Γενικά Εν λευκώ

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Ήρθε λοιπόν η στιγμή που περίμενα εδώ και χρόνια! Πλέον στην "αγκαλιά" μου έχω 3 υπέροχες λευκές κυρίαρχες δεσποινίδες!

Οι 2 πρώτες λευκές οπτασίες που έγιναν μέλη της φτερωτής μας οικογένειας
Lucia & Alba
rsz_16804648_1290014094426544_884962955_o.webp

Τις αγόρασα από εκτροφέα, και είναι και οι 2 του '16 χωρίς καμία συγγένεια μεταξύ τους, παρόλο που είναι ολόιδιες (ακόμα και εγώ τρομάζω να τις ξεχωρίσω!). Τις πρώτες μέρες ήταν ντροπαλές και δεν έβγαζαν άχνα. Πλέον όχι μόνο τιτιβίζουν συνεχώς και πετάνε, αλλά τρώνε και για 5 καναρίνια! Κάθε μέρα τσεκάρω πόσο φαγητό έχουν φάει όλα μου τα καναρινάκια, και αυτές οι 2 δεσποινίδες σίγουρα δεν είναι σε δίαιτα! 😛 Έχουν λίγο ταλαιπωρημένες ουρίτσες αλλά θα το φτιάξουμε! Είναι υγιείς, ζωηρές και υπερκινητικές!
rsz_16804690_1290014141093206_1706291897_o.webp


Τελευταία (και καλύτερη) που προστέθηκε στην φτερωτή μας παρέα... ένα ακόμα φτερωτό παιδάκι μου... η πανέμορφη Bianca. Δώρο της @Panagiota. και την ευχαριστώ πάρα πολύ γι αυτό! Είναι μια ντελικάτη δεσποινίδα, με τρόπους και από σπίτι (μη γελάτε.. Φαίνεται το κορίτσι πως είναι του καναπέ!), φίνα και τόσο όμορφη που κάθομαι και τη χαζεύω! Επίσης του '16, επίσης υγιέστατη και ζωηρή!
rsz_16809893_1290014097759877_822495768_n.webp
rsz_16831688_1290014187759868_811745951_n.webp
Παρόλο που η Παναγιώτα μου είπε πως η Bianca έχει έναν γονιό κίτρινο λιποχρωμικό, εγώ επιμένω πως τα φτερά πτήσης της τα βλέπω πορτοκαλοκόκκινα και όχι κίτρινα. 😛 Εσείς τι λέτε;
 
Κούκλες όλες τους! Να τις χαίρεσαι και να την θαυμάσεις όταν θα γίνουν μανούλες!
Τις δύο πρώτες όμορφες μπορείς να τις ξεχωρίζεις βάζοντας τους κάποιο δαχτυλίδι σιλικόνης.
 
Κούκλες, αψεγάδιαστες και απολαυστικές στο βλέμμα οι τρεις νέες δεσποινίδες σου! Να σου ζήσουν και να τις χαίρεσαι για πολλά χρόνια! Σου εύχομαι να έχουν επιτυχημένες αναπαραγωγές και να σε γεμίσουν λευκά καναρινάκια!👍

Υ. Γ. Η χαρά που νιώθεις, μου θυμίζει εμένα πέρσι τον Ιανουάριο που απέκτησα την Ζάχαρη, το πρώτο μου λευκό καναρινάκι!Χάρηκα τόσο πολύ, γιατί όπως κι εσύ, ήθελα πάντα ένα λευκό καναρίνι! 🙂 Τελικά τα όνειρα... Πραγματοποιούνται!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις υπέροχες ευχές σας! Ξέρετε πως αν γίνουν πραγματικότητα και γεμίζω χιονάτα μικρά, θα δώσω σε όποιον θέλει να ασχοληθεί με αυτά τα υπέροχα χρώματα! Οπότε μιλήστε όσοι θέλετε να κάνω λίστα! 😉 :D

Τελικά έπεσα μέσα στην μαντεψιά στα media για την Bianca :)
Ακριβώς! Κορίτσι από σπίτι όχι αστεία! :D

Τις δύο πρώτες όμορφες μπορείς να τις ξεχωρίζεις βάζοντας τους κάποιο δαχτυλίδι σιλικόνης.
Σωστός! 😉 Αν και έχω αρχίσει και τις ξεχωρίζω απ τη συμπεριφορά τους! Τι μάνα είμαι; 😛

Τρεις καλλονές! Να σου ζήσουν Αλίκη μου! Είμαι βέβαιη πως το κοριτσάκι μου θα το προσέχεις!
Θα περιμένουμε να καμαρώσουμε και τους γαμπρούς.
Παναγιώτα μου για άλλη μια φορά σ ευχαριστώ που μου εμπιστεύτηκες αυτό το πλάσμα! Είναι υπέροχη! :D Στα όπα όπα την έχω!

Επιτέλους! Πίστευα πως τελικά δεν θα τα κατάφερνες 😛
😀 εεεεε το είχα βάλει στόχο εδώ και χρόνια! Έπρεπε να το κάνω το βήμα κάποια στιγμή... Δεν πήγαινε άλλο! Και τελικά βρήκα τα καλύτερα κορίτσια! :D

Θα τις ζευγαρώσεις φέτος;
Με τι αρσενικά;
Εννοείται! Σπύρο οι γαμπροί παρουσιάζονται εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-Απόλλωνας-Αρετούσα-2016.28389/ 😉
 
Μπράβο Άλικη πανέμορφα πουλιά. Σου εύχομαι ολόψυχα να τα χαρείς και να σε χαρούν.
Πολλά εύγε στην κ. Παναγιώτα.

Παρόλο που η Παναγιώτα μου είπε πως η Bianca έχει έναν γονιό κίτρινο λιποχρωμικό, εγώ επιμένω πως τα φτερά πτήσης της τα βλέπω πορτοκαλοκόκκινα και όχι κίτρινα. 😛 Εσείς τι λέτε;

Και εγώ αυτό βλέπω.

Υ. Γ. Οι παρουσιάσεις σου είναι πάντα απολαυστικές. Μακραν κατά εμέ οι καλύτερες
 
Back
Top