Φροντίδα Εξοικείωση Lovebirds

ΘΕΜΗΣ

PB Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
348
Πόλη
Ξάνθη
εχω 2 Lovebirds τα οποια με φοβουντε λιγο... Οχι υπερβολικα αλλα το βλεπω στα ματια τους... υπαρχει περιτπωση να με συνηθισουν η εστω να μη με φοβουντε και να μπορω να τα βγαζω εξω χωρις να με φοβουνται...



και αν ναι πως μπορω να το πετυχω αυτο
 
και εγω οταν το πηρα αυτη την απορια ειχα... με το καιρο θα στρωσει... αν ασχολησε μαζι του κανεις ηρεμες κινησεις κτλ θα σε συνηθισει. Υπομονη πρεπει να κανουμε φιλε μου, εχει πολλα ποστ εδω μεσα βρες τα και διαβασε..
 
Απο προσωπικη εμπειρια(εχω και εγω 2 λαβ εδω και 10 μηνες)ακομη με φοβουνται, ειναι δυσκολο να εκπαιδευσεις δυο πουλια οταν ειναι μαζι, ενηλικα και μη εξημερωμενα.Αν ηταν ενα θα ηταν πιο ευκολο! Οταν ειναι δυο μαζι εχουν παρεουλα και δε σε εχουν τοσο αναγκη!
 
Πες μας λίγα πράγματα για τα πουλιά... Πόσο χρονών είναι, πόσο καιρό τα έχεις κλπ.

και αν ναι πως μπορω να το πετυχω αυτο

Φυσικά και μπορείς να το πετύχεις, αλλά θα πρέπει να ασχοληθείς και να "κοπιάσεις" περισσότερο γιατί είναι δύο πουλιά. Αν ήταν ένα θα μπορούσες να το εξημερώσεις πιο εύκολα γιατί θα είχε μόνο εσένα για παρέα και ταίρι.

Την εξημέρωση θα την επιτύχεις αν βάλεις το κλουβί στον χώρο όπου περνάς τις περισσότερες ώρες σου, με το να ασχολείσαι μαζί τους, να τους μιλάς ήρεμα, να μην κάνεις απότομες και γρήγορες κινήσεις όταν βρίσκεσαι κοντά στον χώρο τους και να τους δίνεις λιχουδιές με το χέρι σου (το χέρι σου θα το έχεις στην αρχή έξω απ' το κλουβί και όταν δεις ότι έρχονται να πάρουν την τροφή χωρίς κανένα δισταγμό μπορείς να βάζεις το χέρι σου εντός κλουβιού για να τους δώσεις τη τροφή). Μπορεί να μην δεις άμεσα αποτελέσματα, αλλά αυτό μην σε επηρεάσει. Η εξημέρωση απαιτεί χρόνο!
 
τον μιτσο τον εχω απο 2 μηνων... Τωρα ειναι περιπου 10 μηνων και παλια οταν ηταν μονος του με ηθελε αλλα τωρα με τιποτα... η πιτσα ειναι 1μιση χρωνων... κοιταξτε δεν θελω να ειναι τοσο εξηκιομενα απλα θελω να μη με φοβουντε... Οταν ειναι στο κλουβι ειναι μια χαρα αλλα αν τα βγαλω χτυπαει παντου η πιτσα ετσι αναγακζωμαι να τη βαλω μεσα και στρεσαρεται... και ετσι δεν θα την ξαναβγαλω εξω μεχρι νεα με συνηθισει λιγο..
 
Ε, λογικό είναι αφού το ταίρι του τώρα είναι η πίτσα. :D Κάνε αυτά που σου είπα παραπάνω και θα δεις αποτέλεσμα, μπορεί όχι άμεσα γι' αυτό μην απογοητευτείς. Όταν θα σε συνηθίσουν και δεν θα σε φοβούνται όταν θα πλησιαζεις το κλουβί να αρχίσεις να βάζεις το χέρι σου στο κλουβί, ώστε να το συνηθίσουν και να μην το βλέπουν σαν απειλή. Στην αρχή να τους δίνεις τροφές με το χέρι σου κι εν καιρώ, αφού δεις ότι έχουν εξοικειωθεί και δεν φοβούνται, μπορείς να επιχειρήσεις να τα ακουμπήσεις, να τα χαϊδέψεις κλπ. και ύστερα να τα βγάλεις απ' το κλουβί. Μην τα πιέσεις όμως, πήγαινε με τον ρυθμό τους. Καλή επιτυχία!
 
eyευχαριστω πολυ... Ο μιτσς παιρνει λυχουδιες οταν εχω το χερι μου εξω πο το κουβι αλλα η πιτσα φευγει μακρια... Πολυ δυσκολο αλλα θελω να τα καταφερω...
 
Το αν θα φάνε απ' το χέρι σου εξαρτάται απ' τα πουλιά και μόνο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις υπομονή... κι όταν τους προσφέρεις την λιχουδιά να μένεις ακίνητος, να μην κουνιέσαι και να μην κάνεις απότομες κινήσεις, για να μην φοβηθούν. 😉
 
Back
Top