Φροντίδα Εξωτερικές ή εσωτερικές ταΐστρες;

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω μια κλούβα 50υψος × 50πλάτος × 1,65μήκος. Πριν κάποια χρόνια είχα ανοίξει τρύπες στο κουνελόσυρμα και έβαζα τις κλασικές εξωτερικές ταΐστρες. Τώρα που άλλαξα το πλέγμα, σκεφτόμουν να μην ανοίξω πάλι τρύπες και να γεμίσω με παρτάκια το κλουβί, αλλά να βάλω εσωτερικες ταΐστρες. Δεν ξέρω όμως αν θα κουτσουλάνε την τροφή ή αν θα την πατάνε έξω ή αν θα λερώνουν με τα κελύφη (αυτό κυρίως πρόβλημα της μάνας μου😅). Τι θα μου προτείνατε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στο ένα μου πουλάκι έχω εξωτερικές και στο άλλο εσωτερικές, βολεύουν οι εξωτερικές καλύτερα δεν χρειάζεται να βάλεις χέρι μέσα και δεν κινδυνεύεις να σου φύγει κάποιο πολακι , τώρα από θέμα αν θα κουτσουλανε μέσα στις εσωτερικές αν βάλεις τις κανονικές οι οποίες έχουν γατζακια δεν θα έχεις θέμα, αν βάλεις τις μεγάλες μακρουλες που δεν έχουν κάλυμμα από πάνω σίγουρα θα βρίσκεις μέσα από καμιά κουτσουλια
[automerge]1654628305[/automerge]
IMG_20220607_215758.webp
 
Τι θα μου προτείνατε;
Τι θα μου προτείνατε;
Υπάρχουν και αυτές
 
Εγώ συγκεκριμένα έχω σαν αυτές που δείχνει ο Ιωάννης (εφαρμοστές αναμεσα από τα κάγκελα) αλλά επειδή είπες ότι έχεις κουνελοσυρμα σου πρότεινα τα γατζακια , αν έχεις κάποιο κομμάτι από κλουβί μπορείς να κόψεις το εμβαδόν από την κλούβα και με tire up να δέσεις το κομμάτι του κλουβίου εκεί για να βάζεις τις εφαρμοστές (είναι πιο σταθερές)
 
Εννοείς το κομμάτι με το πορτάκι και το ελατήριο που έχουν τα αγοραστά κλουβιά;
 
Ανάλογα αν έχεις ένα κλουβί που δεν χρειάζεσαι παλιό και σχετικά μικρό μπορείς να κόψεις την πίσω μεριά του που δεν έχει πορτακιά κλπ και να το βάλεις γιατί λογικά θα θες πολλές ταιστρες,αν βάλεις ένα πορτακι το πολύ 2 θεωρώ, απλά πριν το κάνεις φρόντισε να έχεις μετρήσει καλά το εμβαδόν από το κομμάτι του κλουβίου γιατί αν κόψεις λάθος το κουνελοσυρμα μετά θα πρέπει να βάλεις καινούριο.
[automerge]1654631392[/automerge]
@Liakos18 κατάλαβα λάθος την ερώτηση σου , εν πασα περιπτώση σου εξηγω πιο πάνω τι εννοώ να κάνεις
 
λογικά θα θες πολλές ταιστρες,
Πράγματι υπολογίζω τουλάχιστον 17 ταΐστρες. Η κλούβα χωρίζεται σε τρία μέρη 50×50×50 περίπου, και από κάτω (είναι διώροφη) υπάρχει και άλλη κλούβα που χωρίζεται σε 2 μέρη 75μηκος×50υψος. Για αυτό δεν θέλω να το γεμίσω μικρά πορτακια που θα υπάρχει και ο κίνδυνος να τα σπρώξουν και να δραπετεύσουν. Σκεφτόμουν και κάτι άλλο. Αν προμηθεβόμουν ταίστρες γίγας https://onlinepet.gr/Ταιστρα-ΓΙΓΑΣ και έτσι μείωνα τις ταΐστρες στις μισές.
[automerge]1654632723[/automerge]
Βρήκα επίσης και αυτή https://www.petmat.gr/portal/ptina/...s/moldes-ave-eksoteriki-taistra-tulipa-detail. Με 3 τέτοιες ταΐστρες για όλη την κλούβα, πιστεύω θα είναι εντάξει. Μήπως όμως μετά υπάρξουν καυγάδες γιατί όλα θα διεκδικούν αυτές τις 3 ταΐστρες;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό που με προβληματίζει είναι η επικινδυνότητα του να αλλάζει κανείς ταΐστρες (ώστε να τις καθαρίσει, γεμίσει κλπ) που βρίσκονται εσωτερικά στην κλούβα..υπάρχει θεωρώ αυξημένο ρίσκο να φύγει κάποιο πουλάκι.
 
