Γενικά Εξημέρωση ζευγαριού lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gordons
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gordons

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2008
Μηνύματα
14
Πόλη
Ορεστιάδα
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ:)
ΠΡΙΝ ΛΙΓΕ ΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ LOVEBIRDS ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΜΕΡΩΣΩ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΓΥΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ Κ ΣΚΑΡΦΑΛΟΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ😱.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
 
Καλώς ήρθες φίλε! Αν θες γράψε και το μικρό σου. Θέλει πολλή υπομονή η εξημέρωση. Προσπάθησε να τα δελεάζεις με κάτι που τους αρέσει και να τους μιλάς γλυκά. Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις.
 
καταρχην ευχαριστω για την απαντηση
με λενε Γιωργο, να τα δελεασω δηλαδη με κατι σαν snack τι εννοεις;
οπως καταλαβες ειμαι τελειως ασχετος
 
Καλως ηρθες στο σαιτ gordons! Δεν εχω Lovebirds αλαλ θα σου δωσω καποιους γενικους κανονες για αρχη, που λιγο πολυ ισχυουν για ολα τα νεοαποκτηθεντα πουλακια. Πρωτα απολα τα αφηνουμ για καποιο διαστημα να συνηθισουν το νεο περιβαλλον τους κεσενα. Μην τα πολυπλησιαζεις κ τρομαζουν, αλαλ να καθεσαι σε μια αποσταση για αρχη κ να τους μιλας ωστε να σε συνηθισουν. Μολις δεις οτι φερονται καπως πιο ηρεμα τοτε θα αρχισεις τη διαδικασια εημερωσης. Θα πηγαινεις κοντα θα μιλας ηρεμα κ μπορεις μερα με τη μερα να τους δινεις λιχουδιες να τρωνε. Μολις βρεις το ευαισθητο σημειο τους σ εμια λιχουδια, θα την κρατησεις στο χερι σου την επομενη φορα. Μπορει τις πρωτες φορες να μην γινει κατι, αλαλ θα δεις που σιγα σιγα θα ερχονται ολο κ πιο κοντα. Ε καποτε θα ερθουν να φανε κ απο το χερι σου κ μετα βλεπεις κεσυ το επομενο βημα.Αυτη η διαδικασια ομως θελει πολυ προσπαθεια κ χρονο κ γενικα υπομονη γιατι δεν εχουν εμπιστοσυνη τα πουλακια στο ανθρωπινο χερι. Αυτα απο εμενα. Εαν ψξεις κ στο φορουμ θα βρεις κ αλλες πληροφοριες κ απο αλλα ειδη παπαγαλων που μπορει να σου φανουν χρησιμες.
 
Εγω θα σου ελεγα να δεις αν σιγουρα ειναι ζευγαρι γιατι τα περισοτερα πετ οταν τα βλεπουν το ενα διπλα στο αλλο τα λενε ζευγαρι.Αν τα πιασεις θα καταλαβεις αν ν δεις οτι το ενα εχει 2 κοκκαλα κλειστα και το αλλο 2 αλλα πιο ανοιχτα τοτε ειναι ζευγαρι.Βαλτους μια φωλιτσα και αστα ωα σου γεννησουν. Τα μικρα οταν βγαλουν λιγα πουπουλα πρεπει να τα βγαλεις απο τη φωλια και να τα ταιζεις εσυ με χυλο για να κανεις τα love ηρεμα και να τα εχεις εκτος κλουβιου.Απ`οτι καταλαβα αυτα που αγορασες ειναι αγρια και δεν θα τα ημερεψεις ποτε για να τα βγαλεις απο το κλουβι. Η αποφαση δικη σου
 
Εγω θα σου ελεγα να δεις αν σιγουρα ειναι ζευγαρι γιατι τα περισοτερα πετ οταν τα βλεπουν το ενα διπλα στο αλλο τα λενε ζευγαρι.Αν τα πιασεις θα καταλαβεις αν ν δεις οτι το ενα εχει 2 κοκκαλα κλειστα και το αλλο 2 αλλα πιο ανοιχτα τοτε ειναι ζευγαρι.Βαλτους μια φωλιτσα και αστα ωα σου γεννησουν. Τα μικρα οταν βγαλουν λιγα πουπουλα πρεπει να τα βγαλεις απο τη φωλια και να τα ταιζεις εσυ με χυλο για να κανεις τα love ηρεμα και να τα εχεις εκτος κλουβιου.Απ`οτι καταλαβα αυτα που αγορασες ειναι αγρια και δεν θα τα ημερεψεις ποτε για να τα βγαλεις απο το κλουβι. Η αποφαση δικη σου
Ενώ έτσι άγρια που είναι θα έχει επιτυχία στο ζευγάρωμα; Δεν νομίζω. Και θέλει αρκετή εμπειρία πιστεύω για να ταΐσει κάποιος πουλιά στο χέρι. Μην το παρουσιάζουμε έτσι σαν το πιο απλό και φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο. Ημερεύουν σε πολύ μεγάλο βαθμό ακόμη κι έτσι. Όχι στο βαθμό που είναι τα ταϊσμένα στο χέρι αλλά σε βαθμό να δέχονται τροφή και να βγαίνουν από το κλουβί χωρίς πρόβλημα. Το ζευγάρι μου το πήρα πέρσι και τους έβαλα φωλιά ενώ ακόμη δεν είχαν συνηθίσει και ήταν άγρια. Το μόνο που έκαναν ήταν να κρύβονται όλη μέρα στη φωλιά. Φέτος ζευγαρώσανε (χωρίς επιτυχία δυστηχώς αλλά για άλλους λόγους) και έχουν ημερέψει πάρα πολύ χωρίς να ασχοληθώ σχεδόν καθόλου. Δεν τρώνε βέβαια από το χέρι μου γιατί δεν είχα το χρόνο για να τα εκπαιδεύσω αλλά δεν τρομάζουν ποτέ. Έχουν αποκτήσει θράσσος θα έλεγα, τους μιλάς κι αν δεν τους αρέσει ο τόνος της φωνής σου έρχονται κοντά και φωνάζουν σαν να σε μαλλώνουν. Προς το παρόν απλά έχε τα κοντά σου. Το κλουβί να βρίσκεται σε μέρος όπου συνεχώς υπάρχει κόσμος για να συνηθίσουν με σένα και την οικογένειά σου. Αργότερα αφού θα συνηθίσουν την παρουσία σας προσπάθησε να προσφέρεις φαΐ με το χέρι όπως προαναφέρθηκε. Είμαι σίγουρος ότι χωρίς πολύ προσπάθεια απλά με λίγο υπομονή σε 3-4 μήνες θα τρώνε από το χέρι σου και θα κόβουν βόλτες ελεύθερα στο σπίτι. Το πιο σημαντικό ίσως με τα Lovebirds είναι να τους μιλάς. Ακόμη κι όταν αλλάζεις τροφή και νερό μίλα τους.
 
να σου ζησουν ! Δωσε τους λιγο χρονο! Σιγα σιγα ολα... Οπως σου ειπε κ ο βασιλης, αλλα κ τα αλλα παιδια πιο πανω... Θελει υπομονη!
σου παραθετω κ μια σελιδα... Εχει πληροπφοριες!
Parrots: How should I tame my pair of Lovebirds?
απο προσωπικη πειρα με τα Lovebirds θα σου πω οτι ειναι δυνατον να εξημερωθουν αρκετα...
 
Αν τα πιασεις θα καταλαβεις αν ν δεις οτι το ενα εχει 2 κοκκαλα κλειστα και το αλλο 2 αλλα πιο ανοιχτα τοτε ειναι ζευγαρι.
Μπορεις σε παρακαλω να περιγραψεις που βρισκονται αυτα τα δυο κοκαλα; 🙄
 
Γεια σου Γιώργο! Να σου ζήσει το ζευγάρι σου. Αν και δεν είμαι ο πλέον ειδικός καθότι και εγώ καινούριος, σου λέω ότι θα τα λατρέψεις τα Lovebirds. Έχουν πολύ πλάκα και νομίζω ότι εκπαιδεύονται ως ένα σημείο. Είχα και εγώ παλιότερα και δυστυχώς αναγκάστηκα να τα δώσω γιατί έφυγα για φοιτητής και τώρα που βρήκα την ευκαιρία πήρα ένα cockatiel. Πόσο χρονών είναι; Σου είπαν; Αυτά που είχα παλιότερα τα είχα πάρει ξεχωριστά με ένα χρόνο διαφορά και έτσι μου ήταν πιο εύκολο να τα πλησιάσω. Πάντως όπως σου είπαν δώστους χρόνο. Περιμένουμε και φωτό...
 
Μπορεις σε παρακαλω να περιγραψεις που βρισκονται αυτα τα δυο κοκαλα; 🙄
Τα δύο κόκκαλα βρίσκονται στο στήθος κάπως χαμηλά. Η διαφορά που έχει αρσενικό από θηλυκό παντώς είναι ανεπαίσθητη. Και αν δεν έχεις ένα σίγουρο αρσενικό ή θηλυκό σαν μέτρο σύγκρισης είναι δύσκολο να καταλάβεις. Ο μόνος τρόπος 100% εξακρίβωσης είναι το τεστ DNA ή η συμπεριφορά κατά την αναπαραγωγή (αλλά αυτό προϋποθέτει ότι θα τα έχεις αγοράσει τα πουλιά.)
 
Να τα χαίρεσαι. Μονο πολλή υπομονή να έχεις και σταθερότητα. Καθε φορά που κανεις κάτι μιλα τους ήρεμα. Ξεχνα κατα την γνώμη μου το τάισμα στο χέρι (για τα μελλοντικά μωρά τους εννοω). Φαίνονται όλα πολύ απλά στις περιγραφές αλλα από προσωπική εμπειρία σου λέω πως μόνον ένας εξικιωμένος επι χρόνια μπορεί να το κάνει. Κατ εμένα ευχαριστήσου αυτό που έχεις και χαλάρωσε!
 
Back
Top