Ασθένειες Εξογκώματα στο πέλμα καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

roti

PB Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Κασσανδρεία
εδώ και κάποιο διάστημα παρατήρησα ότι μια από τις καρδερίνες μου στεκόταν με την κοιλιά στο κλαδάκι. Φοβήθηκα για κάποιο εντερικό πρόβλημα. Ωστόσο οι μέρες περνούσαν, το πουλάκι λαλίστατο, κανένα πρόβλημα. Λόγω του ότι μετακινείται γρήγορα όταν είμαι κοντά, δεν πρόσεξα το ποδαράκι της. Σήμερα διαπίστωσα ότι το ένα από τα δυο πόδια της έχει το πρόβλημα που φαίνεται στις φωτο.. Δε είναι κάτι που ξεκολλάει, φαίνεται ως μέρος του σώματος της. Είναι φενερό ότι ενοχλεί το πουλάκι από το τρόπο που στέκεται, αναπηδά όταν προσγειώνεται, ενώ φαίνεται ότι προσπαθεί με το ράμφος να απαλαγεί...
Τα φώτα σας αγαπητοί συνχομπίστες παρακαλώ...
ευχαριστώ

το πουλάκι μου το έκανε δώρο φίλος, το έχω στο κλουβί εδώ και πέντε μήνες.
Είναι καρδερίνα αρσενική
έχει συρμάτινο πλέγμα στο πάτωμα.
Οι πατήθρες είναι πλαστικές.
Τρώει, πίνει και κελαϋδάει κανονικά
καθαρίζω το κλουβί σχολαστικά μια φορά τη βδομάδα, αλλάζω την εφημερίδα του πατώματος κάθε τρεις μέρες.
δεν έχω σουπιοκόκαλο στου κλουβί
Ταΐζω σπόρους για αγριοπούλια, αυγό, μήλο.
Έχω μπανιέρα, δεν είδα το πουλάκι κάποια φορά να κάνει μπάνιο.
 

Συνημμένα

  • IMG_1597.webp
    IMG_1597.webp
    12,3 KB · Προβολές: 225
  • IMG_1596.webp
    IMG_1596.webp
    19,4 KB · Προβολές: 209
  • IMG_1599.webp
    IMG_1599.webp
    12,9 KB · Προβολές: 178
  • IMG_1601.webp
    IMG_1601.webp
    13,2 KB · Προβολές: 212
Καλημέρα, χρόνια πολλά!
Δεν ξέρω αν είναι κάτι άλλο, περίμενε τα παιδιά που ξέρουν τις ιδιαιτερότητες της καρδερίνας, αλλά εμένα μου μοιάζουν για πολύ προχωρημένα ακάρεα που έχουν δημιουργήσει και πρήξιμο στο καλάμι του ποδιού.
Σήμερα μπορείς να κάνεις μια ελαφρά επάλειψη και ελαφρύ μασάζ με μικρή ποσότητα βαζελίνης, προσέχοντας να μην λερώσεις τα φτερά του πουλιού και αύριο φρόντισε να βρεις Epithol - Bogena Beaphar
Πριν την επάλειψη, μπορείς να μαλακώσεις λίγο το ποδαράκι σε χλιαρό νερό με λίγες σταγόνες ξυδιού ή μηλόξυδου.
Περαστικά του και περίμενε και άλλες γνώμες.
 
Λοιπόν παιδιά, ξεκίνησα μια καλή απολύμανση κλουβιού με καυτό νερό και χλωρίνη. Το epithol δεν το βρήκα, παρήγγειλα, είπε δύσκολο να το βρει... εδώ και δύο μέρες το πρωί βάζω τα ποδαράκια της για ένα λεπτό μέσα σε ιώδιο με τρόπο που καλύπτονται πλήρως. Το βράδυ κάνω μασάζ με βαζελίνη καθαρή..
ΕΡΩΤΗΣΗ: Για πόσο διάστημα;
 
Μήπως είναι ''ποδάγρα''; Σε 2 δικά μου καναρινάκια εμφανίστηκαν στα πόδια τους κάτι παρόμοιο και αμέσως το καταπολέμησα με μία αλοιφή από το pet shop συγκεκριμένα για ποδάγρα. Σε 1 εβδομάδα είχαν εξαφανιστεί.
 
Βλέπω ότι υποχωρεί το πρόβλημα.. Πάει καλά.σήμερα βρήκα στη Θεσαλονίκη και αλοιφή Epithol και ξεκίνησα. Το πρωί βουτάω ολόκληρα τα πόδια σε ιώδιο για ένα λεπτό περίπου, το βράδυ αντί για βαζελίνη βάζω Epithol
Παιδιά ευχαριστώ για τη συμπαράσταση..
 
Βλέπω ότι υποχωρεί το πρόβλημα.. Πάει καλά.σήμερα βρήκα στη Θεσαλονίκη και αλοιφή Epithol και ξεκίνησα. Το πρωί βουτάω ολόκληρα τα πόδια σε ιώδιο για ένα λεπτό περίπου, το βράδυ αντί για βαζελίνη βάζω Epithol
Παιδιά ευχαριστώ για τη συμπαράσταση..
Στα μέσα της άλλη εβδομάδας θα είναι παρελθόν τα ακάρεα... και σε 10 μέρες το πολύ θα σφύζουν από υγεία τα πόδια του.
 
Γιάννη να είστε καλά. Είναι η καλύτερη καρδερίνα μου...Χαίρομαι που υποχωρεί.. Αν ανέβεις Κασσάνδρα Χαλκιδικής θα έρθεις να με βρεις, να δεις και τα πουλιά...
 
Γιάννη να είστε καλά. Είναι η καλύτερη καρδερίνα μου...Χαίρομαι που υποχωρεί.. Αν ανέβεις Κασσάνδρα Χαλκιδικής θα έρθεις να με βρεις, να δεις και τα πουλιά...
Με μεγάλη ευχαρίστηση... ίσως το καλοκαίρι με τις διακοπές μας...
 
  • Like
Αντιδράσεις: roti
Back
Top