Γενικά Εξημερώνονται τα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Παντα ειχα η την απορια αν μπορουν να εξημερωθουν τα καναρίνια( οπως τα παπαγαλακια). Μοιαζουν τοσο ευαισθητα και ευθραυστα (σε αντιθεση με τα παπαγαλακια) που παντοτε φοβομουν να τα πιασω στα χερια μου, παρα μονο αν υπήρχε μεγαλη αναγκη. Μπορει να εξημερωθει ενα καναρίνι, και αν ναι ποια είναι η καταλληλη ηλικια για να ξεκινησει; (Αυστηρη προυποθεση οτι δεν θα υπάρχει γατα στο σπίτι!:D )
 
Εξημερώνονται! Θέλει πολύ υπομονή όμως και χρόνο αν τον έχεις και δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τον κόπο. Πάντως υπάρχει και ένα e-book που το έγραψε ένας αυστραλός εκτροφέας -πολύ ακριβό, για το περιεχόμενο του...όχι για την τιμή του! 10 ευρώ περίπου-. Απλά 3 φορές τουλάχιστον την μέρα βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί αφήνοντας μόνο ένα στήριγμα, για περίπου 10-15 λεπτά (με παρατεταμένο ένα δάχτυλο) μέχρι το πουλάκι να συνηθίσει να κάθεται σε αυτό. Προυπόθεση απαραίτητη το καναρίνι που εκπαιδεύεις να μην το πιάσεις για κανένα λόγο με την παλάμη σου, ούτε κατά την διάρκεια αλλά ούτε και μετά. Τότε επειδή φοβάται ξαναγυρνά στην αρχική συμπεριφορά...
Αυτό βασικά είναι το ρεζουμέ του βιβλίου εκπαίδευσης καναρινιών.
 
Απο μικρο παιδι είχα παντοτε παπαγαλακια και οι πιο ευχαριστες στιγμες της ημερας ήταν όταν τα εβγαζα απο το κλουβι και εκεινα περπαταγαν απο την μια ακρη του χεριου μου ως την αλλη, εμπλεκαν μεσα στα μαλλια μου, μοιραζομασταν το ιδιο φρουτο και στο τελος εμπαιναν μονα του παλι μεσα στο κλουβι τους.
Οταν μεγαλωσα και απεκτησα το πρωτο μου καναρινι διαπιστωσα οτι δεν ηταν το ίδιο ήρεμο. Φτερουγιζε τρομαγμενο μεσα στο κλουβι καθε φορα που εβαζα το χερι μου, τοσο που νομιζα οτι θα εσπαγαν τα φτερα του. Ετσι δεν δοκιμασα ποτε να συνεχισω την εξημερωση. Ειδα όμως φωτογραφιες σε αλλα σαιτ με καναρινια που καθονται μπροστα στον Η/Υ, που φτερουγιζουν μες το σπιτι, οπως καλη ώρα στς φωτογραφιες που εστειλες. (... Και Ζηλεψα! Θυμηθηκα τα παιδικα μου χρόνια! ) Πως ειναι δυνατον να μην ερθει η παλαμη μου σε επαφη με το καναρινι αν θα ηθελα να το βγαλω απο το κλουβι; Ελαφρως ακατόρθωτο μου φαινεται... Μαλλον ειναι καλύτερα να μην παρεμβαινω στην φυση. Εκεινη ξερει καλυτερα. Αν ηθελε τα καναρίνια εξημερωμενα θα τα ειχε φτιαξει καπως αλλιως. Ευχαριστω παντως για την απαντηση.:)
 
Το καναρινάκι(Ιζαμπέλλα) που έχω, απο τις πρώτες μέρες που το πήρα άρχισε να παίζει, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και τεχνική!
Μέσα στις πρώτες εβδομάδες εγινε τόσο ήμερο που βγαινει από το κλουβί, κάνει βόλτα στο σπίτι, κάθεται στο κεφάλι μου η στο χέρι μου,του λέω "κρύψου"και κρύβεται μέσα στη χούφτα μου, η "έλα να ζεσταθείς"και ανεβαινει στο χέρι μου να τον πάω στο καλοριφέρ να ζεσταθεί
Οταν κάθουμε μακριά του και δεν τον παίζω αρχίζει να φωνάζει, αν τον αγνοήσω βγαίνει απο τον κλουβί του και έρχεται κάνει κούκλους από πάνω μου και μετά κάθεται δίπλα μου όπου τον βολεύει.
Οταν κάθεται στον ώμο μου και δεν ασχολούμε μαζί του μου τραβάει τα μαλλιά με το ράμφος του.
Βέβαια η κοπέλα που το αγόρασε μου είπε οτι είναι σπάνιο να βρίσκεις τόσο ήμερα και καλόβολα πουλάκια!
 
Ενας σίγουρος τρόπος είναι να τα μεγαλώσεις απο μικρά, τότε σε συνηθίζουν σίγουρα. Θελει όμως αρκετή υπομονή, να τα ταίζεις με το χέρι καθε μέρα κλπ...

