Γενικά Ενοχλείται και ο δικός σας παπαγάλος από μικρές αλλαγές στην καθημερινότητα;

Εγγραφή
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
2.409
Πόλη
Χαλάνδρι
Τον Ερνέστο τον ξέρετε οι περισσότεροι. Μια παρατήρηση που είχα κάνει απ' την αρχή σχεδόν αφορά το "κόλλημα" που έχει με την καθημερινή ρουτίνα αλλά και τις θέσεις των... αντικειμένων στο σπίτι.Λογικό ως ένα σημείο γιατί του προσφέρουν ασφάλεια ίσως. Εκεί όμως που άρχισα να γελάω είναι όταν παρατήρησα πως τα "νευράκια" επεκτείνονται και σε αλλαγές πραγματικά... Ανεπαίσθητες.

Συγκεκριμένα αντικείμενα που θεωρεί "δικά" του (κάποια μπουκάλια, βάζα, πιατέλες, η θέση του κλουβιού του το πρωι (το βράδυ κοιμάται σε άλλο δωμάτιο), η θέση για τις ταϊστρες τουκαι ακόμα πιο ακραία, τα βότανα τα οποία του προσφέρουμε που πρέπει να ειναι ΑΠ' ΤΗΝ ΠΑΡΤΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΑΥΤΟΣ και όχι πιο φρέσκα ή απο άλλο βάζο.
Ναι ξέρω είναι "κάπως" παλαβό αλλά αν αλλάξει οτιδήποτε από αυτά ο νεαρός δυσανασχετεί. Δεν είναι οτι θα "σκάσει" κιόλας, συνηθίζει γρήγορα, αλλά πραγματικά μέχρι να του βάλεις το αντικείμενο ή το φαγητό στη θέση ή το μπολ που "πρέπει" (κατ'αυτόν) έχεις... Μια πράσινη σταλίτσα με νευράκια
Φυσικά δεν είναι πρόβλημα αλλά είναι και αστείο από τη μία, αλλά μου προξενεί και την περιέργεια για το τι συμβαίνει μέσα σε αυτό το κεφαλάκι, καθώς οι αλλαγές για τις οποίες μιλάω είναι... Ανεπαίσθητες (για παράδειγμα αγορά λαχανικών που θα φάει απο διαφορετικό μανάβικο, ναι μέχρι κι αυτό).

Η ερώτησή μου είναι αν έχετε παρατηρήσει τέτοιες συμπεριφορές για..."ψύλλου πήδημα" και στα δικά σας πουλιά.
Ανοίγω πιό πολυ το θέμα ως συζήτηση για τη "συμπεριφορά" των παπαγάλων μας σε σχέση με την καθημερινότητα.
 
χαχα. Κοιτα και τι μερα εφτιαξες το θεμα..
Σημερα μετα απο 1 χρονο και.. ειπα να του ανοιξω το κλουβι απο πανω και μολις το κανα εκανε σαν παλαβος "τι εκανες στο σπιτι μου" μετα απο δυο λεπτα αφου ο ερωτας του ηταν στο κλουβι ηρεμησε και το συνηθισε.
Οταν του μετακινω το κλουβι σε αλλο μερος ειναι λιγο χαμενος. Παει στον χωρο του κλουβιου συνεδετοποιει πως δεν ειναι εκει και φευγει. Εννοω παει στο καινουριο μερος μετα παει καπου αλλου και ξανα στο συνηθισμενο μερος κ αντε παλι να θυμηθει το καινουριο
Γενικα ειναι πολυ ευκολος εκτος απο την εμμονη με την κουνια με ολα τα αλλα συνηθιζει αμεσως.
Α η αλλη παραξενια του. Νερο πινει ΜΟΝΟ απο την βρυση ή απο ποτηρι
 
