Γενικά Ενοχλω το ζευγαρι που κλωσσαει βαζοντας φωνες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexis6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexis6

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
106
Πόλη
Αγρίνιο
γεια σας... Εχω δυο κλουβια στο ιδιο μπαλκονι στο ενα βρισκεται το ζευγαρι με 5 αυγα και στο αλλο τεσσερα μικρα απο την πρωτη γεννα. Βαζω φονεσ για να ακουνε τα μικρα... μηπως επηρεαζω καθολου το ζευγαρι δηλαδη χαλαω την ησυχια η τιποτε αλλο
 
να σου ζησουν τα πουλακια σου εγω δεν ξερω να σου πω σιγουρα αλλα νομιζω οτι να θα ενοχλουνται ξερω οτι οταν κλωσσανε θελουν την ησυχια τους αρα θα ενοχλουνται, αστα στην ησυχια τους καλυτερα
 
Καταρχάς καλωσόρισες αν είσαι καινούριος! Στα μικρά φωνές θα βάζεις, όταν απογαλακτιστούν. Βρες ένα κελάηδισμα αρσενικού καναρινιού που σου αρέσει πολύ και όταν με το καλό απογαλακτιστούν τα μικρά, βάζεις τα αρσενικά καναρινάκια το καθένα σε μικρό, δικό του κλουβί και τους παίζεις τον ήχο μέχρι να κελαηδούν καλά. Αυτά από εμένα!
Δεν θες να μάθουν τους ήχους του πατέρα τους; Αλλά, να υποθέσω θες τα μικρά να έχουν διαφορετικές φωνές για να μην ακούς τα ίδια κελαηδίσματα. Καλή σου συνέχεια και καλή εκπαίδευση με τους νεοσσούς!
 
Φωνές στα μικρά θα αρχίζεις να τους βάζεις στον μήνα για να ακούνε.. Αλλά και τώρα που τους βάζεις δεν νομίζω να τα ενοχλεί.. Καναρίνια ακούνε όχι κομπρεσέρ! 😛
 
για να ναι μονα τους στο κλουβι τα μικρα προφανως ειναι απογαλακτισμενα-πανω απο μηνα ποσο ακριβως ξερει ο Αλεξης. Δεν χρειαζεται να μπουν σε μικρο ξεχωριστο κλουβι το καθενα, τωρα και μεχρι να περασουν την πτερροροια πρεπει να ναι σε κλουβα πτησης.στη συνεχεια, το φθινοπωρο, τα αρσενικα μπορουν να μπουν σε ατομικα κλουβια. Καλα κανεις και τους βαζεις ηχους(για ενα διαστημα το πρωι ή/και το σουρουπο ειναι η καλυτερη επιλογη) δε νομιζω να χει θεμα το ζευγαρι, παντως κυριως απο το μπαμπα θα παρουν φωνες, δεν ειναι τοσο ευκολο να παρουν φωνες απ τα κομματια που τους βαζεις(να ναι και σχετικα με το ειδος που χεις πχ δε βαζεις σε κοινα να ακουν τιμπραντο), σιγουρα παντως ακουγοντας τα, παρακινουνται για εξασκηση..
 
ευχαριστω πολυ... Να ρωτησω και κατι αλλο για τον αρσενικο ο οποιος ειναι μαζι με την θυληκια και κελαιδαι γιατι το κανει αυτο μηπως επειδη βλεπει τα μικρα του;
 
γεια σας... Εχω δυο κλουβια στο ιδιο μπαλκονι στο ενα βρισκεται το ζευγαρι με 5 αυγα και στο αλλο τεσσερα μικρα απο την πρωτη γεννα. Βαζω φονεσ για να ακουνε τα μικρα... μηπως επηρεαζω καθολου το ζευγαρι δηλαδη χαλαω την ησυχια η τιποτε αλλο
εαν εχεις εσυ δυο κλουβια φαντασου στα μεγαλα εκτροφεια τι γινεται..χαμος οποτε μια χαρα ειναι,
ευχαριστω πολυ... Να ρωτησω και κατι αλλο για τον αρσενικο ο οποιος ειναι μαζι με την θυληκια και κελαιδαι γιατι το κανει αυτο μηπως επειδη βλεπει τα μικρα του;
Γιατι απλα τις κανει καμακι για να την καλοπιασεικαι να την βατεψει... Καμια σχεση με τα μικρα... Ουτε που τον ενδιαφερουν
 
Back
Top