Αναπαραγωγή Εντελώς Αρχάριος

makriskonst

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2008
Μηνύματα
9
Πόλη
Ναύπακτος
Έχω ένα ζευγάρι. Πρίν 15 ημέρες τα έβαλα σε ένα διπλό κλουβί (χωριστά).
Απ' την πρώτη μέρα του βάζω στο νερό το ειδικό υγρό σε σταγόνες για ζευγάρωμα.
Χτές το βράδυ αφαίρεσα το διαχωριστικό, έβαλα φωλιά και υλικό.
Σήμερα το απόγευμα η φωλιά ήταν έτοιμη.
Παρακαλώ οδηγίες.
 
φιλε καταρχην καλως ηρθες αυτα που εχεις ακολουθησει ειναι σωστα αλλα δεν καταλαβα για τις σταγονες που δινεις θα μπορουσες να γραψεις πως λεγετε το σκευασμα που δινεις; Οι δικες μου οδηγιες ειναι να κανεις υπομονη και ολα θα ερθουν.
 
Φαίνεται οτι πάνε όλα ρολόι
Περίμενε να δείς και στενές επαφές, και μετά αναμονή
για το πρώτο αυγό.
 
1 Καλώς ήρθες
2 Υπομονή και μην ενωχλείς πολύ τα πουλιά
3 Βάλε σουπιοκόκκαλο μέσα στο κλουβί αν δεν έχεις
4 Κόψε το βιταμινούχο ( ποιό είναι αυτό; ονομα)
5 Διάβασε στο φόρουμ αναπαραγωγή καναρινιών και θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.
6 Δώσε μπρόκολο και λίγο σπανάκι στα πουλιά 2 την εβδομάδα σε μικρές ποσσότητες
, πρώτα να έχουν πληθεί και στεγνώσει καλά
7 Οποιαδήποτε απορεία σου γεννηθεί εδώ είμαστε
8 Άντε με το καλό να δείς και τα πρώτα σου μικρά
 
Το σκεύασμα είναι το Neofertill. Το σταμάτησα μόλις έβγαλα το διαχωριστικό απ' το κλουβί
 
Μέχρι σήμερα 21/4/08 έχουν γεννηθεί 3 αυγά. Τα έχω αφαιρέσει και στη θέση τους έχω βάλει ψεύτικα. Πώς θα καταλάβω ότι έχει τελειώσει και αρχίζει το κλώσιμο. Στο κλουβί έχω βάλει ασβέστιο, βιταμίνη, αυγό. Οδηγίες παρακαλώ
 
λογικα αυριο θα κανει και 4 αυγο μολις κανει το τεταρτο αυγο βαλε και τα υπολοιπα μεσα και περιμενε 13-14 μερες μέχρι να βγουνε τα μικρα
 
Κόψε τις βιταμίνες και το αυγό και δίνε πρασινάδες και μήλο,
μέχρι να έλθει ο πρώτος νεοσσός. Το τελευταίο αυγό είναι πάντοτε
λίγο περισσότερο -ΣΙΕΛ- απο τα άλλα.
Επέστρεψε τα αυγά αύριο το πρωί, ούτως ή άλλως.
 
Μέχρι σήμερα 11/5 η κανάρα κλώθει 18 ημέρες. Τα αυγά μάλλον άσπορα.
Παρακαλώ για οδηγίες
 
Ειναι ασπορα γιατι δεν εχει πυρωσει το αρσενικο, δινε αυγοτροφη λιγο αυγο σφιχτοβρασμενο στον αρσενικο και οτι γινει
 
δοκιμασε αυγοτροφη ακι αυγο βραστο! Επισης εχε στο νου σου οτι ενδεχεται λογω των πουπουλων να μην γινεται σωστη "επαφη" (μου εχει συμβει)! Αν ο αρσενικος εχει πολλα πουπουλα στην επιμαχη περιοχη κουρεψε τον λιγο! Καλη τυχη στις επομενες γενες!
 
Dufu σε ευχαριστώ. Έκανα έλεγχο και είδα ότι είχε αρκετά πουπουλα. Τον κούρεψα λίγο και περιμένω! Επειδή το αρσενικό έχει χρώμα πορτοκαλί μέσα στο κλουβί έχω τοποθετήσει ένα παρασκεύασμα που βοηθάει στη διατήρηση του χρώματος. Υπάρχει περίπτωση να βλάπτει την αναπαραγωγή;
 
Γράψε αν θέλεις ποιό είναι αυτό το σκεύασμα.
 
Έχω αφαιρέσει τα αυγά απ' τη φωλιά, χάλασα τη φωλιά, έβαλα αυγοτροφή, αυγό και πολυβιταμίνες. Σήμερα το βράδυ διαπίστωσα ότι φτιάξαν πάλι φωλιά. Είμαι σε καλό δρόμο; Οδηγίες παρακαλώ.
 
Back
Top