Αναπαραγωγή Ενώ ο αρσενικός ταΐζει την κανάρα, της χαλάει τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tz91
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tz91

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2017
Μηνύματα
7
Πόλη
Έδεσσα
Καλησπέρα και συγνώμη για την ενόχληση. Η καναρα έχει κάνει ήδη 5 αυγά τα οποία κλωσαει. Ο αρσενικός ενώ στο δεύτερο Αυγό είχα δει ότι την ταΐζει και όλα πήγαιναν φυσιολογικά τώρα της χαλάει κάθε μέρα την φωλιά σε μεγάλο βαθμό και την τσιμπάει στην ουρά σε σημείο να έχει μείνει μισή. Για πιο λόγο μπορεί να γίνεται αυτό και τι μπορώ να κάνω. Σας ευχαριστώ πολύ
 
Καλησπέρα και σε σένα! Δεν μας ενοχλείς καθόλου! Για αυτό είμαστε εδώ!

Είναι λίγο ανησυχητικό αυτό που μας περιγράφεις και επικίνδυνο για την ασφάλεια της φωλιάς και των αυγών. Πιθανόν το αρσενικό αισθάνεται ότι δεν "του ανήκουν" τα αυγά και με την φθορά της φωλιάς, προσπαθεί να εξαναγκάσει το θηλυκό να προβεί σε νέα ωοτοκία. Και εγώ πριν από τρία χρόνια είχα αντιμετώπισει παρόμοιο σκηνικό. Βλέποντας να μην ηρεμεί το αρσενικό και το θηλυκό να είναι αναστατωμένο και να μην μπορεί να επωάσει με ησυχία, αναγκάστηκα να τοποθετήσω το παραπέτασμα. Επισκεύασα και την φωλιά, προσθέτοντας λίγο υλικό. Τα δύο από τα τέσσερα αυγά είχαν τρυπήσει, με συνέπεια τον θάνατο των εμβρύων. Εάν παρατηρήσεις και εσύ ότι δεν εξομαλύνεται η κατάσταση, καλό θα ήταν να χωρίσεις τα πουλιά για το καλό όλων.
 
Καλησπέρα και συγνώμη για την ενόχληση. Η καναρα έχει κάνει ήδη 5 αυγά τα οποία κλωσαει. Ο αρσενικός ενώ στο δεύτερο Αυγό είχα δει ότι την ταΐζει και όλα πήγαιναν φυσιολογικά τώρα της χαλάει κάθε μέρα την φωλιά σε μεγάλο βαθμό και την τσιμπάει στην ουρά σε σημείο να έχει μείνει μισή. Για πιο λόγο μπορεί να γίνεται αυτό και τι μπορώ να κάνω. Σας ευχαριστώ πολύ
Καταρχήν Καλησπέρα και σε εσένα και είναι χαρά μας να σου απαντήσουμε και όχι ενόχληση.
Πες μας πόσες ημέρες η κανάρα κλωσσά τα αυγά, πότε γέννησε το πρώτο, και τι διατροφή παρέχεις τώρα στα καναρίνια σου (και με τι συχνότητα για αυτήν την περίοδο του κλωσήματος)
Επίσης προσπάθησε να γίνεις πιο συγκεκριμένος στο τι εννοείς "χαλάει τη φωλια", δλδ βγάζει νήματα, βαμβάκι, κι αν ναι πόσο πολύ.
Τέλος, πές μας: έχεις δει τα πουλιά να ζευγαρώνουν κάποια στιγμή;
 
Μου φάνηκε περίεργο όλο αυτό γιατί ενώ όλα κυλούσαν ομαλά και υπήρχε βατεμα και τα σχετικά άρχισε να χαλάει την φωλιά σε σημείο να μείνει σχεδόν μόνο η τσόχα και η μισή ουρά του θυληκου. Τα αυγά δεν τα έχει πειράξει καθόλου. Επίσης να συμπληρώσω ότι δεν έχω βάλει καθόλου συμπληρωματα και από το πρώτο αυγο έχω σταματήσει την αυγό τροφή και το βρασμένο Αυγό ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να γίνετε επιθετικό λόγο της διατροφής του

Είχα το πρώτο αυγο στις 8/4. Το τελευταίο στις 12/4. Έχω δει βατεμα κανονικά αρκετές φορές στο ζευγάρι. Αυτή την στιγμή η διατροφή τους περιέχει εναλλάξ μήλο με λαχανικά σπανάκι μαρούλι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μια χαρά είναι η διατροφή τους! Καλά έκανες και διέκοψες την πρωτεΐνη προς το παρόν. Θα την ξαναρχίσεις δύο με τρεις ημέρες πριν την αναμενόμενη εκκόλαψη των αυγών.

Με τα επιπρόσθετα στοιχεία που μας έδωσες, και εγώ δυσκολεύομαι να αποδώσω κάποιο αίτιο στην συμπεριφορά του αρσενικού σου. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει.
 
