσυ παραδειγμα που εχεις τοσες μερες που με ειρωνευεσαι, εχεις πολυ σεβασμο, αλλα βεβαια δεν κοιταμε ποτε την καμπουρα μας... ο συγκεκριμενος εχει σχολιασει και αλλες φορες με υφος και με ασχημο τροπο. Και επειδη δεν εβαλα το θεμα σε αγγελια και το εβαλα σε φορουμ εκανα κατι λαθος; δεν εχω το δικαιωμα;
 
@Kleos έχεις μήνες τώρα που ανοίγεις θέματα και άτομα προσπαθούν να σε βοηθήσουν και αυτό που κάνεις είναι να μην ακούς σχεδόν ποτέ να μην δέχεσαι ποτέ συμβουλές να θεωρείς ότι όλοι σου κάνουν επίθεση λες και σε ξέρουμε από χθες και έχουμε λόγω να σε μισούμε 🙄. Αν δεν έχεις την ικανότητα να διαχειριστείς τι συγκεκριμένο πουλί και την ικανότητα να δεχτείς κάποιες συμβουλές αντιθέτως τις καταρρίπτεις όλες τότε ναι πολύ αγανακτησμενοι θα σου απαντήσουν με ύφος. Αλλά εσύ εδώ τα παίρνεις όλα με στραβό τρόπο ακόμα και όταν δεν υπάρχει λόγος ε σορυ αλλά όποιος έχει την μύγα μυγιαζεται φίλε μου. Όπως αντιμετωπίζεις τους άλλους έτσι σε αντιμετωπίζουν. επίσης θα μπορούσες να ανοίξεις ένα θέμα λέγοντας σκέφτομαι να δώσω τον παπαγάλο μου, ποια είναι η γνώμη σας; Είναι η καλύτερη λύση; Αντίθετα είναι σαν να τον βγάζεις στο σφυρί περιμένοντας ικανοποιητικές προσφορές. Τα ζωάκια έχουν ψυχή και η στάση σου ενοχλεί πολλούς φιλοζωους
 
Ειχες Budgies,τα εδωσες γιατι ειχες θεμα.
Ειχες Ringneck,το εδωσες γιατι ειχες θεμα.
Ειχες Cockatiels,τα εδωσες γιατι ειχες θεμα.
Εχεις Conure και εχεις παλι θεμα.

Μηπως να δοκιμασεις κανενα αλλο κατοικιδιο αν πρεπει οπωσδηποτε να εχεις ενα?
 
@meniam δεν περιμενω ικανοποιητικες προσφορες γιατι γραφω ηδη τιμη, 60 το παπαγαλακι (οσο το πηρα δηλαδη) και οποιος θελει το κλουβι αλλα 20. Και φυσικα και δεχομαι συμβουλες αλλα δεν μπορειτε να κρινετε οι περισσοτεροι μολις καποιος κανει κατι λαθος με το πτηνο του. Και δεν εχει συμβει μονο σε εμενα αυτο αλλα και σε αλλα ατομα που μολις αναρτουν καποιο θεμα και αναφερουν καποιο λαθος που εκαναν τον κρινετε ολοι. Γραψτε κατι για να βοηθησετε και οχι για να κρινετε.
 
Back
Top