Γενικά Ενδιαφέρομαι για ένα μωρό κοκατιλάκι

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
Θα ήθελα να αγοράσω ένα μωρό κοκατιλ 2-3 εβδομάδων περίπου (σε ότι κατάσταση και να βρίσκεται π.χ σωματική αναπηρία) ή να μου προτείνει κάποιος κανέναν εκτροφέα κοκατίλ που να τα δίνει τόσο μωρά στην πόλη που γράφει το προφίλ μου.
Ευχαριστώ.:)
 
Θα ήθελα επίσης να σας πληροφορήσω πως έχω διαβάσει πάρα πολύ τον τελευταίο χρόνο όλες τις περιπτώσεις που μπορούν να συμβούν με το μωρό. Τα έχω διαβάσει και τα έχω μάθει απ' έξω κι ανακατωτά, οπότε το μωρό θα είναι σε ασφαλή χέρια. 😉
 
Δεν επιτρεπεται η αγορα πουλιων μικροτερου των 2 μηνων απο τους ορους χρησης.
 
(σε ότι κατάσταση και να βρίσκεται π.χ σωματική αναπηρία)

Θα ήθελες να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο; Γιατί τόσο μεγάλη ανάγκη να πάρεις ενα πουλί σε οτι κατάσταση και αν βρίσκεται;

Τα έχω διαβάσει και τα έχω μάθει απ' έξω κι ανακατωτά, οπότε το μωρό θα είναι σε ασφαλή χέρια.

Φυσικά η θεωρεία από την πράξη απέχει πολύ. Θα σου προτείνω να ακολουθήσεις έναν ασφαλή δρόμο τόσο για εσένα αλλά και για το πουλάκι τον οποίο θα σου υποδείξουν άτομα εδώ στο petbirds που ασχολούνται με το συγκεκριμένο είδος.
 
Θα ήθελες να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο; Γιατί τόσο μεγάλη ανάγκη να πάρεις ενα πουλί σε οτι κατάσταση και αν βρίσκεται;
Θα ήθελα να το πάρω από μικρό για να με συνηθίσει και να με αγαπήσει για να μπορεί να εκπαιδευτεί.
Τώρα για τη σωματική αναπηρία απλά δεν με ενοχλεί και δεν θα με πείραζε να το φροντίζω καθώς και θα ''ελάφρυνα'' τον ιδιοκτήτη που δεν θα μπορούσε να το δώσει.
Φυσικά η θεωρεία από την πράξη απέχει πολύ. Θα σου προτείνω να ακολουθήσεις έναν ασφαλή δρόμο τόσο για εσένα αλλά και για το πουλάκι τον οποίο θα σου υποδείξουν άτομα εδώ στο petbirds που ασχολούνται με το συγκεκριμένο είδος.
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες και μπράβο. Στη γραφειοκρατία όλα καλά αλλά στη πράξη, θα πρέπει να εφαρμόσω τις γνώσεις μου και να δοκιμάσω.

Ούτος ή άλλος τίποτα όμως δεν έχει σημασία αφού...
Δεν επιτρεπεται η αγορα πουλιων μικροτερου των 2 μηνων απο τους ορους χρησης.
Αν όμως κάποιος βρε Μιράντα, μου πρότεινε έναν εκτροφέα, αυτό δεν πειράζει... σωστά;
 
Αυτο μπορει να γινει στη θεματικη ενοτητα των παπαγαλων. Εγω στην αγγελια αναφερθηκα.
 
Τώρα για τη σωματική αναπηρία απλά δεν με ενοχλεί και δεν θα με πείραζε να το φροντίζω καθώς και θα ''ελάφρυνα'' τον ιδιοκτήτη που δεν θα μπορούσε να το δώσει.

Φυσικά δεν σε ενοχλεί διότι είναι σε θεωρητικό επίπεδο. Στην πράξη θέλω να σου υπενθυμίσω οτι ξεκινούν τα προβλήματα.

Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις να κάνεις.
 
Φυσικά δεν σε ενοχλεί διότι είναι σε θεωρητικό επίπεδο. Στην πράξη θέλω να σου υπενθυμίσω οτι ξεκινούν τα προβλήματα.
Έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν περιπτώσεις με άλλα ζώα που είχαν τρομερό πρόβλημα.
Νομίζω πως και στην πράξη όλα καλά θα πάνε.
 
Φυσικά δεν σε ενοχλεί διότι είναι σε θεωρητικό επίπεδο. Στην πράξη θέλω να σου υπενθυμίσω οτι ξεκινούν τα προβλήματα.

Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις να κάνεις.
για να αποκτήσεις όμως εμπειρία κάπως ξεκινάς δεν σου έρχεται απο μόνη της! Επίσης άμα έχει διάθεση και συναίσθηση της ευθύνης όλα θα πάνε καλά
 
Το θέμα δεν πληροί τους όρους δημοσίευσης στα φόρουμ των αγγελιών. Έχει μεταφερθεί εδώ για να μπορέσει να συνεχιστεί η συζήτηση. Παρακαλώ να μην την μετατρέψετε σε αγγελία.
 
Προσωπικά δεν θα σε κατεύθυνα καν σε τέτοιον "εκτροφέα" (ακόμη και να ήξερα κάποιον) γιατί το θεωρώ φάουλ του, άρα δεν θα τον συνέστηνα. Για να μην πω ασυνειδησία. Κι όποιος πει ότι τα μωρά που μεγαλώνεις ο ίδιος, γίνονται καλύτερα κατοικίδια και δένονται μαζί σου περισσότερο, θεωρώ πως απέχει πολύ της πραγματικότητας. Οι χειρότεροι χαρακτήρες πουλιών είναι αυτοί που μεγάλωσαν απο αδαείς εκτροφείς κι οι καλύτεροι αυτοί που η εμπιστοσύνη τους δεν βασίστηκε μόνο σε μια σύριγγα. Αυτή είναι η γνώμη μου.
 
Μα πώς θα γίνω από αδαής εκτροφέας σε καλύτερος;
Δεν θα του δώσω μόνο μια σύριγγα για να μεγαλώσει. Ξέρω τι πρέπει να κάνω και πώς να αγαπάω και να νοιάζομαι για όλα τα πλάσματα!
Και δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι εσείς οι έμπειροι μου λέτε πως δεν θα τα καταφέρω να μεγαλώσω ένα καλό φιλικό και υγειές κοκατίλ.
 
Η δικη σου εμπειρια μπορει να αποκτηθει σε βαθος χρονου. Η εμπειρια με τ μωρο τι σχεση εχει; Καλο ειναι για παν ενδεχομενο να ξερεις πως χειριζεσαι ενα μωρο, αλλα αυτο ειναι σε εξαιρετικες περιπτωσεις.

Εγω μετα απο οσα διαβασα για τα ψυχολογικα που βγαζουν καποιοι παπαγαλοι ταισμενοι στο χερι, προτιμω να παρω μεγαλυτερο αγριμι παρα ενα πιθανο "κομπλεξιλο αρρωστιαρικο" ας μου επιτραπει η εκφραση, οχι με την κακη εννοια.
 
Εγω μετα απο οσα διαβασα για τα ψυχολογικα που βγαζουν καποιοι παπαγαλοι ταισμενοι στο χερι, προτιμω να παρω μεγαλυτερο αγριμι παρα ενα πιθανο "κομπλεξιλο αρρωστιαρικο" ας μου επιτραπει η εκφραση, οχι με την κακη εννοια.
Εάν ΕΓΩ πάρω ένα πουλάκι θα το φροντίζω πάρα πολύ καλά και θα κάμω ότι χρειάζεται για να γίνει ένα υγειές πουλί και όχι...
ενα πιθανο "κομπλεξιλο αρρωστιαρικο"
 
Δεν εκρινα εσενα προσωπικα. Και καποια πραγματα δεν αλλαζουν, οπως οτι υπαρχουν πουλια με ψυχολογικσ προβληματα λογω δεσιματος με τον ανθρωπο.
 
Μα πώς θα γίνω από αδαής εκτροφέας σε καλύτερος;
Δεν θα του δώσω μόνο μια σύριγγα για να μεγαλώσει. Ξέρω τι πρέπει να κάνω και πώς να αγαπάω και να νοιάζομαι για όλα τα πλάσματα!
Και δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι εσείς οι έμπειροι μου λέτε πως δεν θα τα καταφέρω να μεγαλώσω ένα καλό φιλικό και υγειές κοκατίλ.

Θεωρώ πως βιάζεσαι πολύ. Ακόμη καλά καλά δεν κατάφερες να έχεις μια ομαλή κι επιτυχημένη αναπαραγωγική διαδικασία. Να γνωρίσεις απο κοντά όλα τα στάδια ανάπτυξης ενός νεοσσού που μεγαλώνει φυσιολογικά με τους γονείς του. Και με εσένα παρατηρητή αλλά και βοηθό σε όλη τη διαδικασία. Πώς δηλαδή πιστεύεις ότι θα μάθεις αλλιώς;
 
Μα τα δικά μου είναι και τα 2 αρσενικά! Δεν γίνεται να μάθω έτσι. Μόνο από διάβασμα και ακόμη περισσότερο διάβασμα.
Εγώ όμως απλά ήθελα ένα μικρό κοκατίλ που θα με συμπαθήσει και αγαπήσει όσο κι εγώ αυτό.
Εάν κανείς δεν μου προτείνει τίποτα να κλείσει το θέμα αυτό παρακαλώ.
 
Back
Top