Αναπαραγωγή Επίθεση αρσενικού στη θηλυκιά

dimitrios.f

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2017
Μηνύματα
217
Πόλη
Βόλος
καλημερα σε ολους και καλο μηνα.
... Εχω ενα ζευγαρι, εχει τρια πουλακια 4 ημερων αλλα ο αρσενικος επιτιθεται
στην θηλυκια μολις βγει για φαγητο και του επιτιθεται κι αυτη μολις πλησιασει τα μικρα.
... Τα χωρισα τους εβαλα διαχωριστηκο αλλα βλεπονται.
οσο ειναι η θηλυκια μεσα στην φωλια δεν μαλωνουν. Δεν εχω δει ποτε ομως να την ταϊζει...
να βαλω το αδιαφανες;να τον βγαλω τελειως απ το κλουβι;
να μην κανω τιποτα;
 
τα χωρισα τους εβαλα διαχωριστηκο αλλα βλεπονται.
Είναι μια πολύ καλή λύση αυτή.
Και μιλάω για την περίπτωση που θέλεις ο αρσενικός να συμμετέχει στην ανατροφή των μικρών.
Προφανώς είχε την ίδια συμπεριφορά και κατά τη διάρκεια της επώασης των αυγών.
Πέρυσι για πρώτη φορά αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με ένα αρσενικό που κυριολεκτικά κρεμόταν στην πόρτα της φωλιάς με ανοιχτές φτερούγες.
Ασφαλώς ποτέ δεν έκανε κακό στα μικρά, απλά ήθελε να μπει εκεί που δεν του επιτρέπεται.
Επειδή όμως ήθελα να συμμετέχει στην ανατροφή των μικρών έβαλα το χώρισμα και τον κράτησα μακρυά της της επίμαχες 4-5 πρώτες μέρες της ζωής των μικρών.
(Πιθανόν η ένταση της μάχης να οφείλεται και στην μη ανοχή του θηλυκού για οποιαδήποτε επίσκεψη στη φωλιά. Άλλωστε αυτή κάνει κουμάντο εκεί μέσα...)
Κάθε μέρα... Τις ώρες που ήμουν στην εκτροφή μου, τραβούσα το διαχωριστικό και τους επέτρεπα να συνυπάρχουν... ακόμη και μαλώνοντας. Όταν η κατάσταση ξέφευγε, πίσω στη λύση του διαχωριστικού.
Χωρίς να έχω προσδιορίσει ακριβώς τη μέρα.. η κατάσταση εξομαλύνθηκε... και τελικά ο αρσενικός τάιζε τα μικρά της φωλιάς μέχρι τον απογαλακτισμό τους.
Το ίδιο περιστατικό έγινε και φέτος με έναν γιο του "ζωηρού" αυτού πατέρα... και έκανα ακριβώς το ίδιο.. με τα ίδια αποτελέσματα. Μάλιστα ο AndreasM έζησε αν δεν κάνω λάθος και τα δύο περιστατικά σε όλη τους την ένταση.
Με το διαχωριστικό και ασφάλεια υπάρχει στη φωλιά... αλλά και οι προϋποθέσεις για να αισθάνονται τα πουλιά πως είναι μαζί. Θα είναι δηλαδή πιο εύκολο στο θηλυκό να τον αποδεχτεί και στο αρσενικό να βοηθήσει στο μεγάλωμα των μικρών του.
Ασφαλώς υπάρχει και η λύση του "απομακρύνω μόνιμα τον αρσενικό" και "επιτρέπω στο θηλυκό να μεγαλώσει ήρεμη τα μικρά της και χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Για όλους αυτή είναι η εύκολη λύση... αλλά ακριβώς επειδή είναι εύκολη, προσωπικά την απορρίπτω.
 
Καλημερα @misalouris κι εχαριστω πολυ για την εκτενη απαντηση.

Πραγματι ειναι ετσι οπως το γραφεις. Και κατα την διαρκεια του ζευγαρωματος και κατα την διαρκεια
της επωασης ετσι εκανε ο αρσενικος.Αλλα εκει τοτε που και που την ταΪζε και καμια φορα.
Επειδη τωρα μολις βγει απο την φωλια που ζεσταινει τα μικρα της επιτιθεται,θεωρισα οτι
μαλλον υποσιτιζεται και υποσιτιζει και τα μικρα.
Αν αυτο συμβαινει στην πραγματικοτητα, τι εννοια εχει να ειναι μαζι;
 
