Φροντίδα Ενοχλεί τα Budgie μου το αναμμένο φως το βράδυ;

Bilpapp01

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2022
Μηνύματα
45
Πόλη
Κορινθος
Καλημερα σας! Εχω μια απορια... Εχω 3 budgie στο δωμάτιο μου και τα βράδια που εγω διαβαζω (μεχρι 9-10) αναβω ενα φωτιστικο. Το φως δεν πεφτει καθολου πανω τους αλλα δεν εχει και απολυτο σκοταδι. Αυτο ενοχλει τα παπαγαλάκια μου;
 
Το ζήτημα είναι αν τα πουλάκια σου κοιμούνται συνεχόμενα, έστω και με αυτό το φως και αν ναι, πόσες ώρες κοιμούνται.
Πες μας κι αν υπάρχει άλλος χώρος στον οποίο θα μπορούσαν έστω να μεταφέρονται κάθε βράδυ για να κοιμηθούν.
 
@ianos οχι δεν ειναι εφικτο να μεταφερονται καπου αλλου. 11:00-11:30 εχω κοιμηθει και οποτε υπαρχει απολυτο σκοταδι και ανοιγω το παραθυρο το πρωί 7:00-7:30
 
@ianos οχι δεν ειναι εφικτο να μεταφερονται καπου αλλου. 11:00-11:30 εχω κοιμηθει και οποτε υπαρχει απολυτο σκοταδι και ανοιγω το παραθυρο το πρωί 7:00-7:30
Αν τα πουλάκια κοιμούνται τις ίδιες ώρες με εσένα, τότε για κάποιες εποχές είναι λίγος ο ύπνος τους. Κανονικά είτε θα πρέπει να ακολουθούν τη ροή του φυσικού φωτός (ανατολή ξύπνημα και δύση ύπνος) είτε να κοιμούνται οπωσδήποτε 10-12 ώρες ανάλογα με την εποχή.
Ίσως η κάλυψή τους με ένα ύφασμα σκουρόχρωμο να βοηθήσει.
Περίμενε να δούμε και τι θα πουν τα υπόλοιπα μέλη.
 
Επειδή κι εγώ τα έχω στο γραφείο που διαβάζω, και συνήθως δουλεύω τουλ. με το φως του υπολογιστή μέχρι τη μία το πρωί, καμιά φορά και με το φωτιστικό, το βασικό είναι να είναι καλυμμένα με σκούρο πανί και να κοιμούνται. Στην αρχή έσκυβα να δω αν όντως κοιμουνταν κατά τις εννεα το πολύ, και όταν επιβεβαίωσα ότι οντως το λίγο φως που φτάνει δεν τα ενοχλεί, ησύχασα. Άλλωστε συχνά βάζει ο κόσμος ένα φωτάκι νυκτός στο δωμάτιο των παπαγάλων για λόγους ασφαλείας. Οι παπαγάλοι έχουν πολύ κακή όραση στο σκοτάδι, και αν κάτι τα τρομάξει στον ύπνο τους και ξυπνήσουν χωρίς να βλέπουν τον γνωστό χώρο, πανικοβάλλονται και μπορεί να χτυπήσουν πολύ άσχημα. Αν βέβαια βαζουμε προβολέα, αυτό τα τρελαίνει, δεν καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για τεχνιτό φως και νομίζουν ότι είναι μέρα, ότι πρέπει να κάνουν ό,τι κα΄νουν μέσα στην ημέρα ακόμα κι αν δεν μπορούν να κρατήσουν τα μάτια τους ανοικτά. Παρακολυθήστε πώς τα πηγαινουν και δράστε αναλόγως.
 
@Nausicaa το σκουρο πανι ειναι απαραίτητο; Γιατι εχω την εντύπωση οτι πλεον εχουν συνηθισει το φωτιστικο και κοιμούνται κανονικα...
 
Back
Top