Γενικά Εξημερωση budgerigar

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bill
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bill

PB New Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
44
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα σας!
εχω παπαγαλακια Budgerigar.
διαβασα αρκετα για την εξημερωση των παπαγαλων.
δεν βρηκα ομως πουθενα για τα επακολουθα.
δηλαδη.
1. Οταν βγαινουν απο το κλουβι κουτσουλανε οπουδηποτε στο σπιτι;
2. Γυρνανε μονα τους στο κλουβι;
3. το κλουβι μενει ανοιχτο ολες τις ωρες;
 
Τα πουλιά δεν είναι σαν τα σκυλάκια, προφανώς και τα κάνουν όπου βρουν. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις σε κάποιο σημείο που θα περνούν τις πιο πολλές ώρες τους εφημερίδες ή ένα κομμάτι ύφασμα, πετσέτα παλιά ή κάτι τέτοιο. Πολλά γυρνάνε μόνα τους στο κλουβί όταν πεινάσουν.. Σε καμία περίπτωση δεν θα έχεις το κλουβί ανοιχτό όλες τις ώρες! Μόνο όταν θα είσαι εσύ στον χώρο και θα μπορείς να το επιβλέπεις θα έχεις τη πόρτα ανοιχτή!
 
Όταν βγαίνουν από το κλουβί, έχουν ένα ή δυο αγαπημένα μέρη που τους αρέσει να κάθονται πχ. κουρτινόξυλο ή πάνω από κλουβί.
Η Χλόη μου είναι κάθε μέρα έξω και επειδή κάθεται σε 2 μονο μέρη, δεν εχω πρόβλημα με τις κουτσουλιές.
2. Ναι γυρνάνε μόνα τους στο κλουβί για να βρουν τροφή και νερο.
3. Το κλουβί όπως είπε και η Έφη μπορείς ας πουμε να το ανοίξεις για τις ώρες που θες να είναι ελεύθερο και να μπορείς να το επιβλέπεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bill
ευχαριστω yasmin!
αυτες τις μερες που εχω τα 4 μικρα (ενος μηνα) παπαγαλακια
ασχολουμαι αρκετες ωρες μαζι τους με αποτελεσμα να μην με φοβουνται, και ιδιαιτερα ενα απο αυτα με αφηνει να το χαιδευω .
σκευτομουν να το χωρισω απο τα αλλα και να το εχω συνεχεια μεσα στο σπιτι.
αλλα αν κουτσουλαει παντου, μαλλον θα με σκοτωσει η γυναικα μου!
καλυτερα να τα αφησω οπως ειναι.
 
Εγώ όταν είχα Budgies, φρόντιζα να τα έχω σε μικρό σχετικά χώρο, όχι ιδιαίτερα ψηλοτάβανο και ελεγχόμενο για να μη μου τις βρέξει η μαμά μου.. Τα άφηνα στο δωμάτιο μου και γενικά είχα το νου μου.. Αν κάνεις αυτό που σου είπε η Μύριαμ, δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα.. Συνήθως σε κάποιο ψηλό ράφι, κουρτινόξυλο ή κάτι τέτοιο θα κάτσει.. Δεν θα πετάει συνέχεια. Εκεί αν βάλεις σε αυτά τα σημεία εφημερίδες, θα είσαι μια χαρά με τις κουτσουλιές. Επίσης μια άλλη καλή ιδέα αφου όλα είναι ήμερα όπως λεσ, είναι να φτιάξεις ένα stand.. Θα βρεις μέσα στο forum κάποιες ιδέες καλές.
 
Back
Top