Γενικά Επίθεση αρπακτικού σε ζευγαρώστρα με δύο καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης K3L3R
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

K3L3R

PB New Member
Εγγραφή
17 Νοε 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Ροδος
Καλησπέρα, σήμερα τo πρωί 07.10 είχα μια επίθεση στο Μπαλκόνι μου ενώ έπινα τον καφέ μου... στη ζευγαρωστρα η οποία έχει 2 αρσενικά Χωριστα,
και καπάκι σε ένα μοζαικ Σκουφάτο.

Έπινα καφέ και και έβλεπα το κιν..
Γύρισα αφού άκουσα τη προσγείωση!!! & €#@του αρπακτικού (ξεφτερη)..
Απόσταση 3 μετρα..
Δεν φοβόταν, δεν έφευγε..
Φώναξα και χτύπησα το πόδι μου για να φύγει..
Ευτυχώς το πρόλαβα και δεν έγινε κάτι πολύ σοβαρό..
Βάζω το χέρι πιάνω το πουλάκι.. Του μιλώ να τ καλμαρο και του χαϊδεύω το κεφάλι...

Σε δευτερόλεπτα γυρνώ ένστικτοδως και έρχεστε πάλι στο 2 μέτρα από μένα με το πουλάκι στο χέρι μάγκες και κάνει επίθεση στο μοζαικ Σκουφάτο.. Με το πουλί στο χέρι το διωξα!!!!
Βάζω τα πουλιά στο σπιτη και πήγα και πήρα αυτά που θα αναρτήσω....
Ετυχως δεν έχασα πουλάκι..

Υ. Γ να μην το ζήσετε.!!!! Έχω τα πουλιά και τις γνώσεις 4 μέρων..με έχετε βοηθήσει πολύ PETBIRDS.
KAI ΈΤΣΙ ΑΠΟΦΆΣΙΣΑ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΏ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΏ ΜΑΖΊ ΣΑΣ.
 
Εάν τα έχεις μόνιμα στο μπαλκόνι ή για όσο τα έχεις στο μπαλκόνι, πάρε προστατευτικό κλουβιού ( βάλε κ σίτα) για κάθε κλουβί ή κοίταξε κάποια ιδιοκατασκευή από την ενότητα στο φόρουμ. Προφανώς πεινάνε τα γεράκια ή ίσως έχουν μικρά να ταΐσουν. Όπως κ ναχει ξέρουν τώρα που θα βρουν θηράματα. Γι'αυτό μέχρι να τους πάρεις προστατευτικό κλουβιού θα σου έλεγα να τα έχεις μέσα στο σπίτι.
 
@K3L3R αφού τους έχεις προστατευτικό κλουβιού όσο είναι έξω, μια χαρά. Μην ξεχάσεις την σίτα ή τούλι για τα κουνούπια, θερίζει η ευλογιά.
Καλό θα ήταν να προειδοποιήσεις τον γείτονα που ανέφερες στον χαιρετισμό σου. Καλημέρα
 
Καλησπέρα, σήμερα τo πρωί 07.10 είχα μια επίθεση στο Μπαλκόνι μου ενώ έπινα τον καφέ μου... στη ζευγαρωστρα η οποία έχει 2 αρσενικά Χωριστα,
και καπάκι σε ένα μοζαικ Σκουφάτο.

Έπινα καφέ και και έβλεπα το κιν..
Γύρισα αφού άκουσα τη προσγείωση!!! & €#@του αρπακτικού (ξεφτερη)..
Απόσταση 3 μετρα..
Δεν φοβόταν, δεν έφευγε..
Φώναξα και χτύπησα το πόδι μου για να φύγει..
Ευτυχώς το πρόλαβα και δεν έγινε κάτι πολύ σοβαρό..
Βάζω το χέρι πιάνω το πουλάκι.. Του μιλώ να τ καλμαρο και του χαϊδεύω το κεφάλι...

Σε δευτερόλεπτα γυρνώ ένστικτοδως και έρχεστε πάλι στο 2 μέτρα από μένα με το πουλάκι στο χέρι μάγκες και κάνει επίθεση στο μοζαικ Σκουφάτο.. Με το πουλί στο χέρι το διωξα!!!!
Βάζω τα πουλιά στο σπιτη και πήγα και πήρα αυτά που θα αναρτήσω....
Ετυχως δεν έχασα πουλάκι..

Υ. Γ να μην το ζήσετε.!!!! Έχω τα πουλιά και τις γνώσεις 4 μέρων..με έχετε βοηθήσει πολύ PETBIRDS.
KAI ΈΤΣΙ ΑΠΟΦΆΣΙΣΑ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΏ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΏ ΜΑΖΊ ΣΑΣ.
IMG_20221117_145443.webpIMG_20221117_145458.webpIMG_20221117_154622.webp
 
Καλημέρα. Καλώς ήρθες. Ευτυχώς που δεν θρήνησες θύματα.
Με την ευκαιρία να σε ρωτήσω τι είναι αυτά που κρέμονται μέσα στα κλουβιά; Τσαμπιά κεχρί; Παστέλια (sticks);
Επίσης, αν θέλεις άνοιξε ένα άλλο θέμα στην Ενότητα Φροντίδα Καναρινιών για να συζητήσουμε για τα κλουβιά, τις διαστάσεις τους και κυρίως για την εσωτερική διαμόρφωσή τους. (Βλέπω ότι ενδεχομένως υπόκεινται σε πιθανές βελτιώσεις)
 
Back
Top