Φροντίδα Εξημέρωση budgie

dimitra_1980

PB Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
548
Πόλη
Αθήνα
Έχω το πουλάκι μου 4 μέρες. Ξέρω οτι είναι πολύ νωρίς ακόμα αλλά με τι τρόπο θα μπορέσω σιγά σιγά να το πλησιάσω; Δε φοβάται ιδιαίτερα. Όταν πλησιάzω το κλουβί του και του μιλάω παίζει. Δε φοβάται καθόλου. Όταν του αλλάζω την τροφή ψιλοφοβάται, γι' αυτό το κάνω με πολύ ήρεμες και αργές κινήσεις. Υπάρχει πέρίπτωση να μάθει σιγά σιγά το χέρι μου; Αν τόν βγάλω απ' το κλουβί( να του ανοίξω να βγει μόνος του δηλαδή), χωρίς να έχει μάθει να κάθεται στο χέρι μου πρώτα, είναι λάθος; Μήπως έξω αισθανθεί καλύτερα να με πλησιάσει; Κάτοχοι Budgies δώστε μου τα φώτα σας.
 
Δήμητρα εγώ θεωρώ πως είναι πολύ νωρίς για να το βγάλεις έξω από το κλουβί του. Άσε να περάσουν λίγες μέρες, να συνηθίσει το καινούριο του περιβάλλον, τους θορύβους του σπιτιού, εσένα και μετά μπορείς να προχωρήσεις.

Να πλησιάζεις το κλουβί με αργές κινήσεις, να τους μιλάς ήρεμα. Δίνε τους και καμιά λιχουδίτσα με το χέρι σου, ώστε να του δώσεις ένα έναυσμα να σε πλησιάσει. Μην κάνεις όμως ο, τιδήποτε που μπορεί να το τρομάξει.

Δες και κάποια σχετικά thread:
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
https://community.petbirds.gr/threads/Συμβουλές-για-την-εκπαίδευση-zako.7532/

Ακολούθησε τα link που έχουν προταθεί στο μέλος! 🙂
 
Είναι πολύ νωρίς. Συμφωνώ. Όμως μου δείχνει καλά δείγματα. Όταν τον φωνάζω δείχνει να ακούει και όταν του μιλάω πιο παιχνιδιάρικα, αρχίζει να κάνει τρελλίτσες. Θα κοιτάξω τα λινκ πάντως οπωσδήποτε. Όταν λες λιχουδίτσα;
 
Όταν λες λιχουδίτσα;

Κάποια τροφή που του αρέσει πολύ! 🙂 Της Σαμπρίνας μου της αρέσουν τα σποράκια, το μήλο και η φρυγανιά πιο πολύ, οπότε τα χρησιμοποιώ για να την προσεγγίσω.

Βέβαια το ποια τροφή του αρέσει περισσότερο θα το δεις μετά από δοκιμές. Να του δίνεις όλων των ειδών τροφές και δες σε ποιες θα δείξει ιδιαίτερη προτίμηση. Αυτές θα τις χρησιμοποιήσεις για να το φέρεις πιο κοντά σου.

Να ξέρεις ότι οι παπαγάλοι είναι πολύ περίεργα πουλιά. Ο, τιδήποτε μπορεί να τους κεντρίσει το ενδιαφέρον. Αυτό πολλές φορές μπορεί να σου φανεί πολύ χρήσιμο!

Δες και κάποια σχετικά topic με τη διατροφή:
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-φτιάχνουμε-σαλάτα-για-τα-cockatiel.6919/
https://community.petbirds.gr/threa...υνήθειες-στη-διατροφή-των-παπαγάλων-μας.7651/
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
https://community.petbirds.gr/threads/Επτά-στρώματα-σαλάτα.6293/
https://community.petbirds.gr/threads/palm-nuts-μια-καλή-συμπληρωματική-τροφή-για-παπαγάλους.3934/
 