Επίσης δεν ξέρω αν φταίει ότι και το αρσενικό και το θυληκο είναι ενός έτους δλδ πρώτη φορά σε αναπαραγωγή και βγάζει τέτοια συμπεριφορά. Προς το παρόν θα βάλω το χώρισμα για να δω πως θα πάει η κατάσταση και στην συνέχεια θα ξανά βάλω το ζευγάρι μαζί. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ
 
Επίσης δεν ξέρω αν φταίει ότι και το αρσενικό και το θυληκο είναι ενός έτους δλδ πρώτη φορά σε αναπαραγωγή και βγάζει τέτοια συμπεριφορά.
Όχι, δεν ευθύνεται η ηλικία τους. Βρίσκονται στην πρέπουσα ηλικία για αναπαραγωγή. Το ένστικτο τους είναι ισχυρό και αλάθητο και τους επιτρέπει να την φέρουν εις πέρας. 😉
Προς το παρόν θα βάλω το χώρισμα για να δω πως θα πάει η κατάσταση και στην συνέχεια θα ξανά βάλω το ζευγάρι μαζί. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ
Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις στην παρούσα φάση. Αλλά ακόμα και με το χώρισμα, να τα παρατηρείς διακριτικά για να πράξεις ανάλογα. Θα χαρούμε να έχουμε νέα σας!
 
Προς το παρόν θα βάλω το χώρισμα για να δω πως θα πάει η κατάσταση και στην συνέχεια θα ξανά βάλω το ζευγάρι μαζί.
Αν όντως αντιδρά το αρσενικό επιθετικά προς τη φωλιά καλά θα κάνεις και θα βάλεις το διαχωριστικό.
Προτείνω μάλιστα όσες ώρες είσαι κοντά να το τραβάς και να επιτρέπεις τα πουλιά να συνυπάρχουν για λόγους σωστής συνέχειας.
Εκείνο όμως που από εμπειρία θα πω είναι πως (συνήθως) τέτοιες συμπεριφορές αιτιολογούν μια άσπερμη γέννα αυγών.
Μήπως τελικά το ζευγάρι δεν "ζευγάρωσε" και βγαίνουν τέτοιες συμπεριφορές;
 
Αρχικά πρέπει να κάνεις ωοσκόπηση , αφού ήδη έχουν περάσει 8 ημέρες απο το πρώτο αυγό. Ακολούθως αν υπάρχουν "πιασμένα" αυγά, θα χωρίσεις τον αρσενικό είτε με διαχωριστικό είτε μετακινώντας τον σε άλλο κλουβί. Το θηλυκό θα φροντίσει για την ανατροφή των όποιων μικρών. Η συμπεριφορά όμως που περιγράφεις μου δημιουργεί την εντύπωση οτι, παρ' ότι είδες βατέματα όπως λές, έχεις βάλει μάλλον δυό θηλυκά για ζευγάρωμα. Για να δούμε. Ολα θα εξαρτηθούν απο το τί θα σου δείξουν τα αυγά.:)
 
Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι και τα 2 θυλυκα, ο αρσενικός Κελαιδαει και κελαιδουσε πολυ πριν μπουν σε διαδικασία αναπαραγωγής.ίσως να μην έχει γίνει τόσο καλή προετοιμασία και το ζευγάρι να μην ζευγαρωσε όπως λεει και και ο κ. Μισαλουρης και να είναι ασπορη η γέννα κάτι που μου μοιάζει και το πιο πιθανό. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα σας ενημερώσω τι έγινε. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας.
 
Ξέρεις πως να κάνεις ωοσκόπηση;Διάβασε κι εδώ, αν θέλεις. Για σιγουριά, έστω κι αν τα βρεις άσπορα, άσε τα συνολικά 7 -8 ημέρες από την ώρα που έκανε το τελευταίο αβγό.
Επίσης, αν σου είναι εύκολο, και αν μπορείς να πιάσεις τον αρσενικό, βγάλε μια φωτό από την επίμαχη περιοχή, χωρίς να είναι βρεγμένη μήπως και έχει πολλά πούπουλα εκεί και εμποδίζεται με κάποιον τρόπο η έγχυση του σπέρματος. Αυτό βέβαια θα το κάνεις μόνο εφόσον θα βρεις ότι η γέννα είναι άσπορη, διότι δεν υπάρχει λόγος να διαταραχθεί το κλώσημα. Και μια και θα το πιάσεις (αν χρειαστεί) κόψε του και τα νύχια
 
Καλημέρα. Σήμερα το πρωί έκανα την ωοσκοπηση. Από τα 5 αυγά τα 3 είναι ενσπορα. Το αρσενικο τον έχω χωριστά και που και που ανοίγω το χώρισμα να είναι μαζί. Αλλά απ ευθείας πάει ροκανιζει την ουρά της θυληκιας και συνεχίζει χαλάει την φωλιά οπότε τον ξανά χωρίζω. Όταν εκολαφθουν οι νεοσσοι να τον βάλω με την θυληκια η να τον αφήσω τελείως μόνο και να αναλάβει όλοι την διαδικασία η θυληκια;
 
