Φροντίδα Εξωτερικά ή εσωτερικά τα κλουβιά με τα καναρίνια

Maria Tito

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2018
Μηνύματα
154
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπερα σας! 🙂

Θελω την γνωμη σας για την θεση των κλουβιων (εσωτερικα η' εξωτερικα) κι αναρωτιεμαι αν αυτο που σκεφτηκα, θα ειναι αγχωτικο για τα καναρινια μου (οταν τα παρω για το σπιτι).
Σε πρωτη φαση, το μπαλκονι μας προκειται να γινει μια ευρυχωρη τετραγωνη βεραντα, αφου σπαμε μερος απο τοιχο στο σαλονι.
Αρχικα λοιπον σκεφτηκα να φτιαξει ο ξυλουργος αντρας μου, μια κομψη κατασκευη για τα δυο κλουβια, εξωτερικα στην βεραντα, με την αντιστοιχη προστασια με σιτα για τα κουνουπια κλπ.
Σκεφτηκα ομως, μηπως να προσαρμωσουμε (με μια ομορφη κατασκευη) τα κλουβια εσωτερικα στο σαλονι (θα ειναι και πιο πρακτικη η φροντιδα τους, ειδικα τον χειμωνα) μπροστα στο παραθυρο της βεραντας (θα βλεπουν εξω πρασινο και ουρανο).
Εμεις ομως καθομαστε μεχρι πολυ αργα στο σαλονι με (χαμηλο) φως, τηλεοραση για ταινιες κλπ.
Τα πουλακια φυσικα, μετα την δυση του ηλιου, κουρνιαζουν, φουφουλωνουν και λιγο αργοτερα κοιμουνται.
Αραγε, αν προσαρμοσουμε ενα ρολερ η' συρωμενο παντζουρι και συρωμενο τζαμι για να 'απομονωθουν' χωρις να τα ενοχλουμε, ειναι οκ?
Μηπως το καθημερινο 'ανοιξε-κλεισε' θα τα αγχωνει η θα το συνηθισουν;
Τελικα, εξω στην βεραντα η' μεσα στο σαλονι, αλλα με την δυνατοτητα οπτικης και ακουστικης απομωνωσης;

Επισης, αν τα βαλω στην συγκεκριμενη θεση στο σαλονι, τα καναρινια θα ειναι ορατα απο παντου (κουζινα, χωλ, σαλονι).
Αυτο θα τα αγχωνει καθως θα τα κοιταμε και θα τους μιλαμε εστω κι απο αποσταση, η' θελουν την υσηχια τους καπου διακριτικα χωρις πολλα πολλα (πχ στην βεραντα);
 
Και οι εξωτερικές και οι εσωτερικές εκτροφές έχουν τα συν και τα πλην τους...
Είναι μια μεγάλη ατέλειωτη συζήτηση...
Είμαι σίγουρος από τα γραφόμενα σου για την τέλεια φροντίδα τους ότι και αν αποφασίσεις...
Πάρε την όποια απόφαση σου και μεις εδώ είμαστε για ότι και αν προκύψει...
Ειδικά με το κλίμα της Κρήτης (καταγωγή από την μητέρα μου) μην σε απασχολεί πολύ πολύ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελικα, εξω στην βεραντα η' μεσα στο σαλονι, αλλα με την δυνατοτητα οπτικης και ακουστικης απομωνωσης;
Πιστεύω πως η βεράντα είναι η καλύτερη λύση ειδικά όταν συνοδεύεται από την σωστή προστασία από ρεύματα και αρπακτικά.
Στο σαλόνι δεν θα πετύχεις ποτέ τέλεια απομόνωση οπτική και ακουστική.
Στην βεράντα θα μπορούν θα ακολουθούν τον ημερήσιο κύκλο ανατολής - δύσης χωρίς παρεκτροπές.
 
