Ασθένειες Εντερικά προβλήματα σε καναρίνια

Stelios_rethymno

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλημέρα σε όλους.

Σε μερικά καναρίνια παρουσιάστηκαν κάποια πρηξίματα και έκανα εφαρμογή σε όλα bycox για 3 μέρες.

Μετά σε κάποια τα συμπτώματα υποχώρησαν και σε κάποια εντάθηκαν.

Ο παρακάτω φίλος μας είναι 45 ημερών.
 

Συνημμένα

  • 6.webp
    6.webp
    6 KB · Προβολές: 120
  • 1.webp
    1.webp
    9,1 KB · Προβολές: 121
  • 2.webp
    2.webp
    4,9 KB · Προβολές: 113
  • 3.webp
    3.webp
    9,3 KB · Προβολές: 131
  • 4.webp
    4.webp
    4,1 KB · Προβολές: 104
  • 5.webp
    5.webp
    3,5 KB · Προβολές: 106
Στο συγκεκριμένο καναρίνι υπάρχει το πρήξιμο που λες;
 
Παρουσίασαν πρήξιμο στην κοιλιά και θεώρησα ότι έχουν κοκκιδίαση.

Μετά την εφαρμογή σε κάποια υποχώρησαν τα συμπτώματα και σε κάποια εντάθηκαν όπως το παραπάνω.

Δηλαδή το παραπάνω πουλί είναι σε αυτήν την κατάσταση μετά την χρήση του bycox.
 
Δεν βλέπω κάτι σε αυτό το πουλί.
 
Δεν ξέρω και πολλά... αλλά τα κοκκίδια (για τα οποία χρησιμοποιούμε το baycox) έχουν άλλα συμπτώματα και άλλες κουτσουλιές.
Αυτά που βλέπω... με όσα ξέρω δε δείχνουν κάτι.
Ας περιμένουμε κάποιους που ξέρουν να βοηθήσουν καλύτερα.
 
Εμένα και τα δύο μου φαίνονται υγιή πουλάκια. Διαφωνώ που έδωσες byacox σε τόσο μικρό καναρινάκι σε ηλικία και αυθαίρετα.. Χωρίς να στο πει κάποιος ειδικός, κτηνίατρος ή τουλάχιστον κάποιος που να ξέρει. Το μόνο που δεν μ αρέσει στις φώτο είναι οι κουτσουλιές του πρώτου αλλά δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία για να σε βοηθήσω...
 
Καλησπέρα σε όλους, γράφω κυρίως για να μου φύγει η έγνοια. Θέλω να ρωτήσω αν οι κουτσουλιές στην άμμο, κατα κάποιο τρόπο, πρασινίζουν γενικά;...ή είναι τίποτε άλλο.
Το καναρινάκι είναι 60 ημερών,τρέφεται με manitoba, αυγό, μήλο, βασιλικό, μπρόκολο και μέρα παρά μέρα του δίνω περίλλα, κία, καμελίνα(~20 σπόρια, σύνολο), μιά φορά έχω βάλλει άμμο με όστρακα για 2-3 μέρες,(σουπιοκόκαλο θα πάρω σύντομα). Τρώει μόνο του 10 μέρες τώρα.
Οι κουτσουλιές στο χαρτί είναι μόνο με σπόρια ενώ αυτές στην άμμο μπορεί να είναι και χθεσινές (που έφαγε αυγό το πρωί και μήλο το απόγευμα)
DSCN1635.webp DSCN1639.webp DSCN1641.webp DSCN1643.webp DSCN1595.webp
 
Εγώ δε βλέπω κάτι το ιδιαίτερα ανησυχητικό στις κουτσουλιές. Αλλά περίμενε και τις γνώμες των άλλων..

*Είναι ένας γλύκας! Να το χαίρεσαι! :D
 
Θέλω να ρωτήσω αν οι κουτσουλιές στην άμμο, κατα κάποιο τρόπο, πρασινίζουν γενικά;...ή είναι τίποτε άλλο.
Το καναρινάκι είναι 60 ημερών,τρέφεται με manitoba, αυγό, μήλο, βασιλικό, μπρόκολο και μέρα παρά μέρα του δίνω περίλλα, κία, καμελίνα(~20 σπόρια, σύνολο), μιά φορά έχω βάλλει άμμο με όστρακα για 2-3 μέρες,(σουπιοκόκαλο θα πάρω σύντομα). Τρώει μόνο του 10 μέρες τώρα.
Οι κουτσουλιές στο χαρτί είναι μόνο με σπόρια ενώ αυτές στην άμμο μπορεί να είναι και χθεσινές (που έφαγε αυγό το πρωί και μήλο το απόγευμα)
Θεωρώ φυσιολογικό αυτό που βλέπω... η χρήση πράσινων στη διατροφή λογικά επιφέρει και περισσότερα ούρα στις κενώσεις τους αλλά και το πράσινο χρώμα.
Αντίθετα στο χαρτί η "σποροφαγία" τις στερεοποίησε και τις ελαχιστοποίησε.
Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας... αλλά επειδή μιλάμε και για εξαρτώμενες από μας ζωές, δεν πρέπει να υπάρχει και εφησυχασμός σε τίποτε.
Παρακολουθούμε και προσέχουμε για να έχουμε.
 
Back
Top