Καλημέρα. Σήμερα το πρωί έκανα την ωοσκοπηση. Από τα 5 αυγά τα 3 είναι ενσπορα.
Ευχάριστα νέα! Συγχαρητήρια! Με το καλό να τα δεχτείς!
Το αρσενικο τον έχω χωριστά και που και που ανοίγω το χώρισμα να είναι μαζί. Αλλά απ ευθείας πάει ροκανιζει την ουρά της θυληκιας και συνεχίζει χαλάει την φωλιά οπότε τον ξανά χωρίζω.
Πολύ σωστά πράττεις! Μπράβο σου! 👍Εξακολουθώ να μην δύναμαι να καταλάβω γιατί το αρσενικό αντιδρά με αυτόν τον τρόπο. Να τα αφήσεις προς το παρόν με το χώρισμα, ώστε το θηλυκό να επωάσει ανενόχλητα, απερίσπαστα και με την ηρεμία που απαιτείται.
Όταν εκολαφθουν οι νεοσσοι να τον βάλω με την θυληκια η να τον αφήσω τελείως μόνο και να αναλάβει όλοι την διαδικασία η θυληκια;
Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα το σούρουπο πριν την αναμενόμενη εκκόλαψη ή αυθημερόν, να αφαιρέσεις ξανά το παραπέτασμα για να παρατηρήσεις την συμπεριφορά του απέναντι στο ταίρι και στους απογόνους του. Ίσως στην θέα των νεοσσών μεταβληθεί προς το καλύτερο η συμπεριφορά του.

Θα περιμένουμε εξελίξεις σας!
 
Εγώ δυστυχώς δεν ξέρω τι απάντηση να σου δώσω. Στη θέση σου θα τον έβγαζα όχι μόνο από το κλουβί, αλλά θα τον πήγαινα και σε άλλο κλουβί χωρίς να μπορούν να βλέπονται με το θηλυκό πουλί, ώστε το τελευταίο να μην ταράζεται και να μην βγαίνει από τη φωλιά προσπαθώντας να τον προσεγγίσει ενόσω αυτός θα είναι σε ένα διπλανό κλουβί. Θα την άφηνα λοιπόν να μεγαλώσει μόνη της τα μικρά της. Το πρόβλημα σε αυτήν τη λύση που σου προτείνω είναι ότι αν εσύ προσδοκείς επόμενη γέννα του θηλυκού ή όχι. Αν ναι, να ξέρεις ότι με αυτή τη λύση που σου προτείνω, θα καθυστερήσεις και ότι μπορεί στο ενδιάμεσο να έχεις και επόμενη γέννα άσπορη. Η καθυστέρηση αυτήν την εποχή σημαίνει ότι μπορεί και να χάσεις μια επόμενη γέννα και έπειτα ο καιρός να ζεστάνει τόσο ώστε να μην πρέπει να αφήσεις τα καναρίνια να ζευγαρώσουν λόγω του ότι πολύ σύντομα θα μπουν σε πτερόρροια.
 
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα είχα τους πρώτους 3 νεοσσους. Ο αρσενικός όσες φορές άνοιξα το χώρισμα να μπει στην θυληκια έκανε τα ίδια. Τσιμπιματα και χάλουσε την φωλιά. Τώρα που έχει νεοσσους να τον ξανά βάλω; Επίσης αν χρειαστεί να αναλάβει αποκλειστικά την ανατροφή η θυληκια μου όταν θέλησει να κάνει ξανά φωλιά τι πρέπει να κάνω από την στιγμή που λογικά δεν θα υπάρχει αρσενικός να ταίσες τα μικρά;
 
Σκοπεύεις να πας σε δεύτερη γέννα με αυτό το ζευγάρι; Αν ναι, στη θέση σου θα τον κρατούσα στο ίδιο κλουβί μεν, με το χώρισμα δε, ώστε να ξέρει ότι τα μικρά είναι δικά του και να τα ταΐσει αν χρειαστεί. Αν όχι, τότε άλλαξέ τον κλουβί να μην τον βλέπει η θηλυκιά.
 
Θα ήθελα να προχωρήσω σε δεύτερη γέννα μόνο σε περίπτωση που δεν θα δημιουργήθει κάποιο πρόβλημα. Αν τον αφήσω και δεν τα αναγνωρίσει σαν δικά του κάτι που είναι πιθανό τι μπορώ να κάνω;
 
Εφόσον θελεις να πας σε επόμενη γέννα, κράτα τον με το χώρισμα και κατά καιρούς δοκίμασέ τον μηπως και πάψει να τα ενοχλεί.
 
Back
Top