Γενικά Επίθεση από ποντίκια στα πουλιά μου

Εγγραφή
9 Μαϊ 2008
Μηνύματα
161
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Φιλοι μου, αυτο το Σαββατοκυριακο καταλαβα οτι οι μικροι μας σιχαμεροι φιλοι(ποντικια)ανακαλυψαν την κλουβα με τα καναρια μου. Πρωτο σημαδι ηταν το αιμα που βρηκα γυρω απο το κλουβι οταν καθαρισα την κλουβα(πρεπει να σχιστηκε σε ενα συρμα που προεξεχε). Το βραδυ λοιπον που ειχα το νου μου ακουσα ενα θορυβο και οταν πλησιασα το ειδα να τρεχει και να το σκαει απο εναν φοινικα που τα κλαδια του πεφτουν στο μπαλκονι μου.Αμεσως κλαδεψα τα κλαδια που πεφτουν στο μπαλκονι, ομως αυτα βρηκαν και αλλο δρομο.Απο που; Απο το κενο που εχει η μπαλκονοπορτα(αυτο το ανακαλυψα την επομενη μερα).Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να καταργησω την κλουβα και να μεταφερω και τα υπολοιπα καναρινια μου στην δουλεια(κρατησα στο σπιτι μονο 5 αρσενικα σε κλουβια). Η απογοητευση μου ειναι μεγαλη, γιατι πρεπει να παραδεχτω οτι εχω και εγω καποια ευθυνη για το γεγονος.Λογω δουλειας ο καθαρισμος της κλουβας απο 2 φορες την εβδομαδα, εγινε 1.Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μου κανουν επισκεψεις τα ποντικια και να κινδυνευουν και τα πουλια και η υγειηνη του σπιτιου.Αυτο ηταν κατι που δεν το δεχτηκε(με το δικιο της) η γυναικα μου. Μετα απο σκεψεις και διαβουλευσεις αποφασισαμε να εχω μονο κλουβια που καθαριζονται πιο ευκολα. Οσο για τα ποντικια οπως καταλαβαινετε ειμαι σε πολεμο, εριξα ποντικοφαρμακο. Μετα λυπης καταλαβα οτι για να εχεις μεγαλο αριθμο πουλιων, πρεπει να εχεις τον χρονο και τις προυποθεσεις(και γενικως δεν πρεπει να ξεπερναμε τα ορια μας). Καλο ειναι να εχεις τοσα ωστε να μπορεις να τα φροντιζεις σωστα. Το παθημα εγινε μαθημα. Το θετικο ειναι οτι εχω χωρο στην δουλεια και ετσι μπορω να τα προσεχω και δεν αναγκαστηκα να τα δωσω. Συγνωμη για την πολυλογια.
 
αν θέλεις να διώξεις με φυσικό τρόπο τα ποντίκια θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις πιπεριά τσίλι(μικρές καυτερές πιπεριές). Όλα τα θηλαστικά δεν το αντέχουν ενώ τα πουλιά δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα. Κόψε την πιπεριά και τρίψτην γύρω από την κλούβα. Αν πάλι δεν γίνει τίποτα θα πρέπει να καταφύγεις σε χημικά σκευάσματα.
 
αν θέλεις να διώξεις με φυσικό τρόπο τα ποντίκια θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις πιπεριά τσίλι(μικρές καυτερές πιπεριές). Όλα τα θηλαστικά δεν το αντέχουν ενώ τα πουλιά δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα. Κόψε την πιπεριά και τρίψτην γύρω από την κλούβα. Αν πάλι δεν γίνει τίποτα θα πρέπει να καταφύγεις σε χημικά σκευάσματα.
πανω σ αυτο ποιος μας διασφαλιζει;😕
αν παει πχ με τον αερα στην τροφη τους, στο νερο, η στα ματια τους καποιο κομματακι;
 
δεν έχουν πρόβλημα. αφού θα είναι γύρο από το κλουβί και όχι μέσα. Πάντως την πιπεριά την τρώνε το πουλιά.
 
μπραβο ανατολη που το... Ξετρυπωσες! Δεν το χα δει. 🙂

αλλα καφτερη πιπερια στα πουλια μου, δεν θα δινα σε καμια περιπτωση!
ουτε κ γυρω απ τα κλουβια...[σε περιπτωση ποντικων.]

ακομα κ να μην εχουν την αισθηση του καφτερου στη γλωσσα, αν παει με καποιο τροπο στο ματι θα..."τα δουν ολα"..😛

υπαρχουν κ οι πολυβιταμινες κ αλλα σκευασματα να παρουν την Α
απο κει, αν δεν καλυπτονται απ την υπολοιπη διατροφη τους


βγηκαμε λιγο εκτος βεβαια του θεματος, αλλα το φερε η κουβεντα.
 
μπραβο ανατολη που το... Ξετρυπωσες! Δεν το χα δει. 🙂

αλλα καφτερη πιπερια στα πουλια μου, δεν θα δινα σε καμια περιπτωση!
ουτε κ γυρω απ τα κλουβια...[σε περιπτωση ποντικων.]

ακομα κ να μην εχουν την αισθηση του καφτερου στη γλωσσα, αν παει με καποιο τροπο στο ματι θα..."τα δουν ολα"..😛

υπαρχουν κ οι πολυβιταμινες κ αλλα σκευασματα να παρουν την Α
απο κει, αν δεν καλυπτονται απ την υπολοιπη διατροφη τους


βγηκαμε λιγο εκτος βεβαια του θεματος, αλλα το φερε η κουβεντα.
Μου ειχε κανει τοσο πολυ εντυπωση οταν το ειχα διαβασει που το θυμηθηκα αμεσως, αλλα κ εγω δεν νομιζω να εδινα καυτερη πιπερια στα πουλακια μου, συγγνωμη για το off topic
 
Back
Top