Λοιπόν. Έχουμε εξελίξεις στο θέμα. Έχουν περάσει 8 μέρες από τη μέρα που ήρθε ο Budgie στο σπίτι και η συμπεριφορά του έχει βελτιωθεί πιστεύω. Προσπάθησα χθες να βάλω σιγά σιγά το χέρι μου στο κλουβί και είδα οτι δε φοβήθηκε να πετάξει απο δω κι απο κει. Περπατούσε κανονικά κατα μήκος της πατήθρας, πατούσε πάνω στο χέρι μου και το προσπερνούσε άπλά.
Επίσης κάθομαι και του μιλάω με το κεφάλι μου σχεδόν κολλημένο στο κλουβί. Εκείνος κάθεται στην πίσω πατήθρα. Τον φωνάζω και αμέσως έρχεται στην πατήθρα που είναι ακρίβώς μπροστά μου. Σε απόσταση ούτε 10 εκατοστά από το πρόσωπό μου. Μου μιλάει όταν τον φωνάζω και δεν δείχνει καθόλου φόβο.
Δοκίμασα να τον φωνάζω κρατώντας λίγο σπανάκι και λίγο καρότο αλλά δε φαίνεται να τον ενδιαφέρει και πολύ το φαγητό. Οπότε μάλλον άλλον τρόπο προσέγγισης θα πρέπι να δοκιμάσω. Το καλό είναι οτι δε φοβάται όταν είμαι πολύ κοντά στο κλουβί. Καμμια φορά μάλιστα τον παίρνει και ο ύπνος στην πατήθρα που είναι κοντά στο πρόσωπό μου Αν αισθανόταν φόβο ή στρες, θα το έκανε αυτό;
 
Αχ μακάρι να κάθεται κάποια στιγμή και στα δυο μου χέρια κι ας γράφω με τη μύτη!
 
Pigaki εσύ την πρώτη φορά που δοκίμασες να τον αγγίξεις (ώστε να φτάσει σήμερα στο σημείο να κάθεται στο χέρι σου) με τί τρόπο το έκανες και μετά από πόσο καιρό?Σε ποιο σημείο εξοικέιωσης είχε φτάσει το πουλάκι;
 
Τον αγορασα 2 Οκτωβριου. Τελος Οκτωβριου καθοταν στο δαχτυλο μου και ετσι τον εβγαζα εξω απο το κλουβι.

Παρατηρησα οτι του αρεσε πολυ το στικ. Οποτε του το στερησα 1-2 μερες και μετα του το έδωσα, αλλα κρατωντας το με το χερι μου. Απο τη λαιμαργια του αναγκαστηκε να ερθει. Αυτο εγινε μερικες φορες ωσπου συνηθισε.

Μια μερα ειχα βγαλει τις πατηθρες του για πλυσιμο και επειδη δεν ειχε που να σταθει, πηδηξε στο χερι μου. Αλλα το ειχε ηδη συνηθισει με τη διαδικασια που σου ειπα πριν.
 
Νομίζω οτι μάλλον ο δικός σου έμαθε το χέρι σου πολύ γρήγορα. Ούτε σε ένα μήνα;Λίγο απίθανο μου φαίνεται για τον δικό μου αυτό.Ίσως ο δικός σου ήταν μικρούλης. Εμένα πρέπει να είναι 5-6 μηνών τουλάχιστον.2008 γράφει το δαχτυλίδι του. Ουφ... Και δε μπορώ να βρω αν του αρέσει κάτι συγκεκριμένο για να προσπαθήσω να τον πλησιάσω μ' αυτό.
 
Αφου ηδη ακουμπαει το χερι σου, δε νομιζω οτι θα αργησεις! Κι εμενα το "προσπερνουσε" απο πανω στην αρχη.
Κι ο δικος μου ειναι του 2008.
 
Για να δούμε! Θα συνεχίσω τις προσπάθειες και ελπίζω να έχω αποτελέσματα.
 
Πάντως κορίτσια, από ότι διαβάζω, (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο) μου φαίνεται ότι τα εκθεσιακά είναι ήρεμα πουλάκια και προσεγγίζονται πιο εύκολα από τα κοινά Budgies.. Από ότι θυμάμαι από τα δικά μου, αν εξαιρέσετε τα μωρά που λογικό ήταν να με μάθουν έυκολα, όταν είχα πρωτοπάρει τα ενήλικα και το πρώτο το είχα μόνο του, είχα δυσκολευτεί πολύ περισσότερο..
 
