Φροντίδα Εξημερώνονται μόνο τα νεαρά lovebirds ή και τα ενήλικα;

may-queen88

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2009
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σκοπεύω να αγοράσω Lovebird (σας έχω πριξει έ?) και ξέρω ότι για να εξημεροθούν τα ακουμπάς στο στήθος σου και τα χαιδεύεις αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό δουλεύει μόνο σε νεαρά πουλιά ή και ενηλικιωμένα.
 
αν ειναι νεαρο το πουλι οσο να 'ναι εξεικοιωνεται ποιο ευκολα αλλα παιζει συμαντικο ρολο ο χαρακτιρας του πουλιου.
δες και εδω 2 αρθρα σε σχεση με την εκπαιδευση.
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
https://community.petbirds.gr/threads/Μερικές-ερωτήσεις-για-το-νέο-peach-faced-lovebird-μου.7646/
το δευτερο περιεχει πολλα λινκ δες τα. 😉
 
Σκοπεύω να αγοράσω Lovebird (σας έχω πριξει έ?) και ξέρω ότι για να εξημεροθούν τα ακουμπάς στο στήθος σου και τα χαιδεύεις αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό δουλεύει μόνο σε νεαρά πουλιά ή και ενηλικιωμένα.

Εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο😕
 
may-queen88 αν το πουλάκι δεν είναι εξημερωμένο δεν θα κάτσει να το ακουμπήσεις στο στήθος, θα φτερουγίζει από εδώ κι από εκεί και θα σου δαγκώνει τα δάχτυλα. Θα πρέπει πρώτα να εξημερωθεί όσο θα είναι στο κλουβί του, να φτάσει σε σημείο δηλαδή να μη σε φοβάται, να σε πλησιάζει, να τρώει απ' το χέρι σου κλπ και μόνον τότε -κατ' εμέ- θα είναι ώρα να το βγάλεις απ' το κλουβί, να το ακουμπάς, να το χαϊδεύεις και να παίζεται μαζί.

Θέλει αρκετή προσπάθεια, υπομονή κι επιμονή για να εξημερώσεις ένα πουλάκι. Και θέλει χρόνο για να πετύχεις το σκοπό σου... είτε λίγες μέρες είτε μερικές βδομάδες ή και ολόκληρους μήνες πιθανόν. Εξαρτάται απ' το πουλί και την συμπεριφορά σου προς αυτό για το πόσο χρονικό διάστημα θα σου πάρει.

Θα πρέπει να του αφιερώνεις αρκετό χρόνο, να ασχολείσαι μαζί του, να του μιλάς ήρεμα και να του δίνεις τροφές με το χέρι σου. Εννοείται πως δεν πρέπει να κάνεις απότομες και γρήγορες κινήσεις κι ότι δεν πρέπει να κάνεις ο,τιδήποτε που μπορεί να το φοβίσει και κατά συνέπεια να το απομακρύνει από εσένα.

Καλή επιτυχία!
 
Back
Top