Ασθένειες Εξογκωμα-πρηξημο στις πατουσες καναρινιου

Simetra

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουλ 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Βούλα
Γεια σας! Το καναρινι μου εχει βγαλει στις πατουσες του κατι σαν εξογκωμα και το καημενο δυσκολευεται να σταθει στα ποδια του. Δοκιμασα tabernil και epithol αλλα τιποτα. Ξερει κανεις τι μπορει να εχει;
 
Simetra αν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία, θα βοηθούσε πολύ να καταλάβουν όσοι γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται:)
 
γεια σου αν αυτα το εξογκωμα ειναι ασπρο ισως να ειναι η ασθενεια ποδαργα, αν ειναι αυτο παρε απο το φαρμακειο την αλοιφη terramysin και βαλε του 1 φορα στης καθε 5 μερες μεχρι να γινει καλα
 
Aν το πουλακι το εχεις σε εξωτερικο χωρο ενα μεγαλο προβλημα ειναι τα κουνουπια που τα τσιμπιματα τους μπορει να προκαλεσουν αυτα τα εξογκωματα στα ποδαρακια τους. Το ιδιο προβλημα εχω και εγω και η θεραπεια που κανω ειναι betadine και fucidin.
 
Μπορεί φίλε να είναι πολλά πράγματα! Πιθανόν αν συνεχίσεις να του δίνεις ότι να είναι χωρίς να είναι η κατάλληλη θεραπεία να χάσεις το πουλάκι απο τα φάρμακα. Δίνουμε πιθανές αντιβιώσεις μόνο στα τελικά στάδια των μολύνσεων-ιώσεων(όταν απο την κλινική εικόνα βλέπουμε το πουλί να πεθαίνει). Ανέβασε οπωσδήποτε φωτογραφία να σου πω την γνώμη μου.
Νίκος Νιανιόπουλος
ΑΛ 114
 
το εξογκωμα στις πατουσες του βασικα μοιαζει σαν εσωτερικο σπυρακι και στο σημειο αυτο τα ποδια του ειναι πιο κοκκινα.Φαινεται καποιες στιγμες οτι στο σημειο αυτο της πατουσας που εχει αυτο το "εσωτερικο σπυρακι" το δερμα κανει σαν μια κρουστα που ελαφρως κιτρινιζει...χτες τελειωσε την αντιβιωση (Baytril)που μου ειχε πει ο κτηνιατρος αλλα τα ποδια τπυ ειναι ακομα το ιδιο. Ποναει το καημενο και του εχω φτιαξει σε καποια σημεια του κλουβιου κατι σαν στρωματακι για να μην ποναει τοσο και παει εκει και καθεται πολλες ωρες... Το προβλημα αυτο το εχει εντονα την τελευταια εβδομαδα αλλα πρωτοεμφανιστικε πριν 4 περιπου μηνες...
 
Λυπάμαι αλλά απο το ιντερνετ λίγα μπορώ να σου πω με σιγουριά. Πιθανολογώ επικίνδυνα γιατί πρόκειται για μία ζωούλα, μάλλον είναι απόστημα ή εμπύημα, που μπορεί να οδηγήσει μέχρι και σε αρθρίτιδα. Δίνουμε αντιβίωση ή σουλφοναμίδες μαζί με βιταμίνη Κ από 5-10 ημέρες.
Το πρόβλημα στις παθήσεις των ποδιών είναι ότι μολύνονται πιο εύκολα. Θέλει καθαριότητα, προσοχή και προσευχή να μην είναι κάποιος ιός πιό σοβαρός.
Να το ξαναπάς στον κτηνίατρο και να σου δώσει και βιταμίνες γιατί η αντιβίωση θα καταστρέψει την εντερική ισορροπία.
Νίκος Νιανιόπουλος
ΑΛ 114
 
το εξογκωμα στις πατουσες του βασικα μοιαζει σαν εσωτερικο σπυρακι και στο σημειο αυτο τα ποδια του ειναι πιο κοκκινα.Φαινεται καποιες στιγμες οτι στο σημειο αυτο της πατουσας που εχει αυτο το "εσωτερικο σπυρακι" το δερμα κανει σαν μια κρουστα που ελαφρως κιτρινιζει...χτες τελειωσε την αντιβιωση (Baytril)που μου ειχε πει ο κτηνιατρος αλλα τα ποδια τπυ ειναι ακομα το ιδιο. Ποναει το καημενο και του εχω φτιαξει σε καποια σημεια του κλουβιου κατι σαν στρωματακι για να μην ποναει τοσο και παει εκει και καθεται πολλες ωρες... Το προβλημα αυτο το εχει εντονα την τελευταια εβδομαδα αλλα πρωτοεμφανιστικε πριν 4 περιπου μηνες...
-Η γνώμη μου είναι οτι αφού τελείωσε η αντιβίωση, που του έδωσε ο γιατρός,
πρέπει να ξαναδεί το πουλάκι για να δεί την πρόοδο ή όχι που σημειώθηκε.
Αυτή είναι η σωστή σειρά των πραγμάτων.
Μια περιπέτεια που βασανίζει το πουλάκι τόσους μήνες, δεν θα λυθεί
απο το φόρουμ που δεν έχει καμμιά οπτική επαφή με το πουλί, αλλά απο τον
γιατρό που ξέρει τί έχει. Αν έχεις αμφιβολίες για την διάγνωσή του ή την θεραπεία που προτείνει
μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση πάνω σ'αυτό,
αφού πρώτα μας ενημερώσεις για το, τί σου είπε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τωρα που τελειωσε την αντιβιοση του δινω στο νερο βιταμινες και του βαζω κρεμα tabernil και τωρα ειναι καπως καλυτερα ειναι τα ποδια του. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι εχει δερματιτιδα και οτι οι παθησεις των ποδιων στα καναρινια δεν θεραπευονται ευκολα.
 
Λ
Να το ξαναπάς στον κτηνίατρο και να σου δώσει και βιταμίνες γιατί η αντιβίωση θα καταστρέψει την εντερική ισορροπία.
Νίκος Νιανιόπουλος
ΑΛ 114
Συμφωνώ με τον Νίκο και συμπληρωματικά η χρήση προβιοτικών θα βοηθούσε
 
Back
Top