Εξωτερική κατασκευή DEXION για καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NikosPap2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NikosPap2

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2022
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα στην ομάδα!
Πρόσφατα αγόρασα μία κατασκευή dexion με σκοπό να οργανώσω την εκτροφή μου στο μπαλκόνι.
Πως θα φαίνεται σαν ιδέα;
Σκέφτομαι στις στις δύο πλαϊνές πλευρές και στην πίσω να βάλω καλαμωτή και στο μπροστινό μέρος να βάλω σήτα.
Έχετε να προτείνεται κάτι πιο εύχηστο ή πιο ασφαλές;
293830142_2173018992880627_3094742454748182219_n.webp

Η καλαμωτή που σκέφτομαι να βάλω στο πλάι και πίσω να έιναι τέτοιου τύπου έτσι ώστε να αερίζονται αλλά να μην υπάρχουν και ρεύματα αέρα.
fixedratio_20220511114606_showood_183006_kalamoti_plastiki_1_5x3m.webp
Και η σήτα να είναι τέτοιου τύπου:
204_203_202_201_200_sita_se_rolo.webp

Να ενημερώσω ότι η κατασκευή μου θέλω να φιλοξενεί 3 ζευγαρώστρες 60άρες, στα μεσαία ράφια.
Είμαι ανοιχτός σε γνώμες και ιδέες! 😄
 
Καλημερα. Αυτη την κατασκευη εκανα κι εγω.Εβαλα 10 κλουβια, καθετα βεβαια , γιατι οριζοντια δε χωρουσαν και τα χωρισα με φυλλα αλουμινιου για να μη βλεπονται μεταξυ τους. Δεν εχω τελειωσει, ομως, με σιτα, που θελω να το ντυσω. Στον επομενο τονο!Για τα ρευματα, οταν δροσισει ο καιρος, συνηθως, τα σκεπαζω. στα πλαγια,με τα βρακακια των κλουβιων που εχω extra
 
@NikosPap2
[automerge]1659461498[/automerge]
@NikosPap2 το μόνο που θέλω να αλλαξω είναι να σηκώσω λίγο πιο ψηλά το dexion για να έχει περισσότερο φως το τελευταίο. Γι αυτό και δεν έβαλα άλλο ένα κλουβί, που χωράει. Θα το κάνω ομως, στις διακοπές που θα έχω χρόνο όπως και την τοποθέτηση πλέγματος και σιτας.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220802_202659.webp
    Screenshot_20220802_202659.webp
    170 KB · Προβολές: 92
@MARY58 καλή η ερώτηση σου. 4 αρσενικά, σίγουρα. Επειδή κάποια είναι μικρά, δεν είμαι σίγουρη, ακόμα για το τι είναι. Και, δυστυχώς, δεν έχω μαθει να τα αναγνωριζω. Τωρα, έχω σκεφτεί για να τα βαλω πχ σε ένα μεγάλο κλουβί ή σε ένα 3-4 ίδιου φύλου αλλά φοβάμαι τις ασθένειες.
 
@RENOU για τα αρσενικά δεν μπορούν να είναι μαζί, από ότι έχω διαβάσει κ έχω ακούσει, θα πλακώνονται ακόμα κ αν είναι αδέλφια που έχουν μεγαλώσει μαζί. Δεν ισχύει το ίδιο για τα θηλυκά. Ναι, οι ασθένειες έχεις δίκιο, είναι ένα θέμα.
 
@NikosPap2
[automerge]1659461498[/automerge]
@NikosPap2 το μόνο που θέλω να αλλαξω είναι να σηκώσω λίγο πιο ψηλά το dexion για να έχει περισσότερο φως το τελευταίο.

Να ανεβάσεις όσο σε παίρνει τα ράφια και για να κερδίσεις σε ύψος -κι όχι μόνο- να βάλεις και ρόδες...
[automerge]1659465141[/automerge]
Screenshot_20220802-213124_Chrome.webp
 
@Liakos18 αρπακτικά και αέρα ιδανικά.
Η καλαμωτή που πρότεινα στην αρχή δεν είναι καλή λύση;
Θέλω να είναι και κάτι εμφανίσιμο γιατί θα βρίσκεται στο μπαλκόνι μου.
 