Αν αυτο συμβαινει στην πραγματικοτητα, τι εννοια εχει να ειναι μαζι;
Τώρα οι ποσότητες τροφής για τα μικρά είναι εξαιρετικά μικρές.
Αρκούν μερικά λεπτά έξω από τη φωλιά για να τρώνε τα μικρά όλη μέρα.
Αργότερα.. μετά την 5-6 μέρα αυξάνονται οι απαιτήσεις σε τροφή των μικρών και πολλαπλασιάζονται όσο μεγαλώνουν.
Αν θέλουμε να μην κουράσουμε το θηλυκό... Να μην το εξαντλήσουμε... αλλά και τα μικρά μας να είναι απόλυτα και σωστά ταϊσμένα θα πρέπει να βάλουμε στο παιχνίδι και τον αρσενικό.
Οι ποσότητες που προσφέρει ο πατέρας στα μικρά είναι απίθανα μεγάλες και θα το διαπιστώσεις αν παρατηρήσεις τι "κάνει" ο πατέρας μετά τη 10η μέρα της ζωής των μικρών.
Ασφαλώς και η μητέρα μπορεί να μεγαλώσει μόνη της τα μικρά, αρκεί να μείνει μόνη της από την αρχή.
Όμως όπως έγραψα νωρίτερα, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί πως έτσι είναι καλύτερα.
 
Ειχα και γω μια παρομοια κατασταση. Στην πρωτη γεννα μαλωναν αλλα την ταιζε στην επωαση αλλα μολις βγηκα οι 2 νεοσσοι τους "πεταξε" εξω την πρωτη μερα και ψωφησαν. Ηταν καινουργια πουλια και τα δυο στην εκτροφη μου. Στην δευτερη γεννα χωριστηκε στην επωαση με το πλεγμα και μολις τα μικρα εγιναν μια εβδομαδας τα ενωσα και βλεπω τωρα οτι και ταιζει και δεν μαλωνουν.
 
Το ίδιο εχω και εγω με ενα ζευγάρι μωζαικ οταν η θυλικια βγενει ετην φωλια σφάζονται αλλα οταν μπαίνει μεσα την τάιζε κανονικά τους χωρισα για λιγο αλλά εκανανσαν τρελει για να ειναι μαζι καθονταν διπλα στο διαχωριστικο τωρα τα μικρα ειναι 18ημερών και τα ταΐζουν και η δύο αλλα ακομα μερικες φορές τσακονοντε. Ο πατέρας δεν τα πηραζει ουτε και πριν μονο με την θυλικια τα βαζει και αυτο για λιγο. Το συζητήσαμε και με την παρεα και τελικα τα αφησα μαζι οπως και μου είπαν τα παιδιά και μου βγήκε σε καλο
 
σημερα λογω ρεπο ειμαι σπιτι ολη μερα.
Συνεχεις καυγαδες και δεν ειδα ουτε μια φορα τον αρσενικο να ταϊσει τα μικρα η την θηλυκια.
Δεν ξερω τι να κανω...
 
Συνεχεις καυγαδες και δεν ειδα ουτε μια φορα τον αρσενικο να ταϊσει τα μικρα η την θηλυκια.
Θα το κάνει σταδιακά μετά την 5-6 μέρα της ζωής των μικρών.. μέχρι τότε, διαχωριστικό.
 
Ευρυμαχος οτι σου ειπε ο misalouris και ολα θα πανε καλα εμένα τωρα τα μικρα τωρα που εχουν μεγαλωση αλλα δεν εχουνε ξεκινήσει ακομα να τρωνε μονα τους και η θυλικια ετοιμάζει νεα φωλια εκει να δεις τι γίνεται ο κακος χαμος. Αλλα υπομονή και οτι σου ΠΟΎΜΕ τα παιδιά με την πιο μεγάλη πειρα

1525292656928.webp

Κοιτα λιγο να δεις τι γινόταν οταν και εμένα ηταν 4/5 ημερών τα μικρα

1525292656928.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα το κάνει σταδιακά μετά την 5-6 μέρα της ζωής των μικρών.. μέχρι τότε, διαχωριστικό.

misalouris επιβεβαιωνεσαι πληρως 🙂
Δυο μερες τον ειχα με διαχωριστικο. Σημερα τα ξημερωματα το εβγαλα και απο
εκεινη την ωρα ταϊζει συνεχεια την θηλυκια και τα μικρα.
Ουτε λογος για καυγάδες.
 
Ουτε λογος για καυγάδες
Όμορφη η εξέλιξη και χαίρομαι για το ζευγαράκι σου.
Δυο μερες τον ειχα με διαχωριστικο.
Γρήγορα ηρέμησε αλλά για τις επόμενες 2-3 μέρες θα έχεις το νου σου μήπως "κατρακυλήσει" στον κακό χαρακτήρα του... Όσο περνούν οι μέρες ασφαλώς αυτό το σενάριο θα απομακρύνεται.
επιβεβαιωνεσαι πληρως
Πάντα γράφω κάτι που το έχω δοκιμάσει και προσωπική εμπειρία.
Τα "θεωρητικά" τα αποφεύγω.
 
Back
Top