Γενικά Εντερικές διαταραχές, οφείλονται και σε αλλαγή περιβάλλοντος;

voutsigoutsi

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
184
Καλησπέρα παιδιά. Μπορούν οι εντερικές διαταραχές(κοκκινωπα περιτωματα) στην κανάρα μου να οφείλονται και σε αλλαγη περιβάλλοντος; ( την έχω 7 μέρες κ πριν ηταν μια χαρά.) Η υγεία της μπορει ν αποκατασταθεί κ απο μόνη της;(χθές κ σήμερα ήταν αρκετά ζωηρή, αρκετό φαγητό, φτερούγισμα, μπανάκι κλπ.)Και κατι άλλο.Λέτε καλύτερα το ζευγάρωμα να γίνεται σ εσωτερικό χώρο. Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Τα πουλάκια είναι για έξω, καθαρός αέρας και ήλιος και πράσινο(π.χ. σε μια ανθισμένη ανοιξιάτικη βεράντα). Δεν ξέρω τίποτα απο καναρινάκια. Με την κοινή λογική το σκέφτομαι. Τι λέτε;
 
Και κάτι τελευταίο. Σίγουρα η αναπαραγωγή ειναι ολόκληρη επιστήμη αλλα αν βάλουμε 2 καναρινάκια μαζί τη σωστή χρονική περίοδο χωρίς ολη την σωστή προετοιμασία δεν θα ζευγαρώσουν αν είναι ετοιμα απ τη φύση; Σίγουρα υπάρχουν μυστικά και διάβασα όλα τα άρθρα αλλά έχω πολλές επιφυλάξεις για την ανάγκη όλων αυτών των βιταμινών και συμπληρωμάτων.Απλά αναρωτιέμαι μ όλο το σεβασμό στην πείρα των έμπειρων εδώ..
 
Για μενα η σωστη προετοιμασια πρεπει να βασιζεται στην σωστη διατροφη και οχι σε βιταμινες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
κοκκινα περιττωματα; Εδωσες κατι στη διατροφη τους με τετοιο χρωμα; Σε διαφορετικη περιπτωση εχουμε προβλημα. Το πουλι ειναι κινιτικο ή εχει τη χαρακτηριστικη φουσκωμενη εμφανιση;

δες εδω kiklos.info/kot-check.html και εδω Άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών πουλιών

οταν η εκτροφη δεν ειναι σε μεγαλη κλιμακα η σωστη διατροφη με καθαρους σπορους, αυγουλακι, φρουτα, χορτα κλπ αρκει γιαυτο που βλεπω οτι ζητας εσυ απο τα πουλακια και τον εαυτο σου.σε κρισιμες περιοδους οπως η προετοιμασια της αναπαραγωγης και η φφαση της πτερροροιας υπαρχει για την υγεια των πουλιων αναγκη σε ασβεστιο (στα θηλυκα κυριως αφου καποια δεν απορροφουν αυτο που παιρνουν αποτο σοπυπιοκοκκαλο), βιταμινη ε (για γονιμοτητα και υγιεις νεοσσους) και περισσοτερα ζωικα αμινοξεα.υπαρχουν αρκετες φυσικες πηγες των παραπανω που σε αρθρα δικα μου και αλλων παιδιων στη "διατροφη" https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=101

αναφερονται. Τα συνθετικα συμπληρωματα οταν γινεται λελογισμενη η χρηση τους (κατι που δεν ειναι απαραιτητο να μπορουν να το καταφερουν δυστυχως ολοι) δεν εχουν προβληματα, μερικες φορες μαλιστα υστερα απο ασθενειες ή διαπιστωμενες θρεπτικες ελλειψεις ειναι επιβεβλημενα για αμεση δραση
 
απο χθες εκοψα την κοκκινο-κιτρινη αυγοτροφη στην καναρα μου και της εδωσα μηλαρακι-αγγουρακι και το χρωμα στα περιττωματα αλλαξε. Εγινε πρασινοπο-καφε. Μαλλον εφταιγε η διατροφη για το χρωμα των περιταματων. Ειναι πολυ φαγανη και κινητικη. Υποθετω οτι ειναι καλα αλλακαλου κακου την εβγαλα απ τ αρσενικο. Ετσι κι αλλιως δεν θα ζευγαρωναν.. Μια βδομαδα διπλα διπλα(με διαχωριστικο εννοειται) και καθολου σημαδια πυρωματος.
 
μην βιαζεσαι περιμενεις να πυρωσουν τα πουλια και η κοκκινη-κιτρινη αυγοτροφη τι ειναι;
 
Καλησπέρα παιδιά. Μπορούν οι εντερικές διαταραχές(κοκκινωπα περιτωματα) στην κανάρα μου να οφείλονται και σε αλλαγη περιβάλλοντος; ( την έχω 7 μέρες κ πριν ηταν μια χαρά.) Η υγεία της μπορει ν αποκατασταθεί κ απο μόνη της;(χθές κ σήμερα ήταν αρκετά ζωηρή, αρκετό φαγητό, φτερούγισμα, μπανάκι κλπ.)Και κατι άλλο.Λέτε καλύτερα το ζευγάρωμα να γίνεται σ εσωτερικό χώρο. Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Τα πουλάκια είναι για έξω, καθαρός αέρας και ήλιος και πράσινο(π.χ. σε μια ανθισμένη ανοιξιάτικη βεράντα). Δεν ξέρω τίποτα απο καναρινάκια. Με την κοινή λογική το σκέφτομαι. Τι λέτε;
στο δευτερο ερωτημα σου δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο ενα εξωτερικο εκτροφειο καταληλα διαμορφωμενο για να στεγαζωντε τα πτηνα ολο τον χρονο!
 
Συσκευασμενη αυγοτροφη σε κοκκινο χρωμα φιλε Galekos απο γνωστο PetShop την προμηθευτηκα. Για σιγουρια απολυμανα τα κλουβια εβαλα χωρια την καναρα και σαν ανυπομονος αρχαριος! Πηρα μια καινουργια καναρα κοκκινη και οπως μου εδειξε ο petshopas πυρωμενη. Την έβαλα χθες με τον αρσενικο κ τρελλαθηκε στο κελαηδημα! Με χωρισμα εννοειται
 
Εαν η καναρα ειναι οντως πυρωμενη και αρσενικος την κελαηδει βγαλε το χωρισμα.
Βεβαια η καναρα αφου τωρα την αγορασες θελει να την βαλεις μια εβδομαδα σε
καραντινα. Εσυ αποφασιχεις. Καλη επιτυχια.
 
Καραντίνα λιγότερο απο ένα μήνα δεν λέγεται ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ.
Ολος ο τρόπος του φίλου μας είναι λάθος και είναι απο τα βασικά
λάθη που κάναμε όλοι σαν πρωτάρηδες, με τον ενθουσιασμό και την επιθυμία της αναπαραγωγής.
Εύχομαι να είναι όλα καλά και να μην έρθουμε στην ανάγκη να
κουβεντιάζουμε την χρησιμότητα της καραντίνας και της σωστής προετοιμασίας.
Για όποιον θέλει να ενημερωθεί υπάρχουν άρθρα που διευκολύνουν το ξεκίνημα
Άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών πουλιών
 
Back
Top