Πιστεύω ότι η καλαμωτή στο μέλλον θα αποδειχθεί μη πρακτική. Δεν θα μπορέσεις να την δέσεις πάνω στην ραφιέρα και το καλάμι σαν υλικό δεν ξερω ποσο ανθεκτικό θα φανεί. Είναι ανάλογα και τι καλαμωτη θα πάρεις βέβαια. Εγώ θα πρότεινα λοιπόν αφού θες κυρίως για αρπακτικά να βάλεις το κλασικό κουνελόσυρμα που είναι στιβαρό και θα μπορεί να σταθεί πάνω στην κατασκευή, και για τον αέρα νάιλον. Μπορείς επίσης να βάλεις κάτι συμπαγές, όπως ξύλο ή πολυκαρμπονικό φύλλο, αλλά αν χτυπάει ο ήλιος, θα έχεις πρόβλημα με τις υψηλές θερμοκρασίες.
 
πιστεύω και το κουνελόσυρμα και το νάυλον και το πολυκαρμπωνικό κανένα από αυτά δεν είναι εμφανίσιμα.
Κάποιο κόντρα πλακέ ίσως;
 
Ναι, μπορείς να βάλεις ξύλο.
received_617584418895171.webp20210219_142327_copy_928x1650.webp

Μπορείς να βάλεις και plexiglass



Screenshot_20220803-121324_Gallery.webp
Αλλά νομίζω με το κουνελόσυρμα θα έχουν καλύτερο αερισμό και δεν είναι τόσο άσχημο, όσο ας πούμε το αντίστοιχο κοτετσόρυρμα.
Screenshot_20220803-121357_Gallery.webp

Οι φωτογραφίες είναι από μέλη του φόρουμ. Αν γράψεις στην αναζήτηση dexion θα σου βγάλει διάφορα θέματα, για ιδέες.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220803-121337_Gallery.webp
    Screenshot_20220803-121337_Gallery.webp
    72,4 KB · Προβολές: 29
@NikosPap2 το κουνελοσιρμα από το πλάι μπορείς να το διακοσμήσεις με πλαστικά αναρηχεμενα φυτά ή ακόμα και αληθινά αν η κατασκευή παραμένει σταθερή. Την καλαμιά δεν προτιμώ γτ μουχλιάζει με τον καιρό από την υγρασία
 
@NikosPap2 το κουνελοσιρμα από το πλάι μπορείς να το διακοσμήσεις με πλαστικά αναρηχεμενα φυτά ή ακόμα και αληθινά αν η κατασκευή παραμένει σταθερή. Την καλαμιά δεν προτιμώ γτ μουχλιάζει με τον καιρό από την υγρασία

πλαστική φυλλωσιά.webp

👌
 
Εγώ έχω κάνει παρόμοια κατασκευή με παρόμοια ραφιερα και έκανα και ένα περίβλημα από ξύλο OSB3 όπου μπαίνει η ραφιερα και από 3 κλουβιά μπορώ να βάλω 5 μου βγήκε λίγο ψηλή σαν κατασκευή και προσπαθώ να φτιάξω το μπαλατζο αλλά δεν θέλω να την κάνω σταθερή στον τοίχο για να καθαρίζω από πίσω τα σπόρια κλπ στην πλάτη άφησα μια λωρίδα κενή για να αεριζόμενο τα κλουβιά και θα την καλύψω με λεπτή σιγά για τα κουνούπια και τον χειμώνα θα προσθέσω και αντιανεμικο πανί μπροστά ψάχνω να βρω λύση για πόρτα που να μην προσθέτει βάρος έτσι ώστε να κάνω το ίδιο που θα κάνω και στη πίσω λωρίδα με την σίτα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220628_182924.webp
    IMG_20220628_182924.webp
    99,3 KB · Προβολές: 40
@NikosPap2 Καλησπερα!
Στην φωτογραφια βλεπω οτι ειναι "κλειστό" πολυ το μπαλκονι...
Και θελω να ρωτησω...
1. Υπαρχει τεντα;
2. Υπαρχει εξωτερικη μοναδα κλιματιστικου;

Το καλοκαιρι, καλο θα ηταν, να ντυνουμε την κατασκευη μας πιο ελαφρια εμεις οι μπαλκονατοι!
Τον χειμωνα μπορουμε να βαλουμε και κατι παραπανω για τα ρευματα αερα!
Τα παιδια εδω, σου εδωσαν αρκετες ιδεες 😁

Οπότε....
Θα περιμενουμε οταν φτιαξεις την ραφιερα, μια φωτογραφια 😁
 
Back
Top