Τα κοινά που είχα δεν προδεγγίζονταν και πολύ έυκολα. Ο Budgie αν κάνω αργές και ήρεμες κινήσεις μ' αφήνει να του ακουμπήσω στιγμιαία το ποδαράκι του. Τα κοινά θα είχαν εκτοξευτεί στα κάγκελα του κλουβιού δεκαπέντε φορές αν προσπαθούσα να βάλω το χέρι μου μέσα. Δεν ξέρω. Γνώμη μου. Πάντως είναι ίδιος με τον Κεφάλα της Γεωργίας αν εξαιρέσεις τα διαφορετικά χρώματα. Έχει και πολύ μικρά ματάκια που χάνονται μέσα στα πούπουλα και αυτό το "εξόγκωμένο" κεφάλι.
 
Νομιζω πως εχετε κανει σημαντική προοδο. Αν συνεχίσεις έτσι να δεις που σε λίγο καιρό θα τρώει απο το χέρι σου. Συνεχισε να του μιλάς με γλυκιά και απαλή φωνή και βαζε διακριτικά και ηρεμα το χερι σου στο κλουβι με λιγα σποράκια στην παλαμη σου. Στην αρχη θα άντιδράσει περίεργα, αλλά μετα απο λιγο καιρό θα τρώει απο το χερι σου. Οποτε έχεις χρόνο, βάλε το κλουβι πχ, στο μπάνιο, ανοιξε την πορτούλα και αφησέ το να πετάξει! Εκεί να δεις πρόοδο... Τα δικά μου πάντως τρελλαίνονται!

Σημείωση: Κλεισε το καπάκι της λεκάνης, βαλε στο ντουλαπι φάρμακα και απορρυπαντικά, μαζεψε ξυραφάκια, άδειασε τυχων νερά από μπανιέρα και, απόλαυσε την πτήση! Περιμενουμε νεότερα!:D
 
Δυστυχώς το μπάνιο μου είναι πολύ μικρό. Θα το κάνω στην κρεβατοκάμαρά μου που δεν έχει περιττά αντικείμενα επικίνδυνα για το πουλάκι. Η ανησυχία μου όμως είναι πώς θα το βάλω ξανά μέσα στο κλουβί του χωρίς να το τρομάξω
 
Ξεκίνα πρώτα σε μικρό περιορισμένο χώρο για τις πρώτες πτήσεις και στην συνέχεια πας και σε μεγαλύτερο δωμάτιο.

Πολύ συχνά τα παπαγαλάκια αρέσκονται να κάθονται σε ψηλά σημεια του δωματίου: Φωτιστικό, κουρτινόξυλα, ντουλάπες κτλ κτλ. Ειναι λίγο δυσκολο να τα κατεβάσεις απο εκεί. Αφήνεις πάντα το κλουβί σε ενα σημείο για να εχει οπτική επαφή το πουλί και... Περιμένεις να κατέβει...
 
Λοιπόν... Πήρα μια βαθιά ανάσα και.. Έβγαλα τον Budgie από το κλουβί του. Έκανε δυο τρεις βόλτες γύρω από το φωτιστικό, πήγε για λίγο στην κουρτίνα κει μετά στο πατωμα. Κάθησε κανένα δίωρο έξω, κυρίως πάνω στις παντόφλες μου (όπου άφησε και μια κουτσουλίτσα!) και μετά μπήκε στο κλουβί μόνος του και καθόταν στην πόρτα του.Αυτά... Δε με άφησε να τον πιάσω πάντως. Όταν πήγαινα να τον πλησιάσω, απομακρυνόταν.
 
Κάνατε μια πολύ καλη αρχή! Συνέχισε χωρίς να τον πιέσεις και όταν είναι έτοιμος θα δεχτεί τα χαδάκια σου! Να ξέρεις οτι λατρεύουν το απαλό ξυσιμο στο κεφάλι τους... Θα το δείς να γέρνει το κεφαλάκι του και να σου ζητάει με τον τρόπο του όλο και περισσότερα χάδια! Υπομονή! Θα έρθει και η ωρα του...
 
Back
Top