Γενικά Επίθεση αρπακτικού σε καναρίνι

Hlias-patra

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2017
Μηνύματα
68
Πόλη
Πάτρα
Πριν λιγο που πηγα να ταισω το καναρινι διαπιστωσα οτι εχει δεχθει επιθεση απο καποιο αρπαχτικο.. Η ωρα ειναι τετοια που εδω στην πατρα ολοι οι κτηνιατροι κανουν νανι. Ενας το σηκωσε και μου ειπε δεν ασχολουμαι με ωδικα πτηνα..Αν μπορειτε να βοηθησετε δεν ξερω τι να κανω . Το βλεπω να καθεται στον πατο του κλουβιου και δεν μπορω να βοηθησω πουθενα.. Του εχει φαει το επανω ραμφος και κατι στο ματι βλεπω πρεπει να το χτυπησε
 
Του εχει φαει το επανω ραμφος
Με δεδομένο πως δεν μπορεί να πιει νερό και να φάει θα πρότεινα να προμηθευτείς προς το παρόν μια κρέμα νεοσσών και αραιωμένη ελαφρώς να τη δώσεις στο πουλάκι.
Θα καλύψει για ανάγκες του προσωρινά και μετά βλέποντας και κάνοντας.
 
Εχω κλεισει με Πτηνιατρο τωρα στις 7 για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε
Βγάλε μια φωτογραφία του πληγωμένου πουλιού σε παρακαλώ να την ανεβάσεις εδώ και να μας μεταφέρεις τις ενέργειες του γιατρού που θα το πας. ώστε να μάθουμε κι εμείς περισσότερα, αλλά και για να υπάρχουν ως παρακαταθήκη στους μελλοντικούς αναγνώστες μας.
 
Πάρα πολύ δύσκολη η περίπτωση...
Δεν κινδυνεύει άμεσα νομίζω η ζωή του αλλά έμμεσα από την ασιτία.
Πρέπει να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να βρούμε ένα τρόπο να προτείνουμε ώστε να μπορέσει το πουλί να τρώει και να πίνει νερό γιατί με την κρέμα νεοσσών δεν νομίζω να καλύπτουμε τις ανάγκες του.
Φαγητό που να γίνεται κρέμα. Για να δίνεται με σύριγγα ταΐσματος απ' ευθείας στον πρόβολο του πουλιού.
 
Παιδια πηγα σε 3 Γιατρους. Τετοιο περιστατικο δεν ειχαν ξαναδει κανενας τους. Ενας το εβγαλε και φωτογραφια. Συνηθως τα βρισκουν μου ειπαν η ακεφαλα η τραυματισμενα στα ποδια και στα ματια.. Δυτυχως ο φιλος μου δεν ειναι μαζι μας πλεον και το ταγουδι του θα μας λειψει. Ηταν καταδικασμενο με τετοιο τραυμα. Πολυ ασχημο συναισθημα παιδια. Να ευχαριστησω τον φιλο Λευτερη που μας το ειχε δωσει και εδειξε τεραστιο ενδιαφερον για το πουλι.
 
Λυπαμαι πολυ Ηλια, ηταν καλο πουλι.. Τα 2 απο τα 4 πουλια που μου δωσαν το βραβειο φετος ηταν γιοι του.. Κρατησα τον 1 εξ αυτων, μια κορη του και την περσυνη του συζηγο, χαθηκε ο πατερας, εμεινε η υπολοιπη οικογενεια
 
Ηλια ολοι λυπομαστε γι αυτο που εγινε και που χασατε τη συντροφια του...

Την επομενη φορα ομως να ειστε πιο προσεκτικοι... Κριμα ειναι να χανονται ετσι τα πουλακια μας!
 
Ηλια ολοι λυπομαστε γι αυτο που εγινε και που χασατε τη συντροφια του...

Την επομενη φορα ομως να ειστε πιο προσεκτικοι... Κριμα ειναι να χανονται ετσι τα πουλακια μας!
Αλικη θα εκτιμουσα πολυ αν μπορουσες να βοηθησεις προτεινοντας κατι..
 
Ηλία, αν εννοείς κάτι περί προστασίας κλουβιών θα σου πω τα ακόλουθα:
  • Στο διαδίκτυο (π.χ. στην κλουβοτεχνική αλλά και σε διάφορα ηλεκτρονικά και όχι μόνο πετσοπς) κυκλοφορούν προστατευτικά πλέγματα για κλουβιά, μπορείς λοιπόν προκειμένου να στεγάσεις κάποιο πουλάκι, να επιλέξεις να αγοράσεις ένα τέτοιο
  • Άλλος τρόπος είναι να κατασκευάσεις ο ιδιος ένα τελάρο το οποίο θα μπορούσε να είναι από ξύλο, αλουμίνιο ή πλαστικά ή μεταλλικά στηρίγματα σχήματος γάμμα, στο οποίο θα προσαρμόσεις κουνελόσυρμα βρόγχου 1*2 ή 1*1 εκατοστά και με τον ίδιο τρόπο θα φτιάξεις και μία πόρτα για να μπορείς να το ανοίγεις
Σε γενικές γραμμές η προστασία πρέπει να είναι καλά υποστηριζόμενη, να μην αποσπάται εύκολα, να μην είναι ελατό το υλικό της, να μην φθείρεται εύκολα και να αφήνει χώρο από τα κλουβιά τουλάχιστον 10 εκατοστά περιμετρικά αυτών. Επίσης αν έχεις προοπτική για περισσότερα κλουβιά, τότε θα πρέπει να υπολογίσεις εκ των προτέρων τον συνολικό χώρο τον οποίο θα πρέπει να περικλείει η προστασία σου.
 
Back
Top