Φροντίδα Εξημερωμένο κοκατίλ άρχισε να γίνεται επιθετικό

Xristina rantvo

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας προσφατα πηρα ενα κοκατιλ το οποιο ηταν εξημερωμενο.. την εχω μεσα στο κλουβι για να με συνηθισει αλλα εχει αρχισει και γινεται επιθετικη και δε ξερω τι να κανω χρςιαζομαι βοηθεια..
 
@Xristina rantvo καλημέρα! Αρχικά «εξημερωμενο» δεν πάει να πει πως από την πρώτη μέρα ειναι «φιλικό», ποσο καιρό το έχεις; Δώστου λίγο χρόνο να συνηθίσει το περιβάλλον και εσένα (1-2 εβδομάδες) δοκίμασε μετά να του δώσεις να φάει από το χέρι σου.
 
Το ειχε μια κοπελα 1 χρονο πρξν το παρω εγω και κανονικα καθοταν στο χερι της τραγουδουσε και ολα αυτα. Ηταν εξημερωμενο απλα θελω να ξερω αν το οτι εχει γινει επιθετικονειναι πολυ κακο σημαδι
[automerge]1605603060[/automerge]
@christina07 επισης αυτο που φοβαμαι ειναι οτι επειδη ολη του τη ζωη ηταν εξω απο το κλουβι μην με θεωρει την κακια που την κραταει στο κλουβι και δε με συμπαθησει ποτε
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Xristina rantvo θέλει χρόνο το πουλάκι, στην κοπέλα πήγαινε γιατί την εμπιστευόταν, εσένα δεν σε ξερει, λίγο το στρες λίγο η στεναχώρια τον οδηγούν σε αυτήν την συμπεριφορά. Ποσο καιρό το έχεις;
 
Λιγο καιρο την εχω 1 βδομαδα αλλα θελω να την κανω να νιωσει ασφαλεια την εχω συνεχεια διπλα μου της μιλαω της βαζω τραγουδια και χαιρεται εχω προσπαθησει να την ταισω αλλα δε θελει και μερικες φορες μου κανει χαα και χαα. Ειναι παρα πολυ γλυκια
 
Γεια σας εχθες που λετε εφαγε πρωτη φορα απο το χερι μου κανονικα και ενω το ειχα μεσα στο κλουβι το χερι. Παρολα αυτα ακομα μου κανσι μερικες φορες χαα και χαα. Ρωταω επειδη δε ξερω τιποτα για παπαγαλους
 
χαχαχα ωραια χαιρομαι. Μπορει να μου κανει ομως χαα και χαα αλλα παρολα αυτα ποτε δε με χει δαγκωσει οσο κοντα και να ειναι το χερι μου. Επισης ευχαριστω παρα πολυ που με βοηθας
 
@Xristina rantvo αυτό είναι πολύ καλό! Είναι σημαντικό να διαβάζουμε την γλώσσα του σώματος των παπαγαλων μας και έτσι μπορούμε να αποφύγουμε πολλές δαγκωνιές!
Οτι χρειαστείς εδώ θα είμαστε!
 
Back
Top