Γενικά Εντυπωσεις απο παπαγαλο μακαο (γαλαζιος με χρυσο)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEOPAS

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
251
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας, μαλλον θα παρω παπαγαλο μακαο ( γαλαζιος με χρυσο), πηγα σε ενα πετσοπ και ηταν φοβερο. Είχε δυο παπαγαλους μακαο : 1) σκαρλετ μακαο και 2) αυτος με γαλαζιο και
χρυσο. Ειναι 6 μηνων, ταισμενος στο χερι, μαλιστα τον εβγαλε εξω ο πετσοπατζης και το φιλαγε, τον χαιδευε(ολα αυτα για να δω ποσο ηρεμος ειναι ) και εγω και αυτος, ηταν ήρεμος, κξιαγαπητος. Του ελεγα : "ελα, ελα" και ερχοταν αμεσως.
Επισης μιλαγε ειχε μαθει τις λεξεις : "μπαμπα" και " τι ειναι ρε;" παρολο που ηταν 6 ΜΗΝΩΝ . H Tιμη ηταν καλη μονο 3.000 ευρω και δωρο ενα τεραστιο κλουβι.

πως σας φαινεται;


με σεβασμο
Λεωνιδας,
 
Τι ξέρεις για αυτά τα πουλιά; Διαχείρηση, φροντίδα, ιδιαιτερότητες, χώρο, χρόνο, φασαρία, ησυχία κλτ? Απο εκεί ξεκίνα πρώτα...
 
Εννοώ οτι πριν προβείς στην αγορά ενός τέτοιου πουλιού με τόσες ιδιαιτερότητες, θα πρέπει πρώτα να γνωρίζεις πολύ καλά την διαχείρηση του όσον αφορά: την διατροφή, τον χώρο που θέλει, την φροντίδα που θέλει. Στο πετ σοπ που τον είδες δεν αντιλέγω, γλυκός ήταν, μίλαγε κιόλας, μια χαρά δηλαδή. Τον άκουσες όμως να κράζει; Είδες τι καθαριότητα χρειάζεται; Είδες τι φροντίδα θέλει; Η αγορά είναι εύκολη να γίνει, η φροντίδα του όμως και όλα τα επακόλουθα είναι δύσκολα...

Να συμπληρώσω οτι το μύνημα μου δεν είναι σε καμία περίπτωση επιθετικό απέναντι σου, να σε προφυλαξω προσπαθώ απο κάτι που αν αργότερα το μετανιώσεις δεν θα έχει γυρισμό, η τελική απόφαση φυσικά είναι δική σου.
 
Eννοεί, πρίν προβεις στην οποιαδήποτε αγορά έχεις μελετήσει τις ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου είδους; Πέραν απο το κόστος αγοράς θα καταφερεις να ανταποκριθείς με επιτυχία στην καλυψη των αναγκών του; (διατροφή, φάρμακα, γιατροί αν χρειαστεί, κοινωνική συναναστροφή)Εχεις τον χώρο να τον φιλοξενήσεις και να του προσφέρεις ένα υψηλο βιοτικό επίπεδο ή θα ειναι ολη μερα κλεισμένος μεσα σε ένα κλουβί; Εχεις σκεφτεί ποιος θα τον φροντίζει οταν θα λειπεις στην δουλειά σου, στις διακοπές κτλ; Εχεις σκεφτεί μηπως δημιουργηθεί προβλημα με τυχων συγκατοικους λογω του γεγονότος οτι είναι πουλί που φωνάζει αρκετά δυνατά; Εχεις τον χρόνο να ασχοληθείς ποιοτικά μαζί του;
 
Τον ειδα, δεν ειπα οτι θα τον παρω . Μπορει να παρω, αλλα πρωτα θα περασει ενα χρονικο διαστημα ( πολυ μεγαλο ) ετσι ωστε να γνωρισω ακομη περισσοτερα πραγματα για εκεινον. ( να δω χωρο, χρονο κλπ)
 
Φίλε Λεωνίδα, μου φένονται λίγο περίεργα τα πράγματα!6 μηνών κ λέει 2-3 λέξεις;νωρίς δεν είναι για να μιλήσει;3000€ με κλουβί;Είναι πολύ καλή τιμή! Αλλά μήπως κάτι άλλο υπάρχει από πίσω;Δαχτυλίδι έχει;Διάβασες τι γράφει; Μήπως είναι πιο μεγάλος απο ότι σου είπε; Όλα αυτά στα λέω με όλη τη καλή διάθεση που έχω για να μη τη πατήσεις! Ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις! Δε το παίζω ειδικός απλά εχώ δει πολλούς petsopades να λένε ψέμματα για να πουλήσουν!
Αν όσα σου είπε αληθεύουν εγώ θα πήγαινα αύριο και θα τον έπαιρνα! Είναι ευκαιρία!Βέβαια καλό είναι να μη βιαστείς και να το ψάξεις όσο περισσότερο μπορείς! Σου εύχομαι το καλύτερο! Και αν θες να ρωτήσεις το οτιδήποτε εδώ είμαστε!
 
Ναι, ειδα βεβαια ενα μπλε δαχτυλιδι που ελεγε κατι αριθμους και προληπτικα
κοιταξα τα ποδια του τα οποια ειναι σε εξαιρετη κατασταση.Ευχαριστω για την βοηθεια σε ΟΛΟΥΣ . Με βοηθησατε πολυ.
φιλικα, Λεωνιδας
 
6 μηνών μακάο κ λέει τέτοια; Κ έχει μεγαλώσει με ανθρώπους κ εχει σταματησει την κρέμα;δεν το χω δει μέχρι τώρα.. Μόνο οι grey k τα amazons εχω δει να το κάνουν αυτο; Επίσης 3000? wow
Aν μένεις σε πολυκατοικία κ δεν έχεις ειδικα ηχομονωμένο δωμάτιο.. Ξέχνα το.. (αν δεν θέλεις να τρέχεις μετά)...
 
3000 pantos δεν ειναι και ευκαιρία! Ειναι μια συνιθισμένη τιμή Ελλάδας, οχι οτι ειναι τσαμπα πραμα παντος!
το οτι δινει και κλουβι ειναι θετικό αλλα λογικά αυτο που εχει στο μαγαζι θα σου δόσει δε νομίζω καινουργιο.
αρα μάλλον θέλει να τον διόξει.

σου λεμε τα αρνητικά για να εισαι υποψιασμένος και πονηρεμένος δε σημαινει οτι όλα εινα κομπίνα η οτι κατι κρύβουν απο πίσω, απλα ψαξτο καλα!
 
Back
Top