Φροντίδα Ενοχλητικός ήχος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Titika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Titika

PB Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2008
Μηνύματα
50
Πόλη
Ελληνικό
😱Εδώ και αρκετές μέρες ο ζακούλης μου έχει μάθει να κάνει έναν πάρα μα πάρα πολύ ενοχλητικό ήχο. Δοκίμασα να τον κάνω να το σταματήσει μαλώνοντας τον ή δίνοντας του κάτι να ασχοληθεί αλλά τίποτα. Έχετε να προτείνεται κάτι για πιο δραστικό ; 😱
 
😱Εδώ και αρκετές μέρες ο ζακούλης μου έχει μάθει να κάνει έναν πάρα μα πάρα πολύ ενοχλητικό ήχο. Δοκίμασα να τον κάνω να το σταματήσει μαλώνοντας τον ή δίνοντας του κάτι να ασχοληθεί αλλά τίποτα. Έχετε να προτείνεται κάτι για πιο δραστικό ; 😱

Κατα την αποψη μου εκανες ακριβως ο,τι χρειαζοταν για να συνεχισει να το κανει.

Ολοι οι παπαγαλοι, και οι εξημερωμενοι περισσοτερο, επιζητουν την παρεα μας και την προσοχη μας. Με αυτο που κανει σου τραβαει αρνητικα την προσοχη.

Αυτο που εσυ πρεπει να κανεις κατα την αποψη μου, απο εδω και περα ειναι να φευγεις απο το δωματιο αμεσως μολις ξεκιναει αυτον τον ηχο χωρις να του μιλησεις, να τον κοιταξεις η να του δωσεις την παραμικρη σημασια. Περιεμενε σε αλλο δωματιο και κανε αν θελεις κατι αλλο διοτι συνηθως τις πρωτες φορες αργουν να το σταματησουν. 😉 Μολις το σταματησει πηγαινε πισω σε αυτον και επιδοκιμασε τον με τη φωνη σου και δωστου την αγαπημενη του λιχουδια λεγοντας του ποσο καλος ειναι. Αυτο πρεπει να κανεις ολες τις φορες μεχρι που να καταλαβει οτι οταν δεν κανει αυτον τον ηχο τοτε θα ασχολεισαι μαζι του και θα κερδιζει την προσοχη σου διαφορετικα θα φευγεις απο το δωματιο πραγμα που σιγουρα δεν του αρεσει.
 
Να συμπληρώσω στα λεγόμενα του Ανέστη ότι εμένα ο δικός μου έκανε πάνω από μήνα για να καταλάβει γιατί φεύγω και του κλείνω την πόρτα και μένει μόνος του.
 
Back
Top