Γενικά Εντυπωσιακή μετάλλαξη Φλώρου

@MARY58 όχι απλά έχει μεταλλαγμένα γονίδια Φλώρου τα οποία του δίνουν αυτόν τον χρωματισμό υπάρχουν πολλοί τύποι μετάλλαξης με διάφορα χρώματα και με συνεχόμενη εκτροφή συνδιασμούς γεννητόρων και πειραματισμούς παίρνουμε τέτοια πουλια .
 
Καλησπερα. Μετα απο καποια προσπαθεια μαλλον διαβασα σωστα το watermark στην φωτογραφια και βρηκα τα παρακατω


 
@Akanthillis , πολύ ιδιαίτερο πουλάκι και πραγματικά όμορφο. Μήπως έχεις υπόψη σου αν η συγκεκριμένη μετάλλαξη συνδέεται με τα κενά πούπουλα που φαίνεται να έχει στο πλάι του κεφαλιού το πουλάκι της φωτό;
 
Το παραπανω λινκ πηγαινει για το instagram "post" του συγκεκριμενου εκτροφειου στο εξωτερικο που μερος του οποιου ειναι η φωτο . Να ειμαι ειλικρινης δεν νομιζω οτι μπορεσα να καταλαβω ποια μεταλλαξη ειναι απο το σχετικο σχολιο του εκτροφεα ουτε να το βρω το συγκεκριμενο στο gallery της σελιδας του εκτροφειου. Γνωσεις να καταλαβω ο ιδιος δεν εχω :-)
 
@φιλομαθης είναι όντως πολύ όμορφο. Κ έχει δίκιο έχει ο @ianos με το κενό σημείο από πουπουλακια που έχει στο κεφάλι του. Όμως να κάνω μια χαζή ερώτηση για κάτι που μου έκανε εντύπωση; το γυάλινο βάζο τι το θέλουν στο κλουβί;
 
Μετα απο ερευνα στο προφιλ του τυπου ..μαλλον δοχειο νερου στο συγκεκριμενο τυπο κλουβιου το οποιο ειναι των ελαχιστων διαστασεων. στο link παρακατω απο συστοιχια τετοιων "κλουβιων" ειναι ισως πιο εμφανες.

 
@φιλομαθης σφιχτηκε η καρδιά μου!🥺
Δεν έχω την τεχνογνωσία για να θαυμάσω σε βάθος την μετάλλαξη αυτή κ θα μείνω στο προφανές για τα δικά μου μάτια.
Μου θύμισαν ξένες ταινίες με φυλακισμένους στην απομόνωση. Τα άμοιρα! Φαίνεται πόσο απελπισμένα θέλουν να πετάξουν κ δεν μπορούν στα σπιρτόκουτα τους. ☹️
 
Μου θύμισαν ξένες ταινίες με φυλακισμένους στην απομόνωση.
Νομίζω πως βλέπουμε κλουβάκια μεταφοράς στο τελευταίο βίντεο.
 
@Φοίβος καλημέρα. Έχεις δίκιο. Βλέποντας πιο προσεκτικά το βίντεο φαίνονται να είναι σε τσάντα μεταφοράς. Δεν πήγε το μυαλό μου εκεί επειδή υπάρχει το γυάλινο βάζο/ποτιστρα κ δεν θα το θεωρούσα προσωπικά ασφαλές στις μετακινήσεις. Τουλάχιστον η απομόνωση είναι μικρής χρονικής διάρκειας. Απορία. Κ στους διαγωνισμούς ή εκθέσεις σε τέτοια κλουβιά διαγωνίζονται ή υπάρχουν άλλα με προκαθορισμένες προδιαγραφές;
 
Νομίζω πως βλέπουμε κλουβάκια μεταφοράς στο τελευταίο βίντεο.
Συμφωνω @Φοίβος .Φαινεται οτι υπαρχει καλυμμα εξωτερικα της συστοιχιας και μαλλον ειναι σε εξωτερικο χωρο.Στα πολλα βιντεο που εχει δειχνει αρκετα μεγαλα ευρυχωρα κλουβια και κλουβες.
[automerge]1655957795[/automerge]
@Φοίβος καλημέρα. Έχεις δίκιο. Βλέποντας πιο προσεκτικά το βίντεο φαίνονται να είναι σε τσάντα μεταφοράς. Δεν πήγε το μυαλό μου εκεί επειδή υπάρχει το γυάλινο βάζο/ποτιστρα κ δεν θα το θεωρούσα προσωπικά ασφαλές στις μετακινήσεις. Τουλάχιστον η απομόνωση είναι μικρής χρονικής διάρκειας. Απορία. Κ στους διαγωνισμούς ή εκθέσεις σε τέτοια κλουβιά διαγωνίζονται ή υπάρχουν άλλα με προκαθορισμένες προδιαγραφές;
πολυ βιαστικο google search 😀
 
@φιλομαθης σ' ευχαριστώ. Δεν το σκέφτηκα! Δεν με έχει πιάσει ο καφές! 🤭. Άρα δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα κλουβιά μεταφοράς αλλά πρέπει να χρησιμοποιούνται τα εκθεσιακά.
 
Άρα δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα κλουβιά μεταφοράς αλλά πρέπει να χρησιμοποιούνται τα εκθεσιακά.
Στις εκθέσεις μόνο τα εκθεσιακά τα οποία έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές ανάλογα το είδος / κατηγορία του πουλιού και σ κάποιες περιπτώσεις σύλλογο / ομοσπονδία.
 
@Stavros σ'ευχαριστώ Σταύρο, αυτό υποψιαζομουν. Ενας από τους γενικούς λόγους υποθέτω είναι η ομοιομορφία ώστε να μην αποσπάται ο κριτής από άλλα στοιχεία κ ίσως κ για να πληρούνται υποχρεωτικά οι προδιαγραφές της άνεσης κ ευζωιας του πτηνου. Από κλουβί σε κλουβί θα'ναι οι διαγωνιζόμενοι!
 
Ενας από τους γενικούς λόγους υποθέτω είναι η ομοιομορφία ώστε να μην αποσπάται ο κριτής από άλλα στοιχεία
Και η καλύτερη ανάδειξη - παρουσίαση των χαρακτηριστικών για τα οποία διαγωνίζεται το πτηνό.
 
Back
Top