...υπάρχει θεωρώ αυξημένο ρίσκο να φύγει κάποιο πουλάκι.
Σε κλούβα του 1,65m ? Δεν υπάρχει Γιάννη τέτοιος φόβος διότι τα πουλιά μαζεύονται στην άλλη πλευρά απο αυτήν που μπαίνει το χέρι. Βέβαια πρέπει οι πόρτες που γίνεται η διαχείρηση να είναι δεξιά αριστερά στα άκρα και τα τάιστρα στα πλαϊνά. Με αυτό τον τρόπο τοποθέτησης μένουν και οι τροφές πάντα καθαρές.
Oι εξωτερικες ειναι πιο πρακτικες.
Σε βιομηχανικές κλούβες πιθανότατα. Σε μια κλούβα όμως με κουνελόσυρμα, πρέπει να γίνουν πολλά κοψήματα, να μπουν πολλά ελατήρια που δεν είναι ό,τι καλύτερο.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Απ'ό,τι καταλαβαίνω είτε εσωτερικές είτε εξωτερικές υπάρχουν θετικά και αρνητικά, σημαντικότερο όμως για εμένα είναι αυτό
πρέπει να γίνουν πολλά κοψήματα, να μπουν πολλά ελατήρια που δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Φυσικά και αυτό χρήζει προσοχής
που βρίσκονται εσωτερικά στην κλούβα..υπάρχει θεωρώ αυξημένο ρίσκο να φύγει κάποιο πουλάκι.

Θα κάνω μια έρευνα αγοράς στο κοντινότερο petshop να δω κιόλας τι υπάρχει.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-06-08-16-25-56-501_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2022-06-08-16-25-56-501_com.android.chrome.webp
    63,2 KB · Προβολές: 20
  • Screenshot_2022-06-08-16-18-51-505_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2022-06-08-16-18-51-505_com.android.chrome.webp
    59,6 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία:
@Akanthillis με συγχωρείς που η επισυναψη μου βγήκε αλλού για αλλού!
[automerge]1654696955[/automerge]
@Liakos18 για την ταιστρα στην δεύτερη φωτό που επισύναψα, αναφέρει ότι η βάση παραμένει κ ο κουβάς αφαιρειται.
ΥΓ. Έχει ζεσταθεί το ρημαδι το κινητό μου κ μαζί με την ασχετοσυνη μου στις επισυνάψεις, ήρθε κ έδεσε το ... γλυκό. Κ πάλι συγνώμη.🥺
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-06-08-16-57-44-182_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2022-06-08-16-57-44-182_com.android.chrome.webp
    86 KB · Προβολές: 11
  • Screenshot_2022-06-08-16-57-40-811_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2022-06-08-16-57-40-811_com.android.chrome.webp
    59,5 KB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα. Μια ερώτηση.
Όσο αφορά τις εξωτερικές ταΐστρες οικονομίας, σαν αυτή που μου πρότεινε η @MARY58 στο μήνυμα #16, γνωρίζει κανείς την χρήση της; Απ'ότι καταλαβαίνω έχει μια μόνιμη βάση με μια τρύπα, και ολόκληρο το πίσω μέρος αφαιρείται. Από αυτήν την τρύπα υπάρχει κίνδυνος να διαφύγουν τα πουλιά;
 
Back
Top