Αν είναι μεγάλα και έχουν κακομεταχειριστεί(petshop κλπ.) συνήθως δεν εξημερώνονται με τπτα! Τα δικά μου όσο και να τα δοκίμασα δεν κατάφερα πολλά, μόνο να κάτσει στο δαχτυλό μου για λίγο. Τα αγόρασα ενός χρόνου που είναι μεγάλα για καναρίνια.

Μετά ήρθαν τα παπαγαλάκια που είναι πολύ πιο έυκολα και τα άφησα λίγο. Τώρα σκέφτομαι να ξαναρχίσω :)
 
Πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος να εξημερώσεις ένα καναρινί είναι να το ταΐζεις από μικρό.
 

Συνημμένα

  • DSC00166.webp
    DSC00166.webp
    16,9 KB · Προβολές: 313
Ναι τα καναρίνια εξημερώνονται και όπως λέει και ο Μήτσος ο σίγουρος τρόπος είναι από μικρά. Τα παίρνεις από την φώλια λίγες μέρες πριν κατεβούν μόνα τους και τα ταΐζεις με την βοήθεια συρινγας 4-5 φορές την ημέρα ανάλογα. Θέλει προσοχή γιατί μπορεί το πούλι να τρομάξει και να μην δεχτή την τροφή όποτε θα ψοφήσει. αποφασιστικότητα και ηρεμία μέχρι να μάθει να τρώει από το χέρι σας και μόλις πεινάσει σίγουρα δεν θα αντισταθεί, μετά συμπεριφέρεται σαν τα μωρά οταν θέλει να φάει φωνάζει και μόλις το ταΐσουμε κοιμάται και σταματάει της φωνές, επίσης προσοχή στον χωρό πρέπει να είναι ζεστός. Αυτό διαρκή μέχρι να μπορεί να φάει μόνος του ωμός κατά την διάρκεια του ταΐσματος αρχίζει και η εκπαίδευση του, μάθετε του να κάθετε στο δάχτυλο σας η στον ωμό σας, να δέχεται χωρίς φόβο να το κρατήσετε στο χέρι σας.
Προσοχή τα πουλιά έχουν διαφορετικούς χαρακτήρες αλλά δένονται περισσότερο και αλλά όχι.
Είναι απλή διαδικασία μόνο που πρέπει να είστε αρκετά ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ σαν μαμά! 😛
 

Συνημμένα

  • 1glo (1).webp
    1glo (1).webp
    10,3 KB · Προβολές: 360
Νομιζω πως εχετε δικαιο τελικα. Η θεωρια σας επιβεβαιωνεται απο καποια πράγματα που διαβασα πρόσφατα σε βιβλιο Εξελικτικης Ψυχολογιας( για ανθρωπους). Συγκεκριμενα το κειμενο που διαβασα αναφερετε στο φαινομενο της προσκόλλησης του νεογεννητου ζώου σε μια κοντινη κινουμενη μορφη που λέγεται αποτυπωση( imprinting). Διαφοροι ερευνητες, μεταξυ των οποιων ο Konrad Lorenz, με διαφορα πειραματα( που ειναι λίγο δύσκολο να αναφερω)διαπιστωσε οτι τα νεογεννητα ζωα προσκολουνται σε μια κινουμενη μορφη που θα τυχει να βρεθει κοντα τους την στιγμη της εκκολαψης.

Ισως εν μερει το γεγονος του ταισματος που αναφερετε, να αποτελει σημαντικο παραγοντα στην εξημερωση του πουλιου μιας και η αμεση ανταποκριση στις αναγκες του την στιγμη που το χρειαζεται, οδηγει στην δημιουργια της ασφαλους προσκόλλησης"Εξημερωσης🙄
 
  • Like
Αντιδράσεις: chit21
Όντως καλύπτεις μια ανάγκη επιβίωσης άμεσα όποτε « δένεται » καθώς εξαρτάτε από σένα. Το περίεργο είναι ότι μου έχει τύχει να ταΐσω καναρίνι να το εκπαιδεύσω και μόλις έμαθε να τρέφεται μόνο του αγρίεψε με αποτέλεσμα να φοβάται περισσότερο από ότι τα υπόλοιπα.
 
hellooooo
ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΕΔΩΣΕ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΑ ΚΑΡΔΕΡΙΝΟΚΑΝΑΡΟ
ΕΚΕΙΝΗ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΛΕΓΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥΣ . ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΜΟΥΛΟΣ ΚΑΝΕΙ ΒΟΛΤΕΣ ΧΗΜΑ ΣΤΟ ΚΥΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΕΤΕ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΚΤΛ
 
Η εξημέρωση δεν βασίζεται στην επιβράβευση αλλά στην προσφορά της τροφής, έτσι ώστε το καναρίνι να εξαρτάται από τον άνθρωπο
 
όπως και με το πειραμα που έκανε ο παυλώφ με τα σκυλια και αφορούσε στη σχέση εξάρτηση-ένστικτο,😱
 
Βρήκα τρία ωραία διαδοχικά βίντεο που αποδεικνύουν περίτρανα πόσο εφικτή είναι η εξημέρωση😉


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top