Αναπαραγωγή Ενω καθεται στη φωλια δεν εχει κανει ακομα τιποτα

kostas1975

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2014
Μηνύματα
21
Πόλη
Μενεμένη
Εχω ενα ζευγαρι κοκκινα μωσαικα καναρινακια. Εχω ακολουθησει τις συμβουλες σας προς την προετοιμασια ενος ζευγαριου. Εδω και τεσσερις μερες αφου τα ειδα να τα'ι'ζονται και το θυλικο να κανει την φωλια πεταξα μεσα τον αρσενικο. Εχουν ερωτοτροπησει αρκετες φορες ως τωρα. Το θυλικο ομως ενω παει και καθεται στην φωλια δεν εχει κανει ακομα τιποτα. Υπαρχει περιπτωση να μην μπορει; Και αν ναι πως μπορω να το βοηθησω;
 
Θα κάνει μόνο αν έχει να κάνει κάτι. Αν έχει και δεν μπορεί, συνήθως κάθεται στον πάτο φουσκωμένη.
 
το πουλακι ειναι ζωηρο. Που και που καθεται στον πατο του κλουβιου ζαρωμενο αλλα για λιγο.
 
Ισως ειναι νωρις ακομη. Συνηθως αυγο κανουν μετα απο 6-7 μερες μετα την δημιουργια της φωλιας :)
 
δηλαδη με λιγα λογια να περιμενω καμια εβδομαδα ακομα για να δω το πρωτο αυγο; Αυτο συμβαινει παντα;
 
Πρέπει να περιμένεις... Δώσε ασβέστιο με διάφορους τρόπους και απλά περίμενε... :)
 
Και όχι μόνο! Σαπιοκοκκαλο είναι πολύ καλύτερο... Θα ξυσεις αρκετή. Ποσότητα από αυτό στην αυγοτροφη ή το αυγό που της δίνεις.. Επίσης δίνε το αυγό μαζί με το τσόφλι και αν τους φτιάχνεις σπιτική αυγοτροφή(ο,τι καλύτερο για μένα προσωπικά) βάλε και λίγο σουσάμι ωμό.. Αν ακολουθήσεις αυτά δεν νομίζω να έχεις θέμα... Ο ήλιος βλέπει καθόλου την κανάρα;
 
σε εσωτερικο χωρο ειναι πολυ κοντα σε παραθυρο αλλα δεν τα χτυπαει ο ηλιος καταματα. Εχουν καλο φωτισμο παντως.Αγοραστη αυγοτροφη τους δινω. Σουπιοκοκκαλο εννοεις και οχι σαπιοκοκκαλο που εγραψες ετσι δεν ειναι;
 
Ναι ναι αυτό... Εγώ το ξέρω έτσι! 😛 ξυσε αρκετό και ανακάτεψε το στην ταιστρα μαζί με την αυγοτροφη!
 
Σε υπερ ευχαριστω Αλικη και ολους οσους ασχοληθηκαν με το θεματακι μου. Μακαρι να γεννησει η καναρα μου.
 
Και ναι σημερα πρωι πρωι γεννησαμε το πρωτο μας

Αλλη μια ερωτηση και συγνωμη για την ασχετοσηνη μου. Μηπως πρεπει να ριξω ψειροσκονη μεσα στην φωλια και αν ναι με ποιο τροπο; Πρεπει να απομακρυνω το αυγουλακι και να ριξω;
 
Κοίτα εγώ ρίχνω pinex γτ έχω καεί από ψείρες... Ρίχνω πριν στρώσει τη φωλιά, αφού στρώσει, αφού κάνει αυγά και όταν πλέον η φωλιά έχει μικρά.. Άλλοι λένε πως κλείνει τους πόρους του αυγού.. Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα.. Από κει και πέρα η επιλογή δικιά σου! :)
 
Back
Top