Ασθένειες Εξογκώματα πάνω και κάτω από το μάτι κανάρας

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
καλησπερα φιλοι μου, γραφω μετα απο καιρο καθως τα προβληματα φτασανε για αλλη μια φορα. Εχω μια καναρα gloster η οποια τρεφεται κανονικα πινει νερο κανει μπανιο ειναι γενικα ζωηρη, αλλα δεν μου αρεσουν οι κουτσουλιες της και ετσι ανεβαζω μια φοτο για να μου πειτε την γνωμη σας.
0.webp
Τον τελευταιο καιρο της δινω μονο σπορια και που και που λιγο αυγο η λιγη αυγοτροφη διοτι ειναι καλοκαιρι και δεν θελω να την παχυνω και να διατηρηθει οσο γινεται μια χαρα για τον επομενο μηνα του καλοκαιριου.
Απο την αλλη, μια αλλη καναρα εχει προβλημα με το ματι της καθως τις 4-5 τελευταιες μερες εχει βγαλει κατι εξογκωματα πανω και κατω απο το ματι της. Η καναρα αυτη ειναι ζωηρη κελαηδαει πινει και τρωει κανονικα. Την κανω μια θεραπεια με το flagyl 500(οπως διαβασα αλλα παρομοια αρθρα με το ιδιο προβλημα)της καθαριζω περιμετρικα το ματι της με χαμομηλι(οπως διαβασα σε αλλο αρθρο) και της βαζω και μια αλοιφη tobradex(οπως διαβασα σε αλλη συζητηση). Και σημερα ποφασισα να ανεβασω φωτογραφιες μηπως μπορειτε να βοηθησετε εκ των προτερων.. Τα καναρινακια μου ζουνε απο το πρωι μεχρι την δυση του ηλιου κατω απο μια μουρια στο σπιτι μου και το βραδυ τα παιρνω στη βεραντα και τα σκεπαζω με σεντονι. (εχουμε κουνουπια εννοειτε).
01.webp
02.webp
03.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι πρόβλημα θεωρείς ότι μπορεί να έχει, σύμφωνα με όσα διάβασες, και της κάνεις τη συγκεκριμένη θεραπεία; Αναφερομαι στο πουλάκι με το πρόβλημα στο μάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι την θεραπεια την κανω. Νομιζω οτι εχει ξηρη ευλογια, η οποια εχει προκληθει απο καποιο κουνουπι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν πρόκειται για ευλογιά θα πρέπει τα πουλάκια να μην βρίσκονται στον ίδιο χώρο για να μην κολλήσει και το άλλο. Σχετικά με τις κουτσουλιες αν και δεν γνωρίζω πολλά, θυμάμαι ότι είχα ένα ζεμπρακι που έκανε ακριβώς ίδιες και είχε κοκκιδια. Μια χαρά διάθεση είχε και δεν φαινόταν άρρωστο. Ευτυχώς πρόσεξα εγκαίρως τις κουτσουλιες και το πήγα στον πτηνιατρο και είχε πει ότι όταν έχουν αυτό το χρώμα 90% πρόκειται για κοκκιδια. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να επισκεφτείς κάποιον πτηνιατρο;
 
οχι διοτι εδω στην καρδιτσα δεν νομιζω να υπαρχει καποιος πτηνιατρος. Την καναρα με το προβλημα στο ματι την εχω σε καραντινα, οσο για τις κουτσουλιες θα το ψαξω λιγο παραπανω το θεμα και εγω. Σε ευχαριστω οπως και να χει
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
της δινω μονο σπορια και που και που λιγο αυγο η λιγη αυγοτροφη
Και με αυτή τη διατροφή οι κουτσουλιές της όλες είναι σαν αυτή της φωτογραφίας;
Την κανω μια θεραπεια με το flagyl 500
Γιατί με αυτό το φάρμακο;
Πως βγήκε το συμπέρασμα οτι χρειάζεται αυτή η θεραπεία;
 
Στην θέση σου θα έπαιρνα τηλ. σε ένα διαγνωστικό κέντρο για να μου πούνε τι δείγματα χρειάζονται και πως να τα στείλω, Μόνο έτσι θα μάθεις τι πραγματικά έχουνε τα πουλάκια σου και μην συνεχίζεις να δεινής τόσο δυνατά φάρμακα χωρίς να γνωρίζεις τι έχουν, 10 ευρώ το δείγμα μαζί με το αντιβιογραμμα και της οδηγίες θεραπείας πλήρωσα εγώ στην κ. Δραμπιδου.
 
Και με αυτή τη διατροφή οι κουτσουλιές της όλες είναι σαν αυτή της φωτογραφίας;

Γιατί με αυτό το φάρμακο;
Πως βγήκε το συμπέρασμα οτι χρειάζεται αυτή η θεραπεία;
δινω αυτο το φαρμακο διοτι το ειχα διαβασει σε μια παλιοτερη συζητηση καποιου που ειχε το ιδιο προβλημα με ενα καναρινι του.
 
Κοκκιδια σε καναρινι δεν ειναι μια συνιθισμενη κατασταση, εχεις αλλα ιθαγενη στο χωρο;
 
Το flaggyl με τα όσα ξέρω δίνεται για την τριχομονάδα όπως φαίνεται και στο άρθρο του petbirds https://community.petbirds.gr/threads/Η-Τριχομονάδωση-των-πτηνών.17698/
Είναι όμως τριχομονάδα;
Αν για παράδειγμα είναι ορνίθωση τι κάνουμε;
Έχεις διαβάσει τις παρενέργειες του flaggyl?
Αν όχι... Διάβασέ τες εδώ
 
Και εγώ έτσι ξέρω Γιαννη για το flagyl οτι ειναι για την τριχομοναδα και μέτα δίνουν trichomonex για να ολοκληρωθεί η θεραπεία.

Κοκκιδια σε καναρινι δεν ειναι μια συνιθισμενη κατασταση, εχεις αλλα ιθαγενη στο χωρο;
Τα πουλιά ζούνε κατά την διάρκεια τής ημέρας κάτω από μία μουριά όποτε μπορούν να κολλήσουν οτιδήποτε απο όσα πουλια έρχονται στην μουριά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα πουλιά ζούνε κατά την διάρκεια τής ημέρας κάτω από μία μουριά όποτε μπορούν να κολλήσουν οτιδήποτε απο όσα πουλια έρχονται στην μουριά.
Αφού γνωρίζεις τον κίνδυνο γιατί δεν τους αλλάζεις μέρος ή έστω να πάρεις μέτρα ώστε να μην κολλήσουν κάτι από τα πουλιά που έρχονται στη μουριά;
 
Ζιζι μπερδευτικες δεν είναι δικά μου τα πούλια :) εγώ απάντησα στον φίλο παραπάνω για το πώς θα μπορουσαν να κολλήσουν κοκκιδια 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχεις δίκιο
Διάβαζα το σχόλιο με τις δύο καρδερινες και μετά κατευθείαν το κείμενο που επισύναψα. Όλα τα ενδιάμεσα τώρα τα είδα για πρώτη φορά :D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top