Αναπαραγωγή Εξαφανιση αυγων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Serinia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Serinia

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2008
Μηνύματα
198
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας,
Εχω ανα ζευγαρι Mosaic στην δευτερη γεννα. Εχω απο την πρωτη τους γεννα δυο μικρα. Στις 30 Μαρτιου λοιπον επεστρεψα τα αυγα του ζευγαριου 4 στον αριθμο (τα αντικαθιστουσα με ψευτικα) και αρχισε η επωαση. Ημερομηνια εκολαψης 13 Απριλιου.
Σημερα 7 Απριλιου καθως ταιζα εναν νεοσσο μου, ειδα οτι η καναρα μου ειχε σηκωθει απο την φωλια και ειπα να ριξω μια ματια, για το αν ολα πανε καλα.
Και τι να δω.Αυγα πουθενα.Ανοιξε η γη και τα καταπιε. Ουτε υπολειματα απο τσοφλια βρηκα ουτε λερωμενη φωλια (ειχα τσοχα), ουτε τιποτα.
Τι εγινε, μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι θα τρελαθω. Πως γινετε κατι τετοιο και γιατι.
Εχει τυχει σε καποιον κατι αναλογο;
Οποιος μπορει ας μου πει σας παρακαλω. Πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο.
 
Δεν μου έχει τύχει. Μακάρι να βρεθεί καποιος να ξέρει να μας πει. Παράξενο μου φένεται.😱Μήπως τους έπεσαν κατω με κανενα δυνατο πεταγμα επειδη είχες σκέτη τσόχα και πήγε μετά το θηλυκο και έφαγε τα τσοφλια και με το φαγητο και κουτσουλιες να αποροφήθηκε ο κροκος στο χαρτι; 🙄Υποθέσεις κάνω... Καληνυχτα.
 
Καιτη υπαρχει περιπτωση να εχει προσβαση κανενα ποντικακι στο χωρο τουs; Σε εμενα ετυχε πριν τρια χρονια να μου τα παρει ποντικι στη βεραντα στον τριτο οροφο κι ανεβαινε απο το λουκι που φευγαν τα νερα και σε φιλο μου του τα πηρε φιδι κι αυτοσ σε βεραντα στον πρωτο οροφο για κοιτα καλυτερα ομωs ston πατο του κλουβιου
 
Καλημερα,
Ολα τα πουλια ειναι σε εσωτερικο χωρο, η καναρα μου καθοταν κανονικοτατα στην φωλια χωρις να δειχνει ουτε ανησυχη ουτε τιποτα ωστε να με υποψιασει οτι κατι δεν παει καλα.
Κατω δεν ειδα να εχουν πεσει εκανα το κλουβι φυλλο και φτερο. Πουθενα ιχνος απο τσοφλια.
 
είχε αυγό το ζευγάρι να τρώει; ισως να υπήρχε ελλειψη ασβεστίου...
 
χαιρεται.. Τα αυγα κατα 99,9 % ταχει θαψει κατω απτη φωλια..σιγουρα καταλαβε οτι δεν ηταν γονιμα και τα θαψε κατω απτο νιμα.. Μουχει τυχει παρα πολλες φορες.. Καλη ανασταση:)
 
τι εγινε με τα αυγα βρεθηκαν; Μηπως να ζητησουμε βοηθεια απο την νικολουλη!
 
Back
Top