Όσο ασχολείται κάποιος μαζί τους, τόσο περισσότερα αντιλαμβάνεσαι Διονύση! Το θέμα είναι πόσοι ασχολούνται τόσο λεπτομερώς, ώστε ν΄αντιληφθούν και τις ανάλογες αντιδράσεις...
Το Μαριόνι μόνο σε θέματα τακτοποίησης-αλλαγών σε πράγματα-έπιπλα κτλ βλέπω να...😛εξανίσταται... Μια αφημένη γεμάτη σακούλα πχ του σούπερ μάρκετ σε ''λάθος'' θέση να πιάσει το μάτι του, σκάει από περιέργεια, αναπουπουλιάζεται, φωνάζει και στρίβει το κεφάλι για να μην τη χάσει από το οπτικό του πεδίο. Οι περισσότερες παραξενιές του έχουν να κάνουν αλλαγές σε πράγματα-έπιπλα κτλ...
 
😀 αχ αυτά τα φτερωτά μας...
αρχες Οκτωβρίου κάναμε μια ψιλογενική και κατέβασα το "αγριόσκυλο" από το έπιπλο που είναι το κλουβί. Εκεί κάθεται ο Μπέμπης όταν κάνει τις βόλτες του.όταν τον έβγαλα και πήρε χαμπάρι ότι δεν είναι εκεί, έβαλε τις φωνές και δεν έφευγε από το κεφάλι μου με τίποτα 😀

missing-image.png


τον ίδιο καιρό έβγαλα και τις κουρτίνες (στο κουρτινόξυλο αράζει ο Ρόμπυ ) συνήθως τις βγάζω και βάζω άλλες αμέσως. Αυτή την φορά είπα να ξαναβάλω τις ίδιες.2-3 μέρες που μείναμε χωρίς(μέχρι να πλυθούν ) ο Ρόμπυ δεν πλησίαζε το κουρτινόξυλο, ούτε για πλάκα.

missing-image.png


και φυσικά ο Ρόμπυ, εάν δεν είναι ξαπλωμένος και σκεπασμένος ο Γιάννης στο κρεβάτι, δεν το πλησιάζει για κανένα λόγο 😀 μόλις τον ακουμπήσω πετάει και έρχεται στο σαλόνι 😀

missing-image.png
 
😀 τέλειες και οι φωτό και οι ιστορίες.
Εχθές (λες και ήταν προαναγγελία το θρεντ) τον ετοίμασα για τον καθημερινό του ύπνο. Τον παίρνω στο χέρι οπως έχω γράψει και τον νανουρίζω. Ξαφνικά εκεί που καθόμασταν, αρχίζει να τσινάει. Ρε καλέ μου, ρε χρυσέ μου, ρε που είσαι κουρασμένος και φαίνεται. Τίποτα. Ανήσυχος πήγαινε πάνω κάτω και σε κάποια στιγμή καταλαβαίνω. Δεν είναι το αγαπημένο του "μπουκάλι" (θα το έχετε δει σε κάποιες φωτό) στη θέση που πρέπει. Οταν ήρθε και αυτό στη θέση του πέσαμε για ύπνο.
 
Νερο πινει ΜΟΝΟ απο την βρυση ή απο ποτηρι

Είδα την φωτογραφία και μου άρεσε. Σκέφτομαι να εφαρμόσω το ίδιο και στην Λινκ. Να έχω δηλαδή το ποτήρι της για το νερό ή μάλλον μια κούπα πλατιά αλλά φοβάμαι αν μάθει με αυτό το τρόπο, τι θα γίνει όταν θα θέλει να πιει νερό και θα είναι στο κλουβί της; Εσύ βάζεις το ποτήρι στην άκρη του κλουβιού ή σε κάποιο σημείο όταν λέιπεις από το σπίτι;
 
αλλά φοβάμαι αν μάθει με αυτό το τρόπο, τι θα γίνει όταν θα θέλει να πιει νερό και θα είναι στο κλουβί της;
Νομίζω ότι αν δεν αποσύρεις την ποτίστρα της, θα μπορεί να κάνει και τα δύο, οπότε πιθανά δεν θα υπάρξει πρόβλημα
 
