Αναπαραγωγή Ενώ κλωσάει αυγά δεν την ταΐζει ο αρσενικός

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giomm
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Giomm

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2019
Μηνύματα
18
Καλημέρα σας έχω ένα πρόβλημα με την θηλυκιά σήμερα γέννησε το τέταρτο αυγό και τα ‘χω βάλει όλα μαζί τα αυγά στη φωλιά κάθεται τα κλωσσάει αλλά σηκώνεται κάποιες φορές και πάει και τρώει μπρόκολο και φαγητό που της έχω βάλει δεν ξέρω αυτό πρέπει να το κάνει η πρέπει να την ταΐζει ο αρσενικός Ο συγκεκριμένος αρσενικός δεν την ταΐζεις συχνά μια στο τόσο αυτή όμως σηκώνεται αρκετές φορές είναι σωστό;
 
Όχι δεν είναι επιθετικός της δίνει και κάποια φιλάκια την ταΐζει κιόλας αλλά δεν την Ταΐζει πολύ συχνά αλλά αυτή σηκώνεται αρκετές φορές και τρώει και πάλι ξανακάθεται δεν ξέρω γιατί το κάνει
 
Δεν είναι και κακό...
Κάποια αρσενικά δεν το "έχουν" το τάισμα του θηλυκού και τόσο "ψηλά" στις αναπαραγωγικές τους υποχρεώσεις...
Νομίζω πως όσο περνούν οι μέρες τόσο πιο πολύ θα κάθεται το θηλυκό στη φωλιά.
 
, αλλά αυτή σηκώνεται αρκετές φορές και τρώει και πάλι ξανακάθεται δεν ξέρω γιατί το κάνει
Γιατί απορείς; Πρόκειται για κάτι απόλυτα φυσιολογικό.
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές δυστυχώς δεν έχω ιδέα από αυτά πήρα ένα αρσενικό καναρινάκι για την κοπέλα μου που της αρέσουνε πολύ και μετά στο pet shop μας μπριζοσανε να πάρουμε και την θηλυκιά γιατί μας είπαν ότι είναι αναπαραγωγική περίοδος και μπορεί να ζευγαρώσει και είχα διάφορους φίλους που θέλανε καναρινάκι και άμα κάνει καναρινάκια να μας δώσεις τελοσπάντων μπήκαμε σε αυτό το τριπάκι και τώρα κολυμπάμε στα βαθιά χωρίς να ξέρουμε κολύμπι σας ευχαριστώ πολύ πάντως για όλα να είστε πάντα καλά!
 
Καλησπέρα σας! Παιδιά θέλω την βοήθεια σας η κανάρα σήμερα έκανε και το Πέμπτο το αυγό ο αρσενικός πήγε μέσα στη φωλιά και την καβάλησε και μάλλον ράγισε ένα αυγό μπορώ να κάνω κάτι γι’αυτό είναι πάρα πολύ μικρή ρωγμή μπορώ να το επιδιορθώσω;
 
Το έχω μέσα στο σπίτι και το παρακολουθώ πάλι καλά που το είδα όμως γιατί αλλιώς θα το είχε σπάσει εντελώς αυτός τώρα τα έχω χωρίσει μου είπανε να βάλω διαφανές Μάνο για να το επιδιορθώσω γιατί δεν είναι πολύ μεγάλη ρωγμή έχω εξωτερική φωλιά και έτσι ο έλεγχος των αυγών είναι πιο εύκολος.
[automerge]1557063715[/automerge]
 
Το πιο σωστό είναι να πετάξεις το ραγισμένο αυγό γιατί αν ανοίξει θα καταστρέψει και τα υπόλοιπα...
Δεν ξέρω τι σου είπαν για το διαχωριστικό. Για μένα όλο αυτό είναι υπερβολικό.
Δεν είναι αιτία που ράγισε το αυγό ο αρσενικός.. ή τουλάχιστο έχει μικρότερη συμμετοχή σε αυτή την ευθύνη.
Τα μακρυά νύχια και η έλλειψη ασβεστίου που θα έκανε το τσόφλι λεπτότερο είναι περισσότερο πιθανά.
[automerge]1557067966[/automerge]
Για το πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος του αρσενικού μέσα στη ζευγαρώστρα μπορείτε να διαβάσετε το σχετικό άρθρο εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-αρσενικού-καναρινιού-στην-αναπαραγωγή.27314/
Ευελπιστώ πως έτσι ίσως να ανασκευάζονται απόψεις που τον θέλουν έξω από την "οικογένεια" και παίρνονται αποφάσεις στο πόδι χωρίς πραγματικούς λόγους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ τον ήθελα μέσα να βοηθάει και να την ταΐζει αλλά δυστυχώς η σκηνή έγινε μπροστά μου πήγε μέσα στη φιλια την καβάλησε δύο φορές μπορεί να μην το έκανε Από κακό θα ήθελε απλά να ζευγαρώσει αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το ρισκάρω Άμα γενιθουν Τα πουλάκια θα τον βάλω και αυτόν μέσα Να τα ταΐζει δεν ξέρω βέβαια αν είναι ο σωστός τρόπος;
 
Back
Top