Από τη στιγμή που τα πουλιά σε εσωτερικό χώρο δεν θα έχουν τις συνθήκες που πρέπει για την εποχή τους τότε ασφαλώς επιβάλεται να μείνουν έξω.
Ένα σημαντικό πρόβλημα που είναι η προστασία τους σε εξωτερικούς χώρους απ' ότι κατάλαβα λύνεται απόλυτα από την ξύλινη κατασκευή με τη σίτα.
Όλα τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει σωστά και όπως πρέπει η φύση.
 
Το πιο σημαντικό και αφού αποφασίζεις να αποκτήσεις αυτή την εποχή πουλάκια, θα πρέπει να μάθεις σε τη χώρο ζουν αυτή τη στιγμή.Αν δηλαδή είναι σε εξωτερικό εκτροφείο, εύκολα θα τα βάλεις στη βεράντα,... Ενώ αν βρίσκονται σε εσωτερική εκτροφή θα είναι λίγο σόκ για τα πουλάκια να βρεθούν στη βεράντα. Κι αυτό γιατι αν ζουν σε εσωτερική εκτροφή έχουν ντυθεί και προετοιμαστεί με συνθήκες διαφορετικές που θα υπάρχουν έξω στη βεράντα.
Για να περάσουν λοιπόν πιο ομαλά τη περίοδο προσαρμογής τους, χωρίς παραπάνω ταλαιπωρία, καλό είναι να μιλήσεις με τον εκτροφέα που θα τα πάρεις για να ετοιμάσεις τον ανάλογο χώρο... Και να συνεχίσουν να ζουν σε ανάλογες συνθηκες με τις οποίες επικρατουσαν κατά τη πτερόρροια και το "ντύσιμο" με τα χειμερινά φτερά τους.

Παλίοτερα που είχα κοινά καναρίνια και ξεκίνησα μέσα στο σπίτι... Διαπίστωσα οτι τα πουλιά ήταν πιο ανθεκτικά και πήγαιναν καλυτερα όταν τα έβγαλα στην εσωτερική αυλή που έχω στο σπίτι μου με την ανάλογη προστασία το χειμώνα και το καλοκαίρι...
 
Ok, παιδια, καταλαβα.
Αρα ειναι καλυτερα στην βεραντα με την αναλογη ξυλινη κατασκευη-βαση για τα κλουβια και προστασια με σιτα.
Ευχαριστω πολυ!
🙂
[automerge]1543322733[/automerge]
Εμ, να κανω μια ερωτηση ακομα;
Η σιτα πρεπει να ειναι μονιμως κλειστη; (η εξωτερικη κατασκευη που θα περιβαλει τα κλουβια, θα εχει πορτακι με σιτα που ανοιγοκλεινει για την ευκολη φροντιδα των πουλιων).
Εννοω, αν θελω να κατσω ενα πρωι-μεσημερι-απογευμα στην βεραντα, αλλα για να βλεπω καλυτερα τα καναρινακια μεσα, να αφηνω ανοιχτη την πορτα της σιτας, πειραζει;
Και να κλεινω μετα τις 19:00 την σιτα για να μην μπουν κουνουπια στο κλουβι;
Δηλαδη, μπορω να εχω ανοιχτο το πορτακι με την σιτα απο το πρωι εως αργα το απογευμα και μετα να το κλεινω; (για να απολαμβανουν ισως και τα πουλακια καλυτερη θεα με πρασινο και ουρανο).
Η πρεπει να ειναι μονιμα κλειστα η σιτα μπροστα απο το κλουβι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα κουνουπια κυκλοφορουν ολες τις ωρες της ημερας, ενδεχομενως οχι στον ιδιο αριθμο.
Οποτε σε οτι αναφορα τα κουνουπια και την προφυλαξη απο αυτα η σιτα θα ειναι μονιμα κλειστη.

Και ενα κουνουπι να μπει ή και να κλειστει μεσα, αν φερει οποιαδηποτε ασθενεια (μεταδοτικη στα πτηνα) δυναται να κανει την ζημια.
 
Back
Top