Είδα την φωτογραφία και μου άρεσε. Σκέφτομαι να εφαρμόσω το ίδιο και στην Λινκ. Να έχω δηλαδή το ποτήρι της για το νερό ή μάλλον μια κούπα πλατιά αλλά φοβάμαι αν μάθει με αυτό το τρόπο, τι θα γίνει όταν θα θέλει να πιει νερό και θα είναι στο κλουβί της; Εσύ βάζεις το ποτήρι στην άκρη του κλουβιού ή σε κάποιο σημείο όταν λέιπεις από το σπίτι;
Δεν θα στο συνιστουσα...
Εγω τρεμω στην ιδεα μην αρρωστησει και χρειαστει κανα φαρμακο διαλυμενο στο νερο αφου απο ποτηστρα δεν πινει. Οταν ειναι να λειψω πολλες ωρες κ δεν ειναι κανεις σπιτι(η αδερφη μου που τον συχενεται δεν πιανεται για υπαρξη) αφηνω ενα ποτηρι νερο στη κουζινα ή στην τραπεζαρια.
Αμα δυψασει παει καθεται στον νεροχυτη και σηκωνομαι του "δινω" νερο
 
Αμα δυψασει παει καθεται στον νεροχυτη και σηκωνομαι του "δινω" νερο

Οπότε θα το αποφύγω. Πάντως σαν εικόνα να πίνει από το ποτήρι είναι τέλεια.
 
Αχ Κ εμένα ακριβώς το ίδιο κάθε μέρα ανακαλύπτω ποσά νευράκια έχουν αυτά τα μικρά μπιζέλια όσο μέγεθος τους λείπει άλλο τόσο νεύρα έχουν 😀 εμένα ακόμα Κ όταν του πειράζω τα πράγματα τσαντίζεται :Dνα του πάρω το μπουκάλι νερού που κάθεται Κ μιλάει;ιιι απαπαπαπαπα η το πούπουλο που μασουλάει σαν τσίχλα εκεί να δεις 😀😛
 
Τελικα λιγο πολυ ολα τα ιδια κανουν.η δικια μου δεν θελει καν να ακουμπησω καποια πραγματα που τα θεωρει δικα της βαζει τετοιες φωνες που νομιζει καποιος οτι τη σφαζεις. Ετσι αναγκαζομαι καποια πραγματα να τα καθαρισω αφου την βαλω πρωτα για υπνο. Οτι θελουν μας κανουν...
 
Τελικα λιγο πολυ ολα τα ιδια κανουν.η δικια μου δεν θελει καν να ακουμπησω καποια πραγματα που τα θεωρει δικα της βαζει τετοιες φωνες που νομιζει καποιος οτι τη σφαζεις. Ετσι αναγκαζομαι καποια πραγματα να τα καθαρισω αφου την βαλω πρωτα για υπνο. Οτι θελουν μας κανουν...
Ναι είναι απερίγραπτη η τσαντίλα τους όσο πειράζεις τα "δικά" τους πράγματα. Για τον Ερνέστο δικά του είναι τα μπουκάλια, οι σακούλες, το μπρόκολο, το κουτάκι με τα χαρτομάντηλα, κάτι διακοσμητικά βαζάκια στην κουζίνα, ο χώρος κάτω απ' το τραπέζι της κουζίνας, και η επικράτεια του συνεχώς αυξάνεται μέρα με τη μέρα που παίρνει θάρρος.
 
Σήμερα η Λινκ άρχισε να δαγκώνει για πρώτη φορά τα κάδρα. Έτσι αφαίρεσα το ένα που το έχει άχτι (ροκανίζει το ξύλο γύρο γύρο) και παρόλα αυτά πετάει και παλεύει να κάτσει στο σημείο όπου πατούσε όταν υπήρχε το κάδρο. Νομίζω πως ο λόγος που ενοχλούνται με την αλλαγή θέσεων δεν είναι η οπτική εμφάνιση αλλά η συνήθεια του να βρίσκουν να πατήσουν ή να παίξουν στο κάθε σημείο που είναι τα πράγματα.
 
Back
Top