Γενικά Επίθεση αρπακτικού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Συμβαίνει τώρα...

Μια εποχή που τα μέτρα προστασίας για τα φετινά πουλιά -κακώς- έχουν χαλαρώσει αφού μετακόμισαν από τις προστατευμένες κλούβες στα μικρά πανάλαφρα εκθεσιακά κλουβάκια στοιβαγμένα σε κάποιου είδους σταντ χωρίς την βαριά προστασία που απολαμβάνουν οι κλούβες και οι ζευγαρώστρες μου το κακό λίγο έλειψε να γίνει...

Συγκεκριμένα, ο γιος μου άκουσε θόρυβο και βγήκε έξω βλέποντας το γεράκι να φεύγει με ένα κλουβάκι στα πόδια... Ενστικτωδώς το τράβηξε πίσω με αποτέλεσμα το κλουβί να πέσει κάτω χωρίς κάποιο θέμα για τον ένοικο του, τουλάχιστον για την ώρα... Αφού τρόμαξαν πολύ και οι δύο, το πουλί και το παιδί...

Όσοι γνωρίζετε εμένα και τον χώρο μου, έστω και ηλεκτρονικά, ξέρετε πως τίποτα δεν είναι αφημένο στην τύχη του.

Πέντε η ώρα το απόγευμα σε ταράτσα με τέντα και περίφραξη και συνεχής κίνηση και φασαρία στο εξωτικό Μπραχάμι...

Συνάδελφοι το νου σας για να μην κλαίτε αργότερα...
[automerge]1668354743[/automerge]
Το αρπακτικό που αναγνωρίστηκε μετά από μελέτη φωτογραφιών υπόπτων:

P6030216.webp
P6030215.webp
P6030214.webp
 
@TZANNSPY σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση - ειδοποίηση. Άμα στον Άγιο Δημήτριο με τέντα δέχεστε επίθεση από γεράκια καταλαβαίνουμε τι γίνεται εδώ στην εξοχή.
 
Συμβαίνει τώρα...

Μια εποχή που τα μέτρα προστασίας για τα φετινά πουλιά -κακώς- έχουν χαλαρώσει αφού μετακόμισαν από τις προστατευμένες κλούβες στα μικρά πανάλαφρα εκθεσιακά κλουβάκια στοιβαγμένα σε κάποιου είδους σταντ χωρίς την βαριά προστασία που απολαμβάνουν οι κλούβες και οι ζευγαρώστρες μου το κακό λίγο έλειψε να γίνει...

Συγκεκριμένα, ο γιος μου άκουσε θόρυβο και βγήκε έξω βλέποντας το γεράκι να φεύγει με ένα κλουβάκι στα πόδια... Ενστικτωδώς το τράβηξε πίσω με αποτέλεσμα το κλουβί να πέσει κάτω χωρίς κάποιο θέμα για τον ένοικο του, τουλάχιστον για την ώρα... Αφού τρόμαξαν πολύ και οι δύο, το πουλί και το παιδί...

Όσοι γνωρίζετε εμένα και τον χώρο μου, έστω και ηλεκτρονικά, ξέρετε πως τίποτα δεν είναι αφημένο στην τύχη του.

Πέντε η ώρα το απόγευμα σε ταράτσα με τέντα και περίφραξη και συνεχής κίνηση και φασαρία στο εξωτικό Μπραχάμι...

Συνάδελφοι το νου σας για να μην κλαίτε αργότερα...
[automerge]1668354743[/automerge]
Το αρπακτικό που αναγνωρίστηκε μετά από μελέτη φωτογραφιών υπόπτων:

View attachment 92360
View attachment 92361
View attachment 92362

Σπύρο υπάρχει κάποια εξήγηση για το τι βλέπουμε στις εικόνες και ποιανού είναι οι φωτογραφίες;
 
@TZANNSPY πρώτα από όλα Σπύρο μπράβο στα αντανακλαστικά του γιου σου! Ελπίζω κ το πουλάκι που θα τουχε κοπεί η χολή να είναι καλά. Υποθέτω τώρα θα πάρεις κ εσύ τα μέτρα σου. Γιατί το γεράκι τώρα ξέρει που έχει θηράματα.
Στην αναζήτηση εικόνας στο Google, το γεράκι μοιάζει με το κιρκινέζι ή βραχοκιρκίνεζο. 🧐 Στο Μπραχάμι!
 
@Φοίβος Mε αναζητηση στο google (εικονες) με βαση το ονομα του αρχειου επεσα στο post του petbirds απο 2008 !!! Ελευθερωθηκε αμεσα σχετικα συμφωνα με το post

Εχω δει απο παρα πολυ κοντα 😃 γερακι σε επιθεση και περα απο την τρομαρα μου η διαπιστωση ειναι οτι ειναι πανεμορφα.Εχουν τον ρολο του predator αλλα αυτη ειναι η ιεραρχια στην φυση. Και αυτα πρεπει να τραφουν και να θρεψουν και νεοσσους στην εποχη τους.
 
Εδώ σε εμένα , χθες περίπου 13. 40΄ ακούω ένα χαλασμό στα χλουβιά και όλα τα πουλιά μα πετάνε ασταμάτητα . Ο χώρος περικλείεται από τέντα νάυλον , χωρίς να μπορεί να κάνει κακό . Όμως καθόταν πάνω στην κουπαστή του μπαλκονιού λες και ήταν το ¨αφεντικό¨ . Βγάζω το κεφάλι από το παράθυρο και δεν τρομάζει , ούτε που νοιάστηκε . Μετά από λίγο έφυγε , όμως το έπιασα δυο τρεις φορές , να κόβει βόλτες . Έχει συμβεί ξανά να μας στοχοποιεί , όμως το βρήκαμε δουλειά . Μπήκε ο χειμώνας και πεινάνε , γίνονται ξεδιάντροπα .
 
@Φοίβος Mε αναζητηση στο google (εικονες) με βαση το ονομα του αρχειου επεσα στο post του petbirds απο 2008 !!! Ελευθερωθηκε αμεσα σχετικα συμφωνα με το post

Δεν αμφέβαλα ούτε στιγμή οτι δεν ήταν του Σπύρου. Σε θέματα όμως ευαίσθητα όπως αυτό είναι καλό να αναφέρεται η πηγή τέτοιων εικόνων.
 
καλε εμενα τα γκουλντιανς μεσα απο το τζαμι του παραθυρου να δουν στο μπαλκονι καρακαξα,φτεροκοπανε-που γερακι! 🤣 στο μπαλκονι ακουω ομως κουκουβαγιεςκαποια βραδια.
 
Back
Top