Αναπαραγωγή Ενοχλούν τα φανέτα την κανάρα όταν κλωσσάει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SIOUX19
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SIOUX19

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2008
Μηνύματα
30
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Ξέρει κανείς τα φανέτα αν ενοχλούν την κανάρα όταν κλωσσάει. Εξαρτάται από την προσωπικότητα του πουλιού;
 
Το φανέτο είναι νευρικό πουλί. Είναι πολυ πιθανό να χαλάσει τη φωλιά ή ακόμη και να σπάσει τα αυγά. Εγώ δεν παίρνω ποτέ αυτό το ρίσκο και οταν γεννάει η κανάρα το πρώτο αυγό βγάζω το φανέτο αε άλλο κλουβί και το βάζω ακριβώς δίπλα. Για τις επόμενες 4 μέρες βάζω το φανέτο στην κανάρα για 10 με 15 λεπτά...
 
Θα προτιμουσα φιλε μου να εβαζες πλαστικα αυγα και οχι να παιρνεις την φανετα, γιατι υπαρχει κινδυνος να την αγριεψεις και να πανε ολα στον βροντο. Μολις γεννησει δωσε τα αυγα και τοτε βγαλε την φανετα μετα η διαδικασια ειναι γνωστη.
 
Ευχαριστώ! Το φανέτο είναι πάντως πολύ ήμερο. Ταϊζει την κανάρα και βοηθά στο φτιάξιμο της φωλιάς και όταν βγαίνει η κανάρα κάθεται αυτός στη φωλιά. Αυτά έγιναν πέρυσι βέβαια και τελικά τον έβγαλα γιατί είχα και άλλη κανάρα. Σκεφτόμουν φέτος να αφήσω μαζί το ζευγάρι όλη την αναπαραγωγική περίοδο.
 
Θα προτιμουσα φιλε μου να εβαζες πλαστικα αυγα και οχι να παιρνεις την φανετα, γιατι υπαρχει κινδυνος να την αγριεψεις και να πανε ολα στον βροντο. Μολις γεννησει δωσε τα αυγα και τοτε βγαλε την φανετα μετα η διαδικασια ειναι γνωστη.

Θοδωρη μπορεις σε παρακαλω να πεις την μετα διαδικασια και για μας τους ασχετους;
Ευχαριστω
 
Οδυσσεα αφηνεις την καναρα να επωασει τα αυγα οπως και να αναθρεψει τους νεοοσους και μολις γινουν τα μικρα 23-25 ημερων τα βγαζεις και καπακι βαζεις την φανετα για την επομενη γεννα και ξανα την ιδια διαδικασια... Οτι χρειαστεις ειδοποιησε με...
 
Back
Top