Φροντίδα Εξημέρωση budgie, παράξενο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jose
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jose

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
έχω 2 μικρά αγγελούδια 3-4 μέρες τώρα.. Ένα μικρό σχετικά και ένα ενήλικο (το ξεχώρισα από τα μάτια) 3-4 μέρες τώρα ασχολούμαι μαζί τους συνεχώς και υπάρχει το εξής περίεργο... Το απογευματάκι προς βραδακι με αφήνουν να τα χαιδεύω για πολύ ώρα και τα δυο... Το πρωί όμως χαλάνε τον κόσμο
και μόνο να πλησιάσω το κλουβί κάνουν σαν παλαβά άσε που όσο ήρεμες κινήσεις και να κάνω αυτά τρελαίνονται... Ειδικά το μεγάλο(αρσενικό) κάνει σαν τρελο.. Το άλλο το ξεγελάω με καμιά λιχουδια... Θα τα καταφέρω να τα εξημερώσω;Ξέρετε γιατί γίνεται αυτο; Ευχαριστω...
 
Το γεγονος ότι σ΄αφήνουνε να τα χαιδευεις το βραδάκι οφείλεται στο ότι κοιμούνται όρθια. Το μικρότερο θα εξημερωθεί πιο εύκολα θα πρεπει όμως να τα έχεις σε χωριστά κλουβιά και αν ειναι δυνατόν σε χωριστό δωμάτιο γιατί όσο έχουν το ένα το άλλο δεν θα δεθούν μαζί σου έυκολα. Όταν κάποια στιγμή ένα απο τα δύο εξημερωθεί θα παρασύρει και το άλλο στο να είναι πιο φιλικό μαζί σου.
 
απογοητεύτηκα λίγάκι τώρα... Νόμιζα πως είχα κάνει ένα βημα... Το θηλυκό πάντως με πλησιάζει.. Δεν θα τα παρατήσω πάντως! Ευχαριστω!
 
Να μην απογοητευεσαι! :D 4 ημερες ειναι πολυ μικρο το διαστημα για να περιμενεις αποτελεσματα με οποιοδηποτε πουλι. Ακομη και τα ταισμενα στο χερι τις πρωτες ημερες σε ενα καινουριο σπιτι ειναι μαζεμενα. Δεν εχουνε προλαβει να προσαρμοστουνε στο χωρο ακομη. 😉 Συνεχισε αυτο που κανεις αλλα οχι στο σκοταδι διοτι μπορει αθελα σου να τα τρομαζεις! Δελεασε τα και με καποια λιχουδια, κατι που τους αρεσει πολυ!
 
Μην τα παρατάς! Σκεψου πως είναι ένα καλό βήμα! Το νεο μου Lovebird ουτε αμα το νάρκωνα δεν θα με άφηνε να το αγγίξω! 😀
 
Loipon...me to thiliko padws ta exw vrei kapws trwei apo to xeri mou mia xara kai me afinei na to xaidevw kai sto kefali analoga me ta kefia vevaia... to allo...xlwmo to vlepw na mporesw na to eksimerwsw na fantasteite oti tin lixoudia katw apo to ramfos tou tin vazw kai tin agnoei epeidiktika...sikwnei kai to ramfos me stomfo...les kai leei den thelw tipota apo esena...haha !kai se allo klouvi na to valw pistevw oti den tha ginei kati ..tha petaei apo toixwma se toixwma akoma kai tis pio arges kiniseis na kanw akoma kai tis pio laxtaristes lixoudies na exw...to vrady padws me afinei na to xaidevw katw apo ta ftera...an kai mallon einai polyyyyyy zalismeno apo oti fainetai 😉
 
παιδια να ρςτησω και εγω κατι; Εχω και εγω δυο Budgie απο το πασχα και προσπατης να τα εξυμερωσω αλλα τιποτα κατηε μερα ολλο και πιο πολυ με φοβουντε. Που οφυλεται αυτο; Ευχαριστω!
 
Back
Top