Ασθένειες Ενημέρωση σχετικά με την ψιττάκωση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrysafaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrysafaki

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα. Πριν από 2 βδομάδες πήραμε ενα African Grey. Στο pet shop μας βεβαιωασανε ότι έχει υποστεί όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, δεν ξέραμε όμως τότε να ρωτήσουμε συγκεκριμένα για το θέμα της ψιττάκωσης. Εάν ήταν ήδη μολυσμένος, φαντάζομαι οτι με καποιο τρόπο θα το καταλαβαίναμε; Επίσης γνωρίζετε αν στην περίπτωση που τον παραλάβαμε υγιη, υπάρχει τρόπος να του μεταδοθεί ο ιός εαν δεν έρθει σε επαφή με άλλα πουλιά; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια πληροφόρηση
 
Χrysafaki καλώς όρισες στο PetBirds, να χαίρεσαι το μωρούλι σου, καλορίζικο! Από ό,τι γνωρίζω, στα petshops δεν υποβάλλουν σε εξετάσεις τα πουλάκια τους. Εάν κατ'εξαίρεση έγινε κάτι τέτοιο, δεν θα παραλείψουν να δώσουν πιστοποιητικό υγείας υπογεγραμμένο από το γιατρό που τις έκανε. Γράψε μας τι ηλικία έχει το African Grey σου. Ενδείξεις ασθένειας είναι: Φουσκωμένα φτερά, απώλεια όρεξης, ύπνος συχνά, αλλαγή στην εμφάνιση ή τον αριθμό περιττωμάτων, ατονία, απώλεια βάρους, πεσμένες - φουσκωμένες φτερούγες, χωλότητα, μερικά φαγωμένη τροφή κολλημένη στο πρόσωπο του πουλιού, εμετός στο δάπεδο του κλουβιού, κοπιώδης αναπνοή με ή χωρίς κίνηση της ουράς πάνω - κάτω, καταρροή από μάτια ή μύτη. Έχεις παρατηρήσει κάτι από αυτά; Τι σε κάνει να υποψιάζεσαι ψιττάκωση;
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση απαντηση σου! Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο από τα συμπτώματα που αναφέρεις, αλλά κάπου διάβασα ότι μπορεί ο παπαγάλος να είναι φορέας να μην έχει κανένα σύμπτωμα και παρόλαυτά να μεταδόσει τον ιό σε εμάς. Η αγωνία μου είναι ιδιαίτερη γιατί είμαι εγκυος και σε λίγες μέρες γεννάω, οπότε καταλαβαίνεις ότι φοβήθηκα για το μωράκι. Να σημειώσω ότι δεν μου έδωσαν κανένα πιστοποιητικό υγείας από το pet shop, αμέλεια δική μου φυσικά που δεν είχα ενημερωθεί νωρίτερα για όλα αυτά... Πιστευεις ότι πρέπει να πάω το παπαγαλάκι για εξετάσεις;
 
καλοσορισες στην παρεα μας... Με το καλο και το νεο σου μωρο...
δες και αυτο..
σου απνταω στην τελευταια σου ερωτηση. Γιατρος θα ηταν καλο να τον δει. Για να δειτε καταρχειν οτι ειναι υγειεις και κατα δευτερον να νιοθετε ασφαλεις και εσεις ετσι ωστε να δεθειτε με νεο μελος της οικογενεια σας (το πουλι ενοοω)
τα πουλια που ερχονται νομιμα στην Ελλαδα απο χωρες τις εοκ για να μπουν στη χωρα μας χρειαζετε απο τον εκτροφεα ποιστοποιητικο υγειας.. (πουλια με δακτιλιδι) δεν ξερω αν περιλαμβανετε η εξεταση για ψιττάκωση.

αν θες να δωσεις τον αριθμο του δακτιλιδιου του
ισος μαθεις απο τα εμπειρα μελοι την χωρα καταγωγης
του
δες και αυτο..
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση απαντηση σου! Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο από τα συμπτώματα που αναφέρεις, αλλά κάπου διάβασα ότι μπορεί ο παπαγάλος να είναι φορέας να μην έχει κανένα σύμπτωμα και παρόλαυτά να μεταδόσει τον ιό σε εμάς. Η αγωνία μου είναι ιδιαίτερη γιατί είμαι εγκυος και σε λίγες μέρες γεννάω, οπότε καταλαβαίνεις ότι φοβήθηκα για το μωράκι. Να σημειώσω ότι δεν μου έδωσαν κανένα πιστοποιητικό υγείας από το pet shop, αμέλεια δική μου φυσικά που δεν είχα ενημερωθεί νωρίτερα για όλα αυτά... Πιστευεις ότι πρέπει να πάω το παπαγαλάκι για εξετάσεις?
Μπορεί να είναι φορέας, αλλά εάν φέρει δακτυλίδι, -νόμιμη εισαγωγή- ο εκτροφέας υποχρεούται, (μετά το 1965) να συμπληρώνει βιβλίο ταυτότητος υγειονομικής υπηρεσίας που δηλώνει ότι τα πουλιά βρίσκονται αρκετό καιρό σε καραντίνα και υποβάλλονται σε προληπτική θεραπεία με αντιβιοτικά, προτού καταλήξουν στο εμπόριο. Επειδή όμως είσαι έγκυος, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να ενημερωθεί ο γιατρός σας, και να προγραμματίσετε επίσκεψη στον πτηνίατρο για εξετάσεις, και την απάντηση να δώσετε στο γιατρό σας! Με το καλό να έλθει το μωρό, καλά να πάνε όλα!
 
Back
Top