Αναπαραγωγή Εξαφάνιση αυγών

Antoninho30

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2017
Μηνύματα
401
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα... Μια δύσκολη μέρα ξεκίνησε για μένα... Πήγα να βάλω νερό στην κάναρα μου και την είδα έξω από την φωλιά... Και δυστυχώς μέσα στην φωλιά δεν υπάρχει ούτε ένα αυγό... Τι πρέπει να κάνω;
 
Μα δεν μας δίνεις ούτε ένα στοιχείο για να σου πούμε τι θα μπορούσε να έχει συμβεί. Θα μπορούσε π.χ.:
  1. Η κανάρα σου να μην έχει κάνει αυγό / αυγά
  2. Η κανάρα σου να το έφαγε το αυγό
  3. Ο κάναρος να το έσπασε
  4. Να υπήρχαν περισσότερα του ενός αυγού και να ισχύουν τα 2 ή 3
  5. Το αυγό να είναι θαμμένο κάτω από νήμα, πεσμένο κάτω στον πυθμένα του κλουβιού.
 
Σωστά απλά είμαι σκασμενος, συγνώμη.. Είχε κάνει 4αυγα μέχρι εχθές που είδα, αυγό δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.. Έβαλα και το χέρι μου στη φωλιά...
 
Φίλε μου προσωπικά δεν είμαι έμπειρος και αποφεύγω να παίρνω θέση, αλλά δεν έχει νόημα αυτό που λες. Δηλαδή υπήρχαν αυγά στη φωλιά κανονικά μέχρι χθες και τώρα εξαφανίστηκαν δια μαγείας; Δεν τα βρήκες σπασμένα, στον πάτο, κάτι;
 
Αν υπήρχε βανδαλισμός των αυγών από τα πουλιά... σίγουρα θα υπήρχαν κάποιες ενδείξεις και σίγουρα αρκετά υπολείμματα.
Εσύ μιλάς για εξαφάνιση..
Τέτοιες εξαφανίσεις μπορούν να κάνουν οι άνθρωποι σε πρώτη φάση και τα τρωκτικά (ποντίκια) με τα ερπετά (φίδια) σε δεύτερη.
Αν ζουν οι γονείς των αυγών που "εξαφανίστηκαν"... και δεν έχεις ανθρώπους που να μη θέλουν να συνεχιστεί η αναπαραγωγή. τότε ψάξε για το δεύτερο δράστη.
Το φίδι θα έτρωγε και τους γονείς εκτός αν κάτι το τρόμαξε και έφυγε νωρίτερα.
 
Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα μέσα στο σπίτι. Δεν ξέρω τι να υποθεσω

Απλά πιστεύω ένα από τα δύο να τα έφαγε. Γιατί όταν τους έβαζα αυγό... Μετά δεν έβρισκα ούτε τσόφλι... Βραστό αυγό...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Απλά πιστεύω ένα από τα δύο να τα έφαγε
Αν υπάρξει κανιβαλισμός στα αυγά θα βρεις σημεία που χύθηκε το αυγό...
Δεν το τρώνε με τη μία.. αλλά το τσιμπολογούν.. και πάντα αφήνουν ίχνη.
Πολύ δύσκολα μάλιστα θα φάνε και δεύτερο σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα...
 
Ποια είναι η διατροφή των καναρινιών σου; Πες μας αναλυτικά, όσο μπορείς, είδη τροφής, χορταρικά, φρούτα, αυγά, αυγοτροφες, συχνότητα, διάρκεια.
Επιστήσει πες μας έχεις μόνιμα κόκκαλο σουπιάς στο κλουβί; Είναι τσιμπημένο; Πόσο καιρό το έχεις;
Τέλος, είχες κάνει ωοσκόπηση στα αυγά; Και, πόσες ημέρες είχες που δεν είχες κοιτάξει τη φωλιά με τα αυγά; (αν είχες μέρες δλδ να τα δεις)
 
Εμένα μία κανάρα τα άσπορα τα θάβει. Έτσι απλά τα εξαφανίζει κάτω από το νήμα. Βγάλε την φωλιά να δεις εάν είσαι και εσύ στην ίδια κατηγορία. Τα κανάρια δεν τρώνε τα αυγά τους παρά μόνο όταν σπάσουν για να καθαρίσουν. Εάν δεν τα έκρυψε κάτι άλλο τα έφαγε. Ποντικάκι, φιδάκι, καρακάξα κλπ.
 
Απλά πιστεύω ένα από τα δύο να τα έφαγε. Γιατί όταν τους έβαζα αυγό... Μετά δεν έβρισκα ούτε τσόφλι... Βραστό αυγό...
Αν φυσικά αυτό το. ΟΤΑΝ ήταν πολύ αραιά και οι ανάγκες των πουλιών πολύ μεγαλύτερες,υπάρχει κάποια πιθανότης τα πιστεύω σου να είναι η λύση στο μυστήριο.
 
Παιδιά η διατροφή κλασσική σπόροι... Και αυγό κάθε μέρα.. Ένας στο πετ σοπ μου είπε ότι τα έμαθα στο αυγό και για αυτό τα έφαγε, δεν υπάρχουν ποντίκια φίδια κλπ... Μέσα στο σπίτι... Τώρα τις έβγαλα την φωλιά καθάρισα, δεν βρήκα τπτ ούτε για δείγμα... Τις έβαλα άλλη φωλιά με νήμα και την ξαναφτιάχνει από την αρχή, απλά πριν έφτιαξε την μέσα... Τώρα φτιάχνει την εξωτερικη
 
Ξέρεις κάποιος;
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιο λόγο δεν απάντησες στα ερωτήματά μου. Τα ερωτήματα των μελών στο φόρουμ γίνονται για να προσπαθήσουν να καταλάβουν ώστε να βοηθήσουν. Εσύ θέλεις απαντήσεις, εμείς προσπαθούμε να σκεφτούμε και σε ρωτάμε με τη σειρά μας και έπειτα σιωπή. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν ώστε να προσπαθήσω κι εγώ με τη σειρά μου να σε βοηθήσω.
 
Συγνώμη σε πια ερώτηση δεν απάντησα;
Ωοσκόπηση είχες κάνει;
Η διατροφική τους προετοιμασία ήταν επαρκής και για χρονικά πόσο κράτησε;
Το αρσενικό είναι μέσα στο κλουβί, έτσι δεν είναι;
Ασβέστιο κατά τη διάρκεια της ωοτοκίας έδινες; Εννοώ υγρό
Κοίταξε και το άρθρο ώστε να δεις τι αποκλίσεις μπορεί να υπήρχαν https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
Εφόσον δεν βρήκες ίχνος αυγού, κάποιος είτε τα απέσυρε ή κάποιο από τα πουλιά τα έφαγε